Bakuchiol - zamiennik lepszy od oryginału?
Zapewne słyszałaś już nie raz o znakomitych właściwościach retinolu. Ta najbardziej aktywna forma witaminy A nie bez powodu nazywana jest „witaminą młodości”. Posiada szerokie właściwości przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe. Choć właściwości retinolu zostały bardzo dobrze przebadane, warto zwrócić uwagę na jego całkowicie roślinny odpowiednik - bakuchiol. Przyjrzyjmy się różnicom, jakie występują między tymi dwoma mretinoidami oraz korzyściom wynikającym ze stosowania bakuchiolu.

Retinol a bakuchiol - różnice

Podstawową różnicą pomiędzy retinolem a bakuchiolem, jest pochodzenie każdego z nich. Retinol jest pozyskiwany z żółtka jaja kurzego lub oleju z z wątroby ryb, a więc jest pochodzenia zwierzęcego. Bakuchiol z kolei, w całości pochodzi z nasion i liści, występującej naturalnie w Azji, rośliny Psoralea corylifolia - potocznie zwanej babchi, bakuchi. Dzięki temu, z powodzeniem może być stosowany przez wegetarian i wegan. 

Dodatkowym autem bakuchiolu jest fakt, że oprócz podstawowego działania, wykazuje również działanie kojące i lecznicze dla skóry. Nie powoduje podrażnień czy suchości skóry, co zdarza się u osób o skórze wrażliwej, które stosują retinol. Stosowania bakuchiolu nie muszą się też obawiać kobiety ciężarne, ponieważ nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykorzystania w czasie ciąży. Dla pewności jednak, na pewno warto skonsultować tę kwestię z lekarzem prowadzącym ciążę.

Stosowanie bakuchiolu nie uwrażliwia skóry na promieniowanie słoneczne, tak jak ma to miejsce w przypadku retinolu. Zatem po jego zastosowaniu, nie trzeba kategorycznie unikać wychodzenia  na zewnątrz w słoneczne dni.  Jednak z pewnością warto nałożyć filtr przeciwsłoneczny. 

Korzyści płynące ze stosowania bakuchiolu

Bakuchiol, podobnie jak retinol możne znacznie przyczynić się do utrzymania, lub przywrócenia, naturalnego, młodego wyglądu skóry. Pomoże zwalczyć pojawiające się drobne zmarszczki, wyrówna koloryt skóry zapobiegając przebarwieniom a także może zapobiegać trądzikowi i jego objawom. Co więcej, bakuchiol stymuluje powstawanie kolagenu w skórze, który jest białkiem zncząco poprawiającym elastyczność skóry.

Jak tego używać?

Popularność roślinnego odpowiednika retinolu rośnie w zawrotnym tempie. Powstało wiele form i formuł bogatych w bakuchiol, jak choćby serum, olejki czy kremy. Niezależnie od wybranej formy, przed nałożeniem produktu z bakuchiolem należy oczyścić i osuszyć skórę twarzy.  

Bakuchiol oprócz wielu korzyści, płynących z jego stosowania, wykazuje również wysoką tolerancję na inne składniki środków stosowanych do pielęgnacji skóry, m.in. retinolu. Na pewno jednak, nie powinno się go stosować z kwasem glikolowym, ponieważ może on osłabić działanie bakuchiolu.

Serum przeciwzmarszczkowe BAKUCHIOL jest przeznaczone do codziennego stosowania, przez wmasowanie serum w oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy, szyi, czy dekoltu. Dodatkowe uzupełnienie i wzmocnienie działania serum stanowią kremy na dzień i na noc, również do codziennego stosowania. 

Zamiennik lepszy od oryginału?

Bakuchiol jest roślinnym zamiennikiem retinolu. Nie wykazuje działania drażniącego, jest lepiej tolerowany przez skórę, a przy tym zachowuje te same, lub bardzo zbliżone właściwości regeneracyjno-lecznicze dla skóry od retinolu. Jest zalecany do stosowania na skórze wrażliwej czy alergicznej. Z całą pewnością warto przynajmniej wypróbować jego działanie i przetestować bakuchiol na własnej skórze.