rana_oparzenie_opatrunek_pierwsza_pomoc_admed

Większość ran oparzeniowych, bo nawet 80%, występuje u dzieci. Dzieci w wieku 2-4 lat są najbardziej narażone na to nieprzyjemne i niebezpieczne zdarzenie a związane jest to z ich naturalną ruchliwością, chęcią poznawania świata, który je otacza oraz brakiem umiejętności oceny sytuacji. Miejsca ciała najbardziej narażone na oparzenia to twarz, szyja, ramiona oraz ręce – dzieci najczęściej sięgają po coś położonego wyżej niż one. W związku z tym, że zdarzenia takie mają miejsce dosyć często, warto aby każdy rodzic wiedział jak postępować w razie powstania rany oparzeniowej u dziecka.

 

Jak pielęgnować ranę po oparzeniu u dziecka?

Ponieważ rany oparzeniowe bardzo łatwo ulegają nadważeniom, muszą być dokładnie oczyszczane i odkażane w sposób delikatny gdyż zwykle są bardzo bolesne. Zwykle zaleca się stosowanie preparatów antyseptycznych zawierających oktenidynę, które mają szerokie spektrum działania.

Podział ran oparzeniowych

  • oparzenia I stopnia – zaczerwienienie skóry, obrzęk, pieczenie,
  • oparzenia II stopnia – ból, pęcherze,
  • oparzenia III stopnia – martwica uszkodzonej tkanki,
  • oparzenia IV stopnia – zwęglenie tkanek


Jak pomóc dziecku z raną po oparzeniu?

  • Należy usunąć czynnik parzący – jeśli dziecko leży w tym, czym się poparzyło, należy przenieść je w inne, bezpieczne miejsce, gorące ubranie należy zdjąć bądź rozciąć, jeśli jednak ubranie przyklei się do ciała nie należy go odrywać;
  • Oparzone  miejsce trzeba jak najszybciej schłodzić – najlepiej robić to polewając skórę chłodną wodą przez kilkanaście minut. Uwaga! Nie wolno wkładać całego dziecka do wanny z chłodną wodą gdyż może to doprowadzić do hipotermii.
  • W międzyczasie musimy ocenić skalę oparzenia – w zależności od tego wzywamy karetkę lub przy łagodniejszych oparzeniach radzimy sobie sami;


W zależności od stopnia oparzenia skóry postępujemy w poniższy sposób:

Gdy skóra jest tylko zaczerwieniona i nie doszło do jej uszkodzenia, można użyć preparatu alantan, bepanten czy argosulfan. Nie musimy zakładać opatrunku, wyjątek stanowią małe dzieci, które mogą dodatkowo urazić sobie uszkodzoną skórę – im opatrunek można założyć.

Jeśli wystąpią pęcherze, nie przebijamy ich ale miejsce oparzenia zabezpieczamy opatrunkiem np. nasączonym parafiną, zawierający jony srebra albo hydrożelowy, który także uśmierzy ból i ochroni ranę przed zabrudzeniem. Jeśli nie posiadamy powyższych opatrunków załóżmy opatrunek z jałowej gazy;

Opatrunki należy zmieniać co 1-2 dni. 

Jak już pisaliśmy wyżej, w przypadku gdy oparzenie jest rozległe i głębokie, należy udać się do lekarza. Jeśli widzimy, że rana po oparzeniu nie goi się najlepiej lub gdy dziecko dostanie gorączki, należy także jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.