Arytmia, jak z nią żyć?
Mocniejsze lub nierówne bicie serca może zdarzyć się czasami każdemu z nas. Takie zdarzenie nie musi być groźne, jednak przy złej diecie może sie przerodzić w niebezpieczne schorzenie.
Kardiolodzy odnotowują większą liczbę pacjentów zgłaszających nierówne bicie serca w niedzielne popołudnia i poniedziałkowe poranki. Przyczyną tego zazwyczaj jest alkohol. Wypity w większej dawce zaburza pracę serca.

Zważajmy na alkohol

Okresowe zaburzenia pracy serca zdarzają się każdemu, zazwyczaj nie są groźne. Nie mniej jeśli występują częściej, wypity alkohol powoduje że problem narasta. Alkohol jest toksyczny dla mięśnia sercowego, wypłukując z organizmu magnez który normalizuje jego skurcze. Zdrowy organ potrafi sobie poradzić z niekorzystnym wpływem alkoholu. Jednak nawet przy małych zaburzeniach, alkohol jest bardzo niewskazany. Arytmia serca mija zazwyczaj bez większej szkody dla zdrowia, niekiedy jednak nawet małe zaburzenia rytmu wywołują groźne następstwa: zasłabnięcia, zawroty głowy, mogą nawet stanowić śmiertelne zagrożenie. Warto zatem wybrać się do kardiologa, który zleci kilka badań (elektrokardiogram, EKG metodą Holtera i prześwietlenie serca).

Jesteś tym co jesz

Lekceważenie zaleceń dietetycznych jest błędem, który skutkuje później groźnymi powikłaniami arytmii. Specjaliści twierdzą nawet, że przestrzeganie zasad odpowiedniej diety, przy drobnych zaburzeniach rytmu pracy serca, może wstrzymać rozwój choroby. Odwrotnie też to działa - im gorsza dieta, tym więcej „sercowych" kłopotów.

Głodówki i inne diety czy warto?

Powraca moda na głodówki, które - według niektórych - oczyszczają organizm z toksyn. Większość specjalistów uważa tę modę za szkodliwą przede wszystkim dlatego, że głodówki szkodzą sercu. Podczas głodówki wykorzystywany jest tłuszcz zmagazynowany w tkance tłuszczowej. Zużywana jest również tkanka mięśniowa, także mięsień serca. To wpływa na jego wydolność. W trakcie głodówki nie są dostarczane minerały: magnez i potas, niezbędne do prawidłowej pracy serca. Takie drastyczne niedobory pierwiastków mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do zatrzymania pracy serca.

Jeszcze więcej szkód może przynieść nam rystrykcyjna dieta odchudzająca. Tym bardziej, kiesdy decydują się na nią osoby, które z racji nadwagi już mają jakieś kłopoty ze zdrowiem. Odchudzanie tylko z rozsądkiem, należy zmniejszyć wielkość zjadanych porcji, unikać wysokokalorycznych potraw i zwiększyć dzienną dawkę ruchu - zyskamy w ten sposób zdrowie i zapobiegniemy wielu chorobom. Diety „ekstremalne", czyli takie, pozwalające jeść jedynie nieliczne produkty (np. tylko mięso) lub takie które ograniczają ilość spożywanych kalorii do minimum są bardzo niebezpieczne. Najlepiej udać się do fachowca, który ułoży dietę zapewniającą wszystkie potrzebne składniki pokarmowe przy jednoczesnej zmniejszonej liczbie kalorii.

Kawa - czy aby zdrowa?

Kolejnym czynnikiem który powoduje nierówne bicie serca jest kofeina. U osób z zaburzeniami pracy serca nawet w niewielkich ilościach staje się szkodliwa. W jednej filiżance kawy parzonej może znajdować się nawet 100-170 mg kofeiny. Herbata również ją zawiera - szklanka napoju to 40 mg kofeiny, podobnie jak szklanka coca coli -50 mg kofeiny. Należy pamiętać, że kofeina znajduje się także w czekoladzie, batonikach, i w kakao.
Osoby palące papierosy powinny wiedzieć, że również dym tytoniowy powoduje przyśpieszenie akcji serca.

Aronia i pomidory - spacer po zdrowie

Organizm, aby serce równo biło, potrzebuje trzech minerałów: potasu, magnezu i wapnia. Potas powoduje uaktywnienie się enzymu, który pobudza mięsień sercowy do wytężonej pracy. Magnez odpowiada za elastyczność tętnic, co ułatwia pracę serca przy „przepychaniu" dużej ilości krwi w czasie skurczu. Poza tym obniża ciśnienie. Wapń natomiast jest odpowiedzialny za przekazywanie impulsów nerwowych, wspomaga siłę skurczu mięśni, również mięśnia sercowego. W diecie nie może zabraknąć tych ważnych dla serca pierwiastków.

Bardzo bogatym źródłem potasu są pomidory, banany, warzywa zielone, rośliny strączkowe i orzechy.
Magnez zawierają rośliny strączkowe, orzechy nerkowca i ziemne, zielone warzywa, tofu i soja.
Wapń znajduje się w przetworach mlecznych.

Niedobory - groźne dla organizmu

Osoby, zażywające niektóre leki, np. leki moczopędne albo antybiotyk gentamycynę, mogą być narażone na niedobory tych pierwiastków. Dlatego lekarze przepisując powyższe leki zalecają wspieranie się suplementami zawierającymi te pierwiastki.
Na niedobory potasu magnezu i wapnia mogą cierpieć również osoby, jedzące dużo produktów przetworzonych (zupek w proszku, białego pieczywa i konserw).

Arytmia serca - choroba czy objaw?

Arytmia sama w sobie nie jest chorobą, lecz objawem różnych innych groźnych chorób. Przyczyną może być miażdżyca naczyń wieńcowych, wady zastawek, nadciśnienie tętnicze, zapalenie mięśnia sercowego, silny stres, nadczynność tarczycy. Nagminnym powodem arytmii jest niezbilansowana dieta, sporadyczne wypijanie dużych ilości alkoholu, codzienne picie dużej ilości kawy, palenie tytoniu, a także deficyty magnezu, potasu i wapnia.