wybielanie_zębów_admed

Większość osób marzy o białym uśmiechu, jednak nie każdego natura wyposażyła w śnieżno białe zęby. Współczesna technologia wychodzi nam jednak naprzeciw proponując liczne metody wybielania zębów, począwszy od past do zębów, poprzez drogeryjne nakładki wybielające, na specjalistycznych zabiegach w gabinecie stomatologicznym kończąc. Czy wszystkie są równie skuteczne i bezpieczne? Sprawdźmy.

Wybielanie zębów pastą do mycia zębów – czy jest skuteczne?

Od wielu lat drogerie i apteki zasypane są wybielającymi pastami do zębów różnych marek. W ofercie znajdziemy pasty z drobinkami, z sodą oczyszczoną, czarne pasty z węglem drzewnym i wiele innych, których zadaniem jest rozjaśnienie zębów. Niestety efektu z reklamy tychże past raczej nie osiągniemy, gdyż stężenie substancji aktywnych jest zbyt niskie. Natomiast jeżeli czyszczenie zębów jest solidne, taka pasta może pomóc pozbyć się osadu, dzięki czemu na naszych zębach nie będzie odkładać się płytka nazębna a co za tym idzie kamień. Pasta pomoże delikatnie rozjaśnić powierzchniowe przebarwienia jednak nie zmieni koloru zębów na bielszy. W rozjaśnianiu zębów pomocna będzie także szczoteczka soniczna, która czyści zęby dokładniej i z większą intensywnością. Należy jednak pamiętać, że pasty do zębów nie wybielą nam zębów – są na to za słabe.

 

Wybielanie zębów produktami drogeryjnymi

Nakładki do wybielania zębów mają w swoim składzie nadtlenek wodoru, który w gabinetach stomatologicznych także służy do wybielania zębów. Popularne są także gotowe nakładki emitujące światło LED. Jednak w produktach drogeryjnych jego stężenie jest zbyt niskie aby móc osiągnąć silny efekt wybielenia. Ich stosowanie nie do końca jest bezpieczne, ponieważ nie są dokładnie dopasowane do dziąseł pacjenta, w związku z czym substancja aktywna przedostaje się także w pozostałe miejsca jamy ustnej, prowadząc do podrażnień czy bólu zębów a także nadwrażliwości. Badania wskazują, że tego rodzaju nakładki mogą prowadzić nawet do problemów z układem pokarmowym, zatem ich stosowanie, zwłaszcza częste, może być zagrożeniem dla zdrowia.

W drogeriach możemy także znaleźć inne produkty do wybielania zębów, takie jak pisaki czy paski – jednak wszystkie je łączy jedno – nie posiadając w swym składzie wystarczającego stężenia nadtlenku wodoru, nie wybielą nam zębów a dodatkowo mogą zaszkodzić. Nie warto ryzykować, gdyż możemy nawet zniszczyć szkliwo na zębach, co nieuchronnie doprowadzi nas do problemów z próchnicą.

 

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologa

Wykonanie zabiegu wybielania zębów u stomatologa jest bezpieczne pomimo użycia wyższego stężenia nadtlenku wodoru, ponieważ przeprowadzane jest przez specjalistę, który potrafi bezpiecznie z niego korzystać. Nadtlenek wodoru przenika do głębokich warstw zęba, zatem nie wybiela tylko wierzchniej warstwy i efekt jest dzięki temu trwały. Zabiegi wybielania zębów u stomatologa są przeprowadzane różnymi metodami. Są to nakładki, dopasowane dokładnie do zębów pacjenta (dzięki czemu środek wybielający nie wydostaje się do jamy ustnej), laser lub specjalne lampy wybielające. Metoda jest dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Według badań, wybielanie zębów pod okiem doświadczonego stomatologa jest całkowicie bezpieczne. Nie każdy jednak może taki zabieg przeprowadzić. Kobiety w ciąży i matki karmiące, dzieci do 16 roku życia  czy osoby z próchnicą i nadwrażliwością zębów nie mogą zostać zakwalifikowane do zabiegu wybielania zębów. Wszelkie stare, przebarwione plomby nie poddają się procesowi wybielenia, dlatego muszą być wymienione na nowe. Często pacjenci są nastawieni, że pójdą na wizytę i wrócą z białymi zębami, jednak jak widać droga do białych zębów może być nieco dłuższa. Jednak nie warto wybierać drogi na skróty - bezpieczne wybielanie zębów powinno być priorytetem.

Jak utrzymać efekt wybielania zębów?

Aby efekt wybielenia utrzymywał się jak najdłużej, należy przestrzegać pewnych zaleceń. Głównie dotyczą one tego co na co dzień jemy – najlepiej sprawdza się tzw. Biała dieta. Zaleca się wykluczenie czarnej herbaty, napojów typu coca cola, czerwonego wina, czy tez barwiących owoców i warzyw. Palenie papierosów, które sprawia, że zęby żółkną, także powinno zostać wyeliminowane (i to nie tylko przez wzgląd na kolor zębów).