Czym jest znieczulenie przewodowe?
Mimo, że znieczulenie przewodowe należy do najbezpieczniejszych rodzajów znieczuleń, wciąż powoduje różne obawy u pacjentów, którze stają przed koniecznością jego wykonania. Ludzie często obawiają się skutków ubocznych, stosowania znieczulenia przewodowego w czasie ciąży i tego, czy ono faktycznie działa. Spróbujemy w tym artykule rozjaśnić temat znieczulenia przewodowego oraz rozwiać niektóre wątpliwości z nim związane. 


Na czym polega znieczulenie przewodowe


Jest to szczególny rodzaj znieczulenia miejscowego. Można by je nazwać znieczuleniem celowanym, ponieważ środek znieczulający jest podawany w konkretny nerw, blokując w nim przewodzenie impulsów bólowych do określonej części ciała. Aplikacja leku przeciwbólowego jest wykonywana możliwie blisko pnia nerwu, dzięki czemu pacjent nie będzie odczuwał nie tylko bólu, ale również dotyku, zimna czy ciepła.  Możemy wyróżnić następujące typy znieczulenia przewodowego:

- znieczulenie powierzchniowe - blokuje zakończenia nerwowe dzięki wykorzystaniu specjalnego żelu lub sprayu, jest najmniej inwazyjną metodą znieczulania
- znieczulenie nasiękowe - środek znieczulający podaje się w formie zastrzyku do tkanki, tak aby szybko rozprzestrzenił się po okolicy wkłucia i zablokował występujące tam zakończenia nerwowe
- znieczulenie śródwięzadłowe - stosowane w stomatologii, dotyczy wprowadzania środka znieczulającego bezpośrednio między więzadła ozębnej, w pojedynczym zebodole, nie powoduje znieczulania większego obszaru jamy ustnej, znajduje szczególne miejsce w stomatologii dziecięcej
- znieczulenie nerwów obwodowych - oddziałuje na większe struktury nerwowe, które przewodzą bodźce z rozległych obszarów ciała, jego wykorzystanie pozwala np. na przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego kończyny

 
Zalety znieczulenia przewodowego


Znieczulenie przewodowe jest znacznie mniej inwazyjne od znieczulenia ogólnego. Zwykle ustępuje po maksymalnie 4 godzinach, chociaż niektóre środki znieczulają nawet 6 godzin. Jednak przez cały czas trwania znieczulenia (i zabiegu) pacjent jest w pełni świadomy, a po zakończeniu zabiegu nie musi przez długi czas wybudzać się, a więc po zakończonej procedurze może niemal natychmiast opuścić gabinet. Najpoważniejszym dyskomfortem jaki może pojawić się w związku ze znieczuleniem przewodowym jest moment podania środka znieczulającego, czy to w formie zastrzyku czy z wykorzystaniem cewnika. 


Czy w czasie ciąży mogę przyjąć znieczulenie przewodowe?


Nie ma przeciwskazań do stosowania tej formy znieczulenia zarówno w czasie ciąży, jak i karmienia piersią. Jednak koniecznym warunkiem jest zastosowanie bezpiecznego środka znieczulającego, ponieważ te mogą być różne. Dlatego niezbędna jest wcześniejsza konstultacja z lekarzem. Sama procedura podania znieczulenia jest bezpieczna zarówno dla matki jak i dziecka. 


Czy mogę przyjąć znieczulenie przewodowe podczas miesiączki?


Istnieje mit, który mówi że w czasie miesiączki nie należy chodzić do dentysty.  Jest to mit, ponieważ nie ma żadnych przeciwskazań do wizyty u stomatologa w czasie menstruacji. Można również przyjąć znieczulenie przewodowe, jednak należy pamiętać o dwóch ważnych elementach. W czasie miesiączki, kobieta wykazuje zwiększoną wrażliwość na ból - może potrzebować silniejszych środkó∑ znieczulających. Kategorycznie nie powinna poddawać się zabiegom powodującym utratę krwi, takim jak np. ekstrakcja zęba. 


Przeciwwskazania


Jak przy każdej procedurze medycznej, również przy znieczuleniu przewodowym występują określone przeciwwskazania do jego stosowania. Należą do nich: 

- choroby układu krążęnia, serca
- choroby nerek
- choroby wątroby
- choroby nowotworowe

Niektóre choroby przewlekłe, jak astma czy cukrzyca również mogą stanowić przeciwwskazanie do znieczulenia przewodowego, dlatego w każdym takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem.