Jakie wybrać soczewki kontaktowe?
Wiele osób z różnymi wadami wzroku zastanawia się czy zdecydować się na korzystanie z okularów czy soczewek kontaktowych. Problem szczególnie dotyczy krótkowidzów, bo potrzebują oni wsparcia wzroku niemalże w każdej sytuacji, a dalekowidz najczęściej potrzebuje okularów do czytania. Jeśli wybór padnie na soczewki kontaktowe, automatycznie pojawi się pytanie: Jakie soczewki powinienem wybrać?


Szeroki wybór


Pytanie tylko z pozoru może wydawać się łatwe. Wybór nie dotyczy wyłączenie marki i producenta soczewek. Musimy zdecydować z jakiego materiału soczewki będą wykonane, czy mają to być soczewki jednodniowe, tygodniowe, miesięczne? A może soczewki noszone w trybie dzień-noc?
 
Oczywiście w pierwszej kolejności powinniśmy się udać do optometrysty. Określi on jakie parametry soczewek będą dla nas odpowiednie. Musimy znać trzy podstawie parametry:

  • moc, wyrażona w dioptriach (PWR lub SPH) (wartości dodatnie oznaczają dalekowzroczność, zaś wartości ujemne - krótkowzroczność)
  • krzywa podstawowa (BC) - określa stopień zakrzywienia i dopasowania soczewki do gałki ocznej
  • średnica soczewki (DIA) - to nic innego jak rozmiar soczewki, musi ona być na tyle duża aby przykryć rogówkę


Dodatkowo w przypadku soczewek torycznych (dla korekcji astygmatyzmu) musimy określić: 


  • cylinder (CYL) - określa pionową krzywą gałki ocznej, tak jak moc soczewki jest wyrażany w dioptriach ale zawsze będzie miał wartość ujemną
  • oś (AXE) - określa stopień i kierunek cylindra, uzależniony od kształtu rogówki, jest wyrażona w stopniach od 0° do 180°


Parametr ADD to tzw. addycja, czyli dodatek do mocy widzenia. Występuje on tylko w przypadku soczewek progresywnych (multifokalnych).



Materiał soczewek

W czasach współczesnych najczęściej mamy wybór pomiędzy soczewkami hydrożelowymi i silikonowo-hydrożelowymi. Hydrożel jest materiałem dobrze nawodnionym i zapewnia wygodę noszenia soczewki. Natomiast silikon lepiej przepuszcza tlen do oka i jest zdrowszy. Jest jednak mniej elastyczny, co wpływa na komfort noszenia. Prace nad najlepszą mieszanką materiałów wciąż trwają i jak na razie udało się wytworzyć 3 generacje soczewek hydrożelowych - I generacja - bardziej tlenoprzepuszczalna, ale sztywniejsza, II generacja - bardziej miękka, ale o obniżonej tlvnoprzepuszczalności i wilgotności, oraz III generacja stanowiąca swego rodzaju kompromis, ale przy tym najlepsze rozwiązanie, są najbardziej miękkie i najbardziej przepuszczalne. 

Czas użytkowania soczewek

Soczewki dzielą się również ze względu na czas stosowania pojedynczej pary soczewek. Wybór zależy przede wszystkim od częstotliwości użytkowania oraz przeznaczenia. Osoby noszące soczewki okazjonalnie lub uprawiające sporty najczęściej wybiorą soczewki jednodniowe. Szkoda byłoby stracić długoterminową (droższą) soczewkę np. w basenie. Jednocześnie soczewki jednodniowe są najbardziej higieniczne i bezpieczne, ponieważ za każdym razem zakładamy świeżąm sterylną soczewkę. Soczewki stosowane w dłuższych okresach wymagają codziennego czyszczenia i pielęgnacji, z użyciem specjalnych płynów oraz pojemników do przechowywania. 


Na rynku możemy spotkać soczewki: 

  • jednodniowe
  • dwutygodniowe
  • miesięczne
  • kwartalne
  • roczne


Występują również soczewki całodobowe, których nie musimy zdejmować na noc. Ich stosowanie należy bezwględnie skonsultować ze specjalistą, ponieważ występuje w ich przypadku zwiększone ryzyko infekcji. 

Dodatkowo warto sprawdzić, czy wybrane przez nas soczewki posiadają filtr UV, który ochroni nas przed działaniem promieni słonecznych, również tych odbitych np. od powierzchni samochodów. Jeśli dużo czasu spędzamy przed komputerem, powinniśmy sięgnąć po najlepszej jakości soczewki silikonowo-hydrożelowe. A kiedy nasze oczy zaczną być zaczerwienione, przesuszone lub pojawią się inne problemy, możemy użyć kropli do oczu a najlepiej na jakiś czas zrezygnujmy z soczewek.