Choroba de Quervaina
Choroba De Quervaina jest drugim najczęściej występującym problemem zdrowotnym nadgarstka (po zespole cieśni nadgarstka). Objawy są bardzo charakterystyczne, dlatego ortopedzi zwykle potrafią bez problemu zdiagnozować tę chorobę. Choroba De Quervaina jest zaburzeniem wynikającym z entezopatii - zaburzenia, w którym mięsień przyczepia się do kości. W tym stanie ścięgna odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka ulegają zapaleniu. Choroba powoduje ból i wymaga bezwzględnego leczenia.

Choroba De Quervaina - przyczyny

Dokładna przyczyna choroby de Quervaina nie jest znana. Przyczyną choroby są jednak najprawdopodobniej regularne mikrourazy, chroniczne przeciążenia w obrębie nadgarstka i kciuka. Pochewka ścięgna pierwszego przedziału mięśni prostowników przedramienia może ulec zapaleniu na skutek częstego powtarzania określonych ruchów podczas pracy lub uprawiania sportu. Pogrubienie w ich okolicy i niewystarczająca ilość lubrykantu w pochewce może utrudniać poruszanie ścięgnem, co może prowadzić do bólu.
Choroba De Quervaina jest często określana jako „kciuk matki”. Wynika to z faktu, że kobiety często nadwerężają kciuki i nadgarstki podczas podnoszenia swoich dzieci (powtarzające się mocne ściskanie i wyciąganie). Przeciążenie może również wystąpić podczas czynności takich jak prasowanie, mycie rąk czy szycie na miarę. Przyczyną choroby de Quervaina może być również reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz urazy nadgarstka lub dalszej kości promieniowej. Choroba ta może również wystąpić z powodu zwłóknienia, zwapnień i zmian w okolicy nadgarstka (zwoje, nowotwory).

Choroba De Quervaina - chorobą zawodową

Choroba De Quervaina jest chorobą zawodową, ponieważ dotyka przede wszystkim osoby wykonujące pracę, która często zgina i prostuje kciuk. Do grupy nalerzą na przykład stolarze, malarze, fryzjerzy i pianiści. Tak się składa, że ​​na tę chorobę cierpią pracownicy biurowi i programiści, czyli wszyscy, którzy pracują przy komputerze. Na zachorowanie narażone są również osoby, które często korzystają z klawiatury telefonu kciukiem dłoni trzymającej telefon. Chorobie tej często towarzyszą inne schorzenia mięśniowe kończyn górnych, takie jak łokieć tenisisty. W związku z tym choroba Quervaina dotyka również graczy grających w rakiety (tenisistów, badmintonistów), golfistów czy kajakarzy.

Choroba De Quervaina - Objawy

Jednym z głównych objawów choroby de Quervaina jest przewlekły ból kciuka i nadgarstka. Jeśli choroba jest łagodna, ból będzie powodował jedynie dyskomfort, ale nie będzie ograniczał ruchu kciuka. Zaawansowana choroba objawia się silnym bólem, często promieniującym do przedramienia, a nawet barku. Nasila się, gdy nadgarstek jest odchylony do tyłu, dłoń zaciśnięta w pięść, chwytająca przedmiot, a palce są przywiedzione (wykonując gest „OK” - pięść z kciukiem skierowanym do góry). Skóra wewnątrz palców jest często intensywnie zaczerwieniona i nabrzmiała. Wrażliwość na dotyk, przeczulica u podstawy kciuka, obrzęk lub gromadzenie się płynu w okolicy nie należą do rzadkości. Pacjenci często skarżą się na charakterystyczne trzaski w palcach, będące skutkiem „przeskakiwania” ścięgien po strukturach kostnych. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas trwania choroby jest etap rozpoznania oraz czas rozpoczęcia leczenia. Im szybciej pacjent zgłosi ból swojemu lekarzowi, tym lepsze perspektywy na szybki powrót do zdrowia. Jeśli kurację stosuje się w czasie lekkiej dolegliwości, jej efekty powinny pojawić się szybko. Niestety to zaniedbane schorzenie może powodować poważne problemy związane z ruchomością kciuka i bólem do tego stopnia, że ​​utrudnia codzienne funkcjonowanie. W takim przypadku czas rekonwalescencji będzie znacznie dłuższy.

