Bezpieczny Sylwester. O czym warto pamiętać i na co uważać?

Już niedługo zabawa sylwestrowa, wielkie odliczanie do Nowego Roku, huk petard i toasty. Jeśli ma to być bezpieczne świętowanie, warto przypomnieć sobie kilka zasad, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych incydentów i sprawią, że koniec starego i początek nowego roku będą bezpieczne.

Nigdy nie spożywaj alkoholu niewiadomego pochodzenia!
Spożywanie alkoholu nieznanego pochodzenia ( nieznanego żródła) lub alkoholu zawartego w produktach chemicznych nieprzeznaczonych do spożycia jest niebezpieczne i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia!
Produkty niewiadomego pochodzenia mogą zawierać  silnie trujący i toksyczny metano. Spożycie metanolu wiąże się z poważnym zatruciem. Dawka metanolu zagrażająca zdrowiu to zaledwie 4 ml, natomiast dawka śmiertelna to zaledwie 30 ml. Alkohol metylowy (metanol) od alkoholu etylowego (przeznaczonego do spożycia) nie różni się smakiem ani zapachem, a odróżnienie ich bez badań laboratoryjnych jest niemożliwe.

Nie należy łączyć alkoholu z lekami i innymi środkami psychoaktywnymi!
Alkohol wchodzi w niebezpieczne interakcje z większością leków. Przyjmując leki i pijąc alkohol w tym samym czasie, ryzykujesz, że leki nie będą działać prawidłowo, będą dla ciebie bardziej toksyczne, niebezpiecznie nasilą ich działanie lub wzmocnią działanie alkoholu. Taka mieszanka może również sprawić, że następnego ranka poczujesz się znacznie gorzej.

Przyjmowanie substancji psychoaktywnych z alkoholem nasila i potęguje ich szkodliwe działanie. Często skutki takiej mieszanki są bardzo trudne do przewidzenia, ponieważ nigdy nie wiadomo, co tak naprawdę zawierają dopalacze.

Piłeś? Nie prowadź!
Jazda pod wpływem alkoholu stanowi ogromne zagrożenie nie tylko dla samych kierowców, ale także dla innych użytkowników dróg.
Pod wpływem alkoholu nasza uwaga jest rozproszona, a reakcje znacznie opóźnione. Nie potrafimy właściwie ocenić odległości, a nasza wyobraźnia popycha nas do brawury. Wszystko to sprawia, że absolutnie nie powinniśmy wsiadać za kierownicę, gdy jesteśmy choćby po piwie czy drinku. Zadbajmy zatem wcześniej, o to aby po hucznym powitaniu Nowego Roku bezpiecznie wrócić do domu!
Ostrożnie z fajerwerkami?
Kupuj fajerwerki i petardy tylko w sprawdzonych, zaufanych sklepach, w oryginalnych opakowaniach, z dołączoną instrukcją w języku polskim, zawierającą informacje o sposobie odpalania i zasadach bezpiecznego użytkowania.

OSTRZEŻENIE: petardy i fajerwerki NIE powinny być sprzedawane nieletnim, jest to przestępstwo karane przez prawo,
  • przed odpaleniem należy sprawdzić, czy produkt jest kompletny, nie posiada uszkodzeń lub wad fabrycznych (pęknięć, wgnieceń, wybrzuszeń, odłączonych lub źle połączonych części),
  • zawsze odpalać petardy i fajerwerki zgodnie z instrukcją;  odpalać tylko petardy i fajerwerki z bezpiecznymi uchwytami,
  • petard i fajerwerków NIE WOLNO dawać dzieciom do odpalenia,
  • petard i fajerwerków NIE WOLNO używać w pomieszczeniach ani w pobliżu łatwopalnych przedmiotów,
  • NIE WOLNO odpalać petard i fajerwerków w stanie nietrzeźwym,
  • jeśli wyrób pirotechniczny nie eksplodował po odpaleniu i spaleniu lontu - nie podchodzić, aby sprawdzić, co się stało,
  • nieprzestrzeganie zasad bezpiecznego użytkowania GROZI SPOKOJEM LUB ŚMIERCIĄ,
  • huk petard i fajerwerków może powodować strach i agresywne reakcje zwierząt, zwłaszcza psów - należy chronić je przed błyskami i hałasem.

W sytuacji zagrożenia życia wezwij pomoc, dzwoniąc pod numer 112.


Zadbaj o swojego zwierzaka
Sylwester dla naszych czworonożnych przyjaciół to najbardziej stresująca doba w całym roku. Huk fajerwerków wywołuje u nich strach, panikę i zwiększa stres, przez co wiele z nich ucieka w poszukiwaniu schronienia. Zapewnijmy im komfortowe warunki w sylwestrową noc. Dobrym pomysłem będzie również przyczepienie do obroży psa lub kota karteczki z danymi kontaktowymi do właściciela. Można również skonsultować się z weterynarzem, który zaproponuje leki uspokajające dla naszego pupila, które sprawią, że strach będzie mniejszy.
Szczęśliwego Nowego Roku!!!