Zmiany skórne – kaszak, włókniak, tłuszczak – czy usuwać?
Wszelkie zmiany a szczególnie guzki na naszej skórze wzbudzają niepokój. Wśród najczęściej spotykanych, które mogą się pojawić u każdego można wymienić kaszaki, tłuszczaki oraz włókniaki. Zaznaczmy, że zmiany te są nowotworami skóry ale łagodnymi, jednak mogą być nieprzyjemne szczególnie jeżeli znajdują się np. na zgięciach kończyn. Dodatkowo gdy występują w widocznych miejscach stanowią problem estetyczny, ale czy trzeba je usuwać?



Kaszak, włókniak czy tłuszczak?


Kaszaki maja zazwyczaj kilka milimetrów, lekko żółtą barwę, powstają w okolicy mieszka włosowego. Jeżeli nie zdecydujemy się na usuniecie to mogą powiększyć się do kilku centymetrów, jednak nie stanowią one żadnego zagrożenia i bardzo rzadko rosną do takich rozmiarów. Przy tych mniejszych mogą wystarczyć specjalne okłady ze skrzypu. Przyczyną może być wzrost poziomu hormonów, dlatego często pojawiają się u nastolatków. Powodem powstania mogą być też warunkowania genetyczne. Występują najczęściej na twarzy, karku, narządach płciowych, skórze głowy, okolicach uszu, powiekach.

Tłuszczaki tak jak nazwa wskazuje to nagromadzony tłuszcz, który znajduje się pod skórą, nie towarzyszy im ból. Zmianę można wyczuć jedynie przez dotyk, przy mniejszych rozmiarach są prawie niewidoczne, przy większych widać zgrubienie na skórze. Skóra jednak będzie miała normalny, zdrowy kolor. Tłuszczak z łatwością przesuwa się w każdą stronę. Najczęściej powstają one na biodrach, brzuchu lub ramionach ale nie ma reguły, mogą pojawić się na całym ciele. Częściej są spotykane u dorosłych. Takie guzki powstają czasami przez jakiś uraz mechaniczny lub ranę. Podwyższone ryzyko wystąpienia tłuszczaków jest u osób otyłych.

Włókniaki w przeciwieństwie do tłuszczaków mogą powstać nad strukturą skóry. Mogą być miękkie lub twarde. Są tego samego koloru co nasza skóra, czasami ciemniejszej barwy. Powstają na dekolcie, szyi, kończynach, pachwinach, pachach.



Czy usuwać?


Zaznaczmy, że każda zmiana skórna wzbudzająca nasz niepokój powinna być skontrolowana przez lekarza, nigdy nie usuwajmy ich samodzielnie.
Konieczność usunięcia zależy od rodzaju zmiany, jej wielkości i oczywiście decyzji lekarza. Zmiany takie mogą utrudniać proste czynności jak ubieranie, bo chociaż same nie powodują bólu to czasami występują w takich miejscach, że podczas podstawowych codziennych czynności będą podrażniane. Oczywiście względy estetyczne też nie są bez znaczenia. Kaszaki lepiej usuwać gdy są jeszcze małe, aby nie dopuścić do sytuacji powstania infekcji lub ropnia, która może pojawić się w przypadku zmian większych rozmiarów. Bezwzględnie lekarz będzie za usunięciem kaszaka jeżeli będzie uciskał na naczynia krwionośne lub nerwy. Jednak wszystkie te zmiany będą stanowiły przede wszystkim dyskomfort psychiczny, szczególnie gdy np. w przypadku włókniaka będzie miał znacząco ciemniejszy kolor niż nasza skóra.
Aby określić czy zmiana jest złośliwa w przypadku np. tłuszczaka wystarczy już badanie USG, oczywiście opisywane zmiany skórne są w 100 proc łagodne. Podkreślmy jednak, że nigdy nie wykluczymy tego że zmiana łagodna po czasie nie zamieni się w złośliwą.



Jak wygląda usuwanie takich zmian skórnych?


Usuwanie ich jest zaliczane jako prosty zabieg chirurgiczny i powinno wystarczyć znieczulenie miejscowe. Jednak jeżeli np. tłuszczak pojawi się u małego dziecka to lekarz może zalecić znieczulenie ogólne, ponieważ ważne będzie unieruchomienie pacjenta. Dodatkowo takie znieczulenie może być konieczne gdy np. tłuszczak będzie umiejscowiony bardzo głęboko. W wypadku zabiegu ze znieczuleniem miejscowym (najczęściej przy pomocy lidokainy) potrwa on do 25 minut i nie będzie wymagał hospitalizacji. W zależności od wielkości zmiany chirurg założy szwy, które będą zdejmowane po około tygodniu. Bezwzględnie należy chronić ranę przed wszelkimi uszkodzeniami. Aby zapobiec powstaniu blizny starajmy się poddawać ją masażowi co może pomóc w jej zniknięciu. Opatrunek po zabiegu musi być wymieniany codziennie. Po wycięciu zmian będą one poddawane badaniu histopatologicznemu. Ważne jest np. w przypadku tłuszczaka usunięcie nie tylko samego guza, ale także tzw. torebki aby nie dopuścić do jego ponownego pojawienia się w tym miejscu. Włókniaki mogą być usunięte za pomocą zabiegu chirurgicznego, elektrochirurgicznego, krioterapii, laseroterapii, ale także specjalnych sprayi. W wypadku kaszaka może czasami wystarczyć wyciśniecie, jednak w wypadku większych zmian konieczny będzie zabieg wycięcia i niestety może powstać blizna. Próby samodzielnego usuwania takich zmian mogą doprowadzić do zakażenia bakteryjnego, ale też w gorszych przypadkach do zezłośliwienia łagodnej zmiany.