leczenie_ran_odporność_piramida_zywieniowa_admed

Leczenie ran to proces, którego efektem jest zabliźnienie rany. Rany powstają na skutek różnych przyczyn, w różnych miejscach, w związku z tym goją się w różnym czasie. W czasie leczenia rany ważne jest wzmacnianie organizmu w celu szybszego wyleczenia ran. Zadbanie w tym czasie o siebie z pewnością przyniesie wymierne rezultaty.

Jak wspomóc organizm w szybszym gojeniu się ran?

W trakcie gojenia się rany ważny jest stan ogólny czy wiek poszkodowanej osoby, jej wiek. W przypadku gdy w organizmie brakuje ważnych składników odżywczych czy witamin, leczenie ran ulega wydłużeniu. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji trzeba zadbać o siebie stosując właściwą, wzmacniającą ciało dietę. Najlepiej jest stosować się do zasad zdrowego odżywiania, dzięki którym dostarczymy organizmowi wszystkich ważnych witamin. Jedną z najważniejszych z punktu widzenia leczenia ran jest witamina C, która bierze udział w powstawaniu głównego budulca skóry – kolagenu.

 

Czym jest piramida żywieniowa?



Piramida żywieniowa to graficzny obraz ilości oraz rodzaju produktów, jakie powinny znajdować się w naszym codziennym menu. Stosując się do niej zadbamy o zdrowie fizyczne i psychiczne. Piramida żywienia zbudowana jest z 5 poziomów,  na samym dole znajdziemy produkty, które powinniśmy spożywać w największej ilości. Jak widzimy na grafice, podstawą naszego żywienia powinny być warzywa i owoce. Natomiast unikać powinniśmy słodyczy, które umieszczone są na najwyższym poziomie.
Jeśli mamy trudności we wprowadzeniu zdrowych nawyków do naszego codziennego życia, piramida zdrowia zdecydowanie może pomóc uporządkować nam wiedzę o tym co jest wartościowe a co nam może szkodzić.
Zdrowa dieta jest jednym z czynników warunkujących nasze zdrowie warto więc popracować nad jej jakością.

Czym jest zdrowy styl życia?

Dieta to jeden z kilku filarów zdrowego stylu życia. Równie ważne są także pozostałe, czyli odpowiednia dawka snu i aktywność fizyczna a także umiejętność zarządzania stresem.

  • Właściwa ilość snu – należy codziennie się wysypiać, apmietając o tym że nie można wyspać się na zapas podobnie jak zarwanych nocy nie da się „odespać”. To straty, które zawsze odbijają się na zdrowiu, nawet gdy tego nie widzimy. Prawidłowy rytm dobowy pozwala na szybszą rekonwalescencję.
  • Sport – Najbardziej polecany jest sport na świezym powietrzu, dlatego kiedy tylko możemy starajmy się uprawiać sport w lesie czy w parku. Aktywność fizyczna podnosi hormon szczęścia a także świetnie redukuje stres.
  • Zarządzanie stresem – joga, medytacja czy nauka właściwego oddechu pomaga w obniżeniu poziomu stresu. Jest wiele aplikacji pozwalających na odbycie seansu medytacji prowadzonej dla osób które dopiero rozpoczynają przygodę z medytacją. Każdy z nas powinien znaleźć dla siebie kilka minut w ciągu dnia aby odnaleźć balans.

Nawet w sytuacji gdy leczymy ranę, organizm który jest silny i zadbany łatwiej poradzi sobie w okresie rekonwalescencji i szybciej dojdzie do siebie. Odpowiedni poziom witamini mikroelementów sprawi, że rzadziej będziemy zapadać na infekcje a w razie gdy jednak zachorujemy, proces zdrowienia będzie przebiegał dużo szybciej.