Zapalenie błędnika - kiedy świat zaczyna wirować

Zapalenie błędnika może wywrócić świat osoby cierpiącej na tę dolegliwość do góry nogami – dosłownie. Można sobie wyobrazić, nagłe poczucie, jakby całe otoczenie zaczęło wirować wokół. To nie karuzela, to nie zabawa – to zapalenie błędnika.

Błędnik jest odpowiedzialny za słuch i zmysł równowagi, jest częścią ucha wewnętrznego. Jego zadaniem jest utrzymanie pionowej postawy ciała, poruszanie się oraz określenie położenia ciała w przestrzeni.

Przyczyny

Choroba ta to stan zapalny ucha wewnętrznego, jej przyczyną najczęściej są wirusy, sporadycznie bakterie, czasem nawet po prostu stres czy zmęczenie. Jest powikłaniem po zapaleniu ucha środkowego, bądź górnych dróg oddechowych. Nieinfekcyjnymi przyczynami zapalenia błędnika są urazy (np. złamanie kości skroniowej) lub choroby autoimmunologiczne, choroby układowe. Zachorować może każdy, ale najczęściej osoby w wieku 30 – 60 lat i w większości kobiety.

Symptomy zapalenia błędnika

Głównym objawem zapalenia błędnika są zawroty głowy, mające charakter wirowania otoczenia oraz zaburzenia równowagi. Do tego często występują nudności, wymioty, problemy ze słuchem oraz szumy uszne, a nawet dzwonienie w uszach. Osoby które dotyka ta przypadłość mają także problemy z koncentracją oraz oczopląs. Jeśli tego doświadczasz, to sygnał, że czas odwiedzić lekarza.

Zapaleniu błędnika niekoniecznie towarzyszą ból i ogólne symptomy zakażenia. Natomiast jeśli pojawi się gorączka może to świadczyć o rozprzestrzenianiu się zakażenia w obrębie czaszki oraz powikłań między innymi takich jak zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych czy ropnia mózgu.

Diagnoza i leczenie - jak zatrzymać karuzelę

Diagnoza zapalenia błędnika często opiera się na badaniu objawów i wywiadzie medycznym. Lekarz może zlecić też dodatkowe testy, jak badanie słuchu, badania RTG kości skroniowej, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, badania płynu mózgowo-rdzeniowego przy podejrzeniu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy testy równowagi. Leczenie zależy od przyczyny – jeśli to bakterie, mogą pójść w ruch antybiotyki. Natomiast, jeśli przyczyną są wirusy to leczenie jest objawowe, czyli odpoczynek