odpady_medyczne_regulacje_medycyna_admed

Postępowanie z odpadami medycznymi jest dokładnie uregulowane przepisami prawnymi, które porządkują procedury postępowania w trosce o bezpieczeństwo ludzi i środowiska. Wszystkie obiekty służby zdrowia, a także te prowadzące badania i eksperymenty naukowe w dziedzinie medycyny zobligowane są do opracowania procedur w zakresie zarządzania odpadami medycznymi.

Przepisy regulujące postępowanie z odpadami medycznymi

Przepisem regulującym postępowanie z odpadami medycznymi jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 1975).

W jaki sposób muszą być magazynowane odpady medyczne?

Tego rodzaju odpady powinny być gromadzone w workach lub specjalnych pojemnikach, w miejscu ich powstawania. Po zebraniu, odpady powinny być jak najszybciej przekazane do miejsca magazynowania. Worki lub pojemniki należy wymieniać nie rzadziej, niż co 72 godziny. Odpady zakaźne nie mogą być przechowywane dłużej niż 24 godziny.

Prawidłowe oznaczenie worków oraz pojemników na odpady medyczne

Dotychczas odpady medyczne mogły być zbierane wyłącznie do worków jednorazowego użycia. Nowe rozporządzenie umożliwia zbieranie ich również do pojemników.

Zachowany został dotychczasowy podział kolorystyczny worków i pojemników. W workach o kolorze czerwonym gromadzone są pojemniki na krew. Worki o kolorze żółtym przeznaczone są do odpadów chemicznych i niebezpiecznych. W przypadku potencjalnie zakaźnych odpadów medycznych, są one składowane w miejscu powstania do worka czerwonego a dodatkowo do pojemnika czerwonego, który powinien być oznaczony napisem: „Materiał zakaźny dla ludzi”.

Pojemnik bądź worek z odpadami medycznymi powinien być oznakowany następującymi danymi:

  • kod odpadów medycznych w nim przechowywanych;
  • nazwę wytwórcy odpadów medycznych;
  • numer REGON wytwórcy odpadów medycznych;
  • numer księgi rejestrowej wytwórcy odpadów medycznych wraz z podaniem organu
    rejestrowego (np. Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku);
  • datę i godzinę otwarcia (rozpoczęcia użytkowania);
  • datę i godzinę zamknięcia.

Miejsce do przechowywania odpadów medycznych powinno być wyposażone w termometr, musi także posiadać zabezpieczenia techniczne przed rozprzestrzenianiem się magazynowanych odpadów medycznych (w tym wycieki z tych odpadów). W przypadku gdy magazynowane odpady medyczne przechowywane są w pomieszczeniu w oznakowanych, szczelnie zamkniętych pojemnikach lub kontenerach, nie ma konieczności wydzielania boksów na poszczególne rodzaje odpadów. Do pomieszczenia nie mogą mieć dostępu żadne zwierzęta ani owady. Miejsce to musi być wyposażone w umywalkę z dostępem do wody ciepłej i zimnej, mydło oraz ręczniki jednorazowego użytku.