Czy dobrze zdezynfekowałem ręce?
Popularność środków do dezynfekcji rąk od czasów pandemii Covid19 znacząco wzrosła, nie tylko wśród pracowników służby zdrowia. Jednak musimy pamiętać, że nie wystarczy kupić skuteczny środek dezynfekujący, ale przede wszystkim należy go używać. Warto robić to prawidłowo, pamiętając o kilku podstawowych zasadach, tak aby zapewnić sobie skuteczną ochronę. W tym artykule podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę i jak uzyskać pewność, że potrafimy prawidłowo dezynfekować ręce.


Dezynfekujemy suche dłonie


Choć wydaje się, że kilka kropel wody na skórze nie powinno mieć żadnego wpływu na dezynfekcję, nie jest to prawdą. Musimy pamiętać że środek, jakiego używamy dodezynfekcji został opracowany i przebadany pod kątem skuteczności, m.in. wirusobójczej w określonym stężeniu i przy zachowaniu odpowiedniego czasu działania. Jeśli nałożymy go na mokre ręce, doprowadzimy (często nieświadomie) do obniżenia zawartości środka dezynfekującego w podanej dozie, po prostu rozcieńczymy dezynfektant. Przez to, stracimy gwarancję skuteczności produktu zgodną z określonymi normami. 


Czy dokładnie rozprowadziłem środek dezynfekujący?


IIlość nie zawsze równa się jakości. Musimy pamiętać, że nawet jeśli nałożymy więcej środka dezynfekującego na dłonie, niż przewiduje producent to nie oznacza że poprawimy jego działanie. Kluczowe jest rozprowadzenie go po całej powierzchni dłoni, a także pomiędzy palcami. Łatwo możemy zaniedbać wcieranie preparatu np. w kciuki, którymi następnie łatwo możemy dotknąć np. nosa. Tutaj, praktyka czyni mistrza. Warto ćwiczyć mycie i dezynfekowanie rąk, stosując się do odpowiednich instrukcji. Zdecydowanie zaleca się również zdjęcie biżuterii przed rozpoczęciem dezynfekcji. 


Wcieranie krok po kroku



Istnieje krótki przewodnik, swego rodzaju mapa dłoni, do której należy się stosować aby mieć pewność prawidłowej dezynfekcji rąk. Aby dezynfekcja była prawidłowa, należy tak samo jak w przypadku mycia dłoni pokonać następujące kroki: 


1.Pocieranie wewnętrznych stron dłoni.
2.Pocieranie wewnętrzną częścią jednej z dłoni o zewnętrzną część drugiej, (wraz z przestrzeniami międzypalcowymi) następnie zmiana dłoni. 
3.Pocieranie wewnętrznych częsci dłoni, z przeplecionymi palcami. 
4.Pocieranie zewnętrzną częścią złączonych palców pod zgiętymi palcami drugiej dłoni, następnie zmiana rąk. 
5.Pocieranie kciuka ruchem obrotowym, przez zaciśniętą dłoń drugiej ręki, następnie zmiana rąk.
6.Pocieranie wewnętrznej części jednej z dłoni przez złączone palce drugiej dłoni, następnie zmiana rąk. 


Udało się?

Po wielu próbach, powinno udać się nam osiągnąć swobodę w prawidłowej dezynfekcji rąk. Jednak aby samodzielnie skontrolować swoje umiejętności, możemy wykorzystać specjalny szkoleniowy zestaw do nauki dezynfekcji rąk. Składa się on m.in. ze specjalnego pudełka, wielkości segregaora, co najmniej jednej lampy fluorescencyjnej, płyn lub koncentrat do fluorescencji. Aby test wyszedł wiarygodnie, wykorzystuje się płyn do fluorescencji, który należy wymieszać ze środkiem dezynfekującym o określonej przez producenta proporcji. Po wykonianiu dezynfekcji i wyschnięciu dłoni, nalezy je umieścić wewnątrz boxa i uruchomić lampę. Zabarwienia widoczne pod światłem UV pozwolą precyzyjnie ocenić, które miejsca na skórze zlekceważyliśmy i pominęliśmy w czasie wcierania. Dzięki temu, będziemy mogli poprawić swoje umiejętności i zwiększyć szanse na unieknięcie zakażenia.

Niezależnie od tego, jak długo będziemy musieli ćwiczyć, warto nabrać wprawy w dezynfekowaniu rąk. Z pewnością pomoże w tym obrazkowa instrukcja mycia i dezynefekcji, dzięki której z łatwością zauważymy i odwzorujemy prawidłowe ruchy dłoni w czasie mycia i dezynfekcji. Pamiętajmy również o tym, aby wybierać produkty dezynfekujące najwyższej jakości, a także zwracać uwagę na ewentualne substancje zapachowe, barwniki czy inne potencjalnie alergenne związki jakie mogą się znaleść w dezynfektantach.