Ból głowy i złe samopoczucie - co pomoże po imprezie?

Ból głowy i złe samopoczucie na drugi dzień po mocno zakrapianej imprezie to przypadłość, z którą wiele osób musiało się zmierzyć.

 

Zanim zajmiemy się uciążliwymi objawami kaca, warto zastanowić się nad źródłem dręczącego dyskomfortu, który pojawia się dzień po spożyciu alkoholu.
Odpowiedzialnych jest za to kilka mechanizmów uruchamianych po przedostaniu się alkoholu do krwiobiegu:
toksyczne metabolity etanolu, tj. aldehyd octowy oraz kwas octowy, które powstają w wątrobie, powodują ból głowy i zaburzenia żołądkowe, w tym nudności i wymioty,
na skutek zmian w gospodarce hormonalnej dochodzi do zwiększonego wydalania moczu, a tym samym utraty elektrolitów, przez co następnego dnia po libacji pojawia się osłabienie, drżenie rąk i skurcze,
zanieczyszczenia organiczne powstałe w wyniku fermentacji lub starzenia się alkoholu, odpowiadają nie tylko za jego barwę i smak, ale również nasilają objawy zatrucia alkoholowego.

Sposoby radzenia sobie z kacem
Nie ma jednego złotego środka, który szybko pomoże zwalczyć kaca. Aby zmniejszyć objawy związane z zatruciem alkoholowym, warto podjąć odpowiednie kroki zarówno przed, jak i w trakcie picia. Oto kilka cennych wskazówek:
  • w dniu imprezy spać, odpoczywać i jeść, co zmniejszy wchłanianie alkoholu,
  • maksymalnie ograniczyć ilość nikotyny, gdyż nasila ona zatrucie alkoholowe,
  • nie mieszać drinków,
  • pić kolejne porcje alkoholu z dwudziestominutową przerwą, bo mniej więcej tyle organizm potrzebuje na jego wchłonięcie,
  • nie trzymaj alkoholu w ustach, gdyż może to prowadzić do szybszego upijania się poprzez zwiększenie jego wchłaniania do krwi,
  • należy pić dużo niegazowanej wody, zarówno między drinkami, jak i bezpośrednio przed snem, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie,
  • pozostawić otwarte okno w pokoju w nocy, aby zapewnić organizmowi więcej tlenu. 

 

Co więc jest najlepsze na kaca i po jakie środki można sięgnąć, aby szybko stanąć na nogi?

1. Elektrolity i odpowiednie nawodnienie
Picie alkoholu nasila diurezę, a tym samym utratę nie tylko wody, ale też cennych minerałów i jonów. Bardzo ważne jest ich szybkie uzupełnienie i nawodnienie organizmu. Oprócz picia niegazowanej wody mineralnej, warto sięgnąć po powszechnie dostępne elektrolity, stosowane przy zmęczeniu i odwodnieniu. Bez wahania można też sięgnąć po większą ilość magnezu lub potasu w tabletkach, które pomogą wyeliminować drżenie mięśni oraz ich bolesność i zmęczenie. Ze względu na bogatą zawartość tych pierwiastków, na kaca zaleca się picie soku pomidorowego, jednak jego specyficzny smak nie każdemu odpowiada. 

2 Witaminy i glukoza
Chodzi głównie o uzupełnienie poziomu witaminy C, która również jest wydalana w dużych ilościach z moczem, a jej działanie antyoksydacyjne jest niezbędnym elementem w łagodzeniu skutków zatrucia alkoholowego. Witamina C dostępna jest w postaci tabletek musujących, a także kapsułek lub tabletek do bezpośredniego połykania. Dobrym pomysłem na kaca jest również uzupełnienie glukozy, gdyż alkohol powoduje duże straty energii w komórkach, której glukoza jest doskonałym źródłem. Pomocna może okazać się łyżka miodu, picie soków owocowych, które dodatkowo są źródłem witamin, czy sięgnięcie po elektrolity, które w swoim składzie oprócz cennych jonów zawierają również glukozę.Zabieg ten powinien szybko złagodzić drżenie, uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją.


3. Dotlenienie organizmu
Wyjście na świeże powietrze będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż całodzienne przebywanie w łóżku, gdyż odpowiednie dotlenienie komórek pomoże zwalczyć ból i zawroty głowy, a także poprawi ogólne samopoczucie.

4. Orzeźwiający prysznic
Zaraz po wstaniu z łóżka warto wziąć prysznic. Ważne jest, aby woda nie była zbyt ciepła, ale raczej chłodna, ponieważ pomoże to zrównoważyć uczucie zmęczenia. Można również użyć pobudzającego i odświeżającego żelu pod prysznic z mentolem lub limonką.

5. Lekkostrawne, detoksykujące posiłki
Gdy dzień po spożyciu alkoholu pojawiają się problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty, nudności i biegunka, wiadomo, że zjedzenie czegokolwiek jest bardzo trudne. Należy wtedy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i piciu elektrolitów, aby zapobiec odwodnieniu, które w takim stanie może nastąpić bardzo szybko. Jakie jedzenie pomaga na kaca? Dobrym pomysłem będzie zjedzenie jajka na miękko lub beztłuszczowego bulionu, ponieważ zawierają one stosunkowo dużą ilość cysteiny, która wspomaga metabolizm, a tym samym usuwanie toksyn z organizmu. 

6. Tabletki na kaca
Gdy przewód pokarmowy jest mocno podrażniony, nie warto sięgać wtedy po środki przeciwbólowe, gdyż może to nasilić dyskomfort żołądkowo-jelitowy. Z drugiej strony, gdy takie problemy nie są uciążliwe, dobrym pomysłem może być aspiryna na kaca lub tabletki z ibuprofenem. Zniwelują one bóle głowy i mięśni, a Ty szybko poczujesz się lepiej. 
Nie wynaleziono jeszcze złotego środka na kaca, który byłby odpowiedni dla każdego i w zadowalającym stopniu blokował powstawanie toksycznych produktów metabolizmu alkoholu. Niewątpliwie zawsze należy zachować umiar, gdyż niekiedy leczenie zatrucia alkoholowego może skończyć się w szpitalu, a nadmierne picie - zwłaszcza zimą - może być niebezpieczne, gdyż znacznie przyspiesza odwodnienie organizmu. Podchodząc do tematu rozważnie zdecydowanie łatwiej będzie przetrwać kolejny dzień po udanej imprezie.