szpital_pediatryczny_profilaktyka_dezynfekcja_admed
Edukacja pracowników szpitalnych, małych pacjentów oraz ich opiekunów w obecnych czasach powinna być  priorytetem w programie kontroli zakażeń związanych z opieką zdrowotną. Wiemy już, że to higiena rąk jest jednym z najważniejszych elementów całościowej walki z różnymi zakażeniami związanymi z opieką medyczną. Mali pacjenci przebywający na oddziałach pediatrycznych są najbardziej narażeni na różnego rodzaju zakażenia szpitalne przenoszone drogą kontaktową. Dzieci bawiąc się, nieświadomie mogą przenosić zakażenia na inne osoby. Wspólne korzystanie z tych samych zabawek, jest z jednej strony problematyczne bo mogą one być źródłem patogenów. Z drugiej jednak strony zabawa jest kluczowa dla psychiki małego pacjenta, gdyż dzięki niej dziecko zapomina o chorobie, wchodząc do stworzonego przez siebie świata wyobraźni.

Transmisja zakażeń na oddziale pediatrycznym


Używanie zabawek przez dużą liczbę dzieci sprawia, że na ich powierzchni zaczynają się kumulować patogeny. Mogą one wówczas stanowić czynnik transmisji zakażeń związanych z przebywaniem w placówce służby zdrowia. Sporym wyzwaniem jest dezynfekcja zabawek, ponieważ przez wzgląd na materiał z jakiego zostały wykonane, nie zawsze jest możliwość umycia czy właściwej dezynfekcji danej zabawki. Jest to trudne do pogodzenia z wiedzą, że tylko czyste mikrobiologicznie zabawki są bezpieczne pod względem rozprzestrzeniania chorób zakaźnych.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażeń w szpitalu pediatrycznym?


Istnieje jednak szereg sposobów na wdrożenie działań zmniejszających ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń wśród dzieci. Najważniejsza jest edukacja, która w jasny i dopasowany do wieku sposób przekaże informacje, które dla dziecka będą łatwe do zrozumienia. Rozmowy z dziećmi, w których wyjaśni im się jaki jest cel mycia i dezynfekcji rąk z pewnością przyczyni się do zrozumienia przez nie problemu. Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju wierszyki, czy piosenki które się rymują, wykorzystanie ich zawsze jest bardzo wskazane. Bardzo ważne jest wsparcie dorosłych opiekunów, którzy znając swoje dzieci, mają większe możliwości skomunikowania się z nimi w najefektywniejszy sposób. Wiele dzieci nie wie, że w szpitalu samo mycie rączek nie wystarczy, bo warunki są tu inne niż w domu. Fajnym sposobem na pokazanie dzieciom jak działa dezynfekcja jest użycie preparatu z substancją świecącą w świetle UV. Dzieci widzą „jak na dłoni” jak sposób oraz szybkość nanoszenia preparatu wpływa na końcowy efekt. Jeśli do powyższych działań dodane zostaną materiały informacyjne w postaci kolorowanek, broszur, wesołych rysunkowych instrukcji czy też naklejek, z pewnością większość małych pacjentów z pełnym entuzjazmem będzie stosować się do zasad higieny obowiązujących w szpitalach.