Biopsja aspiracyjna endometrium - na czym polega i jak się ją przeprowadza?
Endometrium to inaczej błona śluzowa jamy macicy. W zależności od fazy cyklu miesiączkowego, jej właściwości zmieniają się.  Niekiedy zdarza się sytuacja, że konieczne jest badanie endometrium. Najczęściej wykonywanym badaniem jest biopsja aspiracyjna endometrium. Jest to zabieg małoinwazyjny i całkowicie bezpieczny dla pacjentki. Nie wymaga znieczulenia czy hospitalizacji, dzięki czemu może być przeprowadzana także w warunkach ambulatoryjnych. 

Na czym polega zabieg?

Biopsja aspiracyjna endometrium polega na pobraniu materiału do badań za pomocą pipelli - cienkiej, giętkiej rurki z zaokrągloną końcowką. Pipellę wprowadza się do jamy macicy z wykorzystaniem wziernika ginekologicznego. Następnie, metodą podciśnieniową zasysa się fragment błony śluzowej (endometrium). Pobrany materiał charakteryzuje się wysoką czułością i swoistością, dzięki czemu wynik badania stanowi ważny, precyzyjny element diagnostyki. Ewentualny dyskomfort pacjentki z łatwością można zminimalizować środkami przeciwbólowymi. Zabiegi biopsji aspiracyjnej jest lepszą alternatywą dla wyłyżeczkowania jamy macicy, które musi być przeprowadzane w warunkach szpitalnych, często w narkozie.

Dla kogo?

Biopsji aspiracyjnej powinny poddać się kobiety u których występuje przerost endometrium, nieprawidłowe plamienia czy krwawienia z dróg rodnych. Stanowi ona również element diagnostyki niepłodności. Nie powinno się jednak wykorzystywać pipelli w przypadku obecności polipów endometrialnych i mięśniaków podśluzówkowych macicy a także aktywnej infekcji w pochwie.

Przed każdym zabiegiem należy przeprowadzić badanie ginekologiczne wraz z USG przez sondę dopochwową.


Możliwe narzędzia.

Do pobrania materiału z błony śluzowej jamy macicy można wykorzystać różne rodzaje pipelli, czy kateterów. Endorette charakteryzują się trzema lub czterema otworami do zasysania materiału. Są to pipety wysokiej jakości i świetnie sprawdzą się w warunkach gabinetowych. 

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest Endosampler. Oprócz trzymilimetrowej kaniuli, zawiera on strzykawkę z mechanizmem zabezpieczającym przed cofnięciem się materiału. Pozwala on pobrać więcej materiału w czasie zabiegu i uzyskać dokładniejszy obraz błony śluzowej w pracowni patomorfologicznej.

Aspiration KIT dzięki zaostrzonej szczelinie pozwala na jednoczesne łyżeczkowanie i zasysanie materiału, dzięki czemu pobieranie próbek jest jeszcze bardziej dokładne. Podobnie jak Endosampler, Aspiration KIT posiada strzykawkę z mechanizmem blokującym. Dodatkowym atutem Aspiration KIT jest wybór różnych rozmiarów kaniul, od 4mm do 7 mm, lub zestawu 4 różnych kaniul. Dzięki temu można dobrać odpowiedni rozmiar kaniuli do indywidualnych potrzeb.

Po zabiegu.

Pacjentka po zabiegu biopsji aspiracyjnej endometrium powinna założyć wkładkę higieniczną lub podpaskę, ponieważ u wielu kobiet po zabiegu pojawiają się plamienia.  Oprócz nich, do 12 godzin po zabiegu mogą pojawić się skurcze macicy. Rzadziej mogą wystąpić omdlenia, krwawienie z dróg rodnych, infekcje narządów miednicy mniejszej. Niekiedy konieczne jest włączenie antybiotykoterapii.

Warto, aby kobieta pozostała pod obserwacją lekarza przez kilka godzin. Dodatkowo zaleca się, aby przez ok. 2 tygodnie powstrzymywać się od stosunków płciowych, noszenia tamponów czy irygacji pochwy.