pielegnacja_rana_dezynfekcja_medycyna_admed

W praktyce leczenia ran pokutuje wiele mitów, które mogą zdziałać więcej złego niż pomóc. Jakie środki są pomocne a jakich lepiej unikać?

Przede wszystkim dobrze jest wiedzieć, jakie kroki należy podjąć w przypadku wystąpienia rany. Świeżą ranę należy przemyć czystą wodą, następnie zdezynfekować oraz założyć odpowiedni opatrunek.

Czego nie używać do dezynfekcji ran?

 

Chyba wielu z nas nadal uważa, że woda utleniona jest najlepsza na ranę. Obecnie rekomenduje się stosować nowoczesne preparaty, które dużo dokładniej odkażą ranę i sprawią, że będzie się dobrze goić. Woda utleniona nie dezynfekuje rany i dodatkowo może uszkadzać tkanki wokół niej.

Kolejnym powielanym błędem jest odkażanie rany alkoholem. Jest to spory błąd, ponieważ alkohol użyty na otwarta ranę podrażnia ją i powoduje ból, co utrudnia gojenie. Należy pamiętać, że alkohol wskazany jest wyłącznie do użytku na zdową skórę, np. do dezynfekcji rąk.

Do dezynfekcji ran często używa się także jodynę. I faktycznie, ma ona działanie silnie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze lecz posiada jedną wadę – kolor. Niestety utrudnia on obserwację rany i procesu gojenia oraz wykrycie ewentualnych odchyleń w postaci zakażeń. Związków jodu nie powinny używać osoby z chorą tarczycą ponieważ mogą one wpływać na jej pracę.

Obecnie na rany nie zaleca się także stosowania antybiotyków. Bakterie uodparniają się na nie w związku z czym stają się coraz mniej skuteczne. Lepsze od nich są preparaty antyseptyczne o bardzo szerokim spektrum działania, które SA bardzo dobrze tolerowane przez skórę.

Przez wiele lat Triclosan był uznawany za jeden z najskuteczniejszych środków antybakteryjnych i antywirusowych. Jednak okazało się że może powodować nowotwory, a także zaburzenia hormonalne i alergie dlatego nie zaleca się jego stosowania.

 

Czym bezpiecznie dezynfekować rany?

Jak już wyżej wspominaliśmy, do dezynfekcji rany najlepiej sprawdzą się preparaty antyseptyczne, np. octenisept, który znajduje się w większości domowych apteczek. Jeżeli nie mamy w domu odpowiedniego środka, najlepsza będzie czysta wodą, którą należy dokładnie przemyć ranę.