rak_prostaty_admed

Rak prostaty, inaczej rak gruczołu krokowego, jest jednym z najczęściej występujących nowotworów dotykających mężczyzn. Prostata leży na dnie miednicy mniejszej i odpowiada za produkcję składników nasienia, które są niezbędne w procesie zapłodnienia. Niestety zachorowań stale przybywa, co spowodowane jest między innymi wzrostem świadomości i wykonywanymi na większą skalę badaniami polegającymi na oznaczaniu stężenia markera nowotworowego we krwi (PSA). Pozwala to na wykrycie nowotworu we wczesnej fazie rozwoju.

 

Jakie są objawy raka prostaty?

Rak prostaty w początkowym etapie rozwoju nie daje żadnych objawów, bądź są one niespecyficzne. Świadomość tego jak wyglądają jest niezwykle ważna, bo pozwala mężczyznom na podjęcie leczenia gdy choroba jeszcze nie zdążyła się rozwinąć. Do objawów raka prostaty należą:

  • Częste oddawanie moczu;
  • Ból podczas jego oddawania;
  • Zwiększone parcie na mocz;
  • Częste oddawanie moczu w nocy;
  • Bóle w okolicy miednicy mniejszej;
  • Dłuższe niż zwykle oddawanie moczu;
  • Problemy z erekcją.


Przyczyny raka prostaty

W trakcie starzenia się organizmu, w sposób fizjologiczny dochodzi do rozrostu prostaty. Proces ten rozpoczyna się u większości mężczyzn już po ukończeniu 30 roku życia, choć u niektórych mężczyzn przebiega szybciej a u innych wolniej – jest to kwestia osobnicza. Rozrost prostaty nie jest związany z rozwojem raka prostaty choć te dwa procesy mogą się pokrywać. Głównymi przyczynami mającymi wpływ na namnażanie się komórek nowotworowych w obrębie prostaty, są wiek oraz obciążenie genetyczne w rodzinie. Ryzyko wystąpienia raka prostaty wzrasta także przy diecie bogatej w wapń i białko zwierzęce, otyłości i braku aktywności fizycznej, w tym także seksualnej.

 

Jakie badania wykonuje się w celu wykrycia raka prostaty?

Jak w przypadku innych nowotworów, bardzo ważne jest wykrycie raka prostaty na wczesnym stadium jego rozwoju. Z racji tego, że nie daje on najczęściej żadnych wczesnych objawów, bardzo ważne jest wykonywanie regularnych badań w tym kierunku już od 40 roku życia. Zbyt późno rozpoznany rak prostaty daje przerzuty, najczęściej do kości i płuc, co sprawia że rokowania stają się dużo gorsze. Na szczęście są badania, które z bardzo dużym prawdopodobieństwem określają czy ze zdrowiem prostaty wszystko jest w porządku. Najczęściej wykonywanym badaniem jest PSA czyli marker nowotworowy w surowicy. Należy podkreślić, że jego podwyższony poziom nie jest jednoznaczny z obecnością raka prostaty – jego stężenie rośnie gdy w prostacie następuje łagodny rozrost a także przy występującym zapaleniu stercza. W takim wypadku przeprowadza się pogłębioną diagnostykę.

Pomocniczym badaniem z krwi jest ACP, czyli enzym produkowany przez prostatę, a jego poziom podwyższa się w przypadku występowania raka prostaty. Jego podwyższony stan występuje także w przebiegu innych schorzeń, w związku z czym badanie to jest jedynie badaniem dodatkowym.

Rak prostaty może być w niektórych przypadkach wykryty podczas badania palcem przez odbytnicę. Powszechnie stosuje się także USG przez brzuszne (TAUS) oraz USG przez odbytnicze (TRUS).