kamień_nazębny_płytka_nazębna_admed

Kamień nazębny to problem, z którym spotyka się każdy. Skutki nieusuwanego kamienia nazębnego są różnorodne i zdecydowanie negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

 

Skąd się bierze kamień nazębny?

 

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna (bakteryjna), która odkłada się na zębach w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Płytka nazębna na początku ma postać miękkiego osadu, łatwego do usunięcia podczas dokładnego szczotkowania zębów. Jednak zaczyna się krystalizować już po kilkudziesięciu godzinach, zatem niedokładne wyczyszczenie zębów, na przykład w trudniej dostępnych miejscach oznacza, że dzień – dwa później w tym miejscu zaczyna gromadzić się kamień nazębny. Miejscami najbardziej narażonymi na powstawanie kamienia nazębnego są trudno dostępne miejsca, najczęściej od strony wewnętrznej (języka) oraz przestrzenie międzyzębowe, gdzie nitkowanie jest często pomijane w trakcie zabiegów higienicznych w jamie ustnej. Dodatkowo powstawaniu kamienia nazębnego sprzyja picie dużych ilości kawy, palenie papierosów, jedzenie dużej ilości nabiału ale także noszenie stałego aparatu ortodontycznego. Płytka nazębna sama w sobie jest ciemniejsza od zębów a pod wpływem używek ciemnieje jeszcze bardziej w związku z czym jest widoczna.

 

Jakie choroby może wywoływać kamień nazębny?

 

Kamień nazębny to przede wszystkim przyczyna rozwoju niektórych problemów zdrowotnych, takich jak:

  • Osłabienie szkliwa,
  • Próchnica zębów,
  • Zapalenie dziąseł,
  • Zapalenie przyzębia,
  • Nieprzyjemny zapach z ust.

 

Jak usunąć kamień nazębny?

 

Usunięcie kamienia nazębnego jest zabiegiem przeprowadzanym w każdym gabinecie stomatologicznym. Niestety nie jest możliwe usunięcie go samodzielnie w domu, gdyż zabieg wymaga specjalistycznego sprzętu. Obecnie proces usuwania kamienia nazębnego składa się najczęściej z dwóch etapów. Pierwszy to skalling , czyli fizyczne usuwanie kamienia nazębnego, który zbiera się głownie w okolicach szyjek zębowych. Zabieg ten często przeprowadza się przy pomocy urządzenia wytwarzającego ultradźwięki, które powodują odrywanie się kamienia od powierzchni zębów. Po zakończeniu skallingu, higienistka przechodzi do drugiego etapu czyszczenia zębów, czyli piaskowania. Piaskowanie jest zabiegiem zalecanym przy skallingu, ponieważ pozwala lepiej doczyścić zęby z kamienia a także usunąć przebarwienia, osady z kawy i herbaty ale także wygładza miejsca, w których usunięty został kamień nazębny. Piaskowanie odbywa się przy użyciu urządzenia, które pod dużym ciśnieniem oczyszcza zęby mieszaniną wody, powietrza i środka czyszczącego, który zawiara minerały o działaniu korzystnym dla zdrowia zębów. Zabiega skallingu i piaskowania zaleca się wykonywać minimum raz w roku, osobom ze skłonnościami do nadmiernego tworzenia się kamienia nazębnego, nawet częściej.

 

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

 

Na powstawanie kamienia nazębnego jesteśmy narażenie wszyscy. Ponieważ przypadłość ta wiąże się nie tylko z dyskomfortem w postaci nieprzyjemnego zapachu z ust ale ma także wpływ na zdrowie i przyczynia się do powstawania innych chorób. Aby zminimalizować tworzenie się kamienia nazębnego zaleca się bardzo dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku przez co najmniej 2 minuty dziennie. Wielu stomatologów zaleca używanie szczoteczki sonicznej, która lepiej doczyszcza zęby a także łatwiej dociera do trudnodostępnym miejsc. Dodatkowo niezwykle ważne jest czyszczenie przestrzeni między zębowych przynajmniej raz dziennie (wieczorem). Dodatkowo higienę jamy ustnej wzmocnią irygatory czy malutkie szczoteczki jednopęczkowe. Osoby szczególnie narażone na powstawanie kamienia nazębnego mogą sięgnąć po pasty do  zębów, które przeciwdziałają powstawaniu kamienia nazębnego. Wszystkie te działania przeprowadzane regularnie przyczynią się do lepszego oczyszczania zębów, co może nas uchronić od powstawania kamienia nazębnego.