Choroba De Quervaina - Diagnoza

Jeśli odczuwasz ból nadgarstka i kciuka, skonsultuj się z chirurgiem ortopedą. Lekarz specjalista najpierw pyta o schorzenie ręki i przeprowadza badanie fizykalne kciuka i nadgarstka. Lekarz ocenia ruchomość palców i sprawdza napięcie struktur ścięgien. Pyta o uraz ręki iw jakich okolicznościach ból się nasilił. Następnie chirurg ortopeda wykonuje: Test Finkelsteina. Pacjent zgina kciuk i zakrywa go pozostałymi palcami – tworzy to zaciśniętą pięść. Jeśli nadgarstek jest bolesny, gdy jest skierowany na zewnątrz (w kierunku łokcia), pacjent może mieć zapalenie pochewki ścięgna prostownika. Test Mukada. Polega na połączeniu wszystkich palców dłoni i zgięciu ich w kierunku łokcia. Wysoka częstotliwość bólu sugeruje chorobę de Quervaina.

Choroba De Quervaina - Diagnostyka obrazowa

Aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę, lekarze wykonują badania obrazowe, które nie tylko diagnozują chorobę, ale w niektórych przypadkach wskazują jej dokładną przyczynę. Najczęściej ortopedzi zalecają ultrasonografię w celu ujawnienia zmian w budowie ścięgien oraz stanu zapalnego błony maziowej. Zwykle potrzebne są również zdjęcia rentgenowskie (wykazujące zwyrodnienia lub złamania). W szczególnych przypadkach specjalista może zalecić MRI.

Choroba De Quervaina - Leczenie

Bardzo ważne jest wczesne wykrycie i właściwe leczenie choroby de Quervaina. Jeśli choroba jest na wczesnym etapie rozwoju, istnieje duża szansa, że ​​w ostateczności można uniknąć operacji. Bagatelizowanie objawów i samoleczenie choroby de Quervaina może prowadzić do ograniczonej funkcji ręki, utrudniając codzienne czynności. Leczenie choroby de Quervaina polega przede wszystkim na usunięciu przeciążenia z chorej ręki. Choć może to być trudne, codzienne czynności, które powodują ból, należy wykonywać drugą ręką.Jeśli stan jest ciężki, lekarz może zlecić tymczasowe unieruchomienie nadgarstka ortezą lub bandażem oraz nasmarowanie bolesnego miejsca maścią i stosowanie NLPZ.
Podczas gdy zastrzyki sterydów w dotknięty obszar nadgarstka mogą przynieść ulgę, długoterminowe zastrzyki nie są zalecane. Często podawane zastrzyki mogą osłabić ścięgno i skutkować poważnymi obrażeniami.

Operacja

Podczas zabiegu lekarz wykonuje nacięcie w zmienionej chorobowo pochewce ścięgna i usuwa wszelkie zrosty i zgrubienia, co uwalnia ścięgna i daje im możliwość swobodnego przesuwania się. Po zabiegu chirurgicznym rękę zakłada się miękkim opatrunkiem i na pewien czas unieruchamia specjalną szyną. Mniej więcej po dziesięciu dniach lekarz usuwa szwy.

Choroba De Quavana - Fizjoterapia

Bardzo ważną częścią leczenia choroby de Quervaina są ćwiczenia rehabilitacyjne oraz terapia manualna. Mają one na celu poprawę mikrokrążenia (co ma duży wpływ na prawidłowe odżywienie struktury mięśniowej) oraz zapobieganie powstawaniu zrostów. Jeśli choroba jest we wczesnych stadiach rozwoju, celem wizyty u fizjoterapeuty jest zmniejszenie lub wyeliminowanie stanu zapalnego. W przypadku zaawansowanej choroby rehabilitacja ma na celu zlikwidowanie bólu, przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu kciuka oraz zwiększenie siły mięśniowej ręki. Przy leczeniu choroby de Quervaina lekarze wprowadzają zabiegi: pola magnetyczne, prądy TENS, krioterapia, laseroterapia czy jonoforeza. Wybór zależy od przebiegu i stadium choroby. Dla podtrzymania efektów leczenia, przywrócenia prawidłowego napięcia mięśniowego i zmniejszenia bólu specjalista może zalecić kinesiotaping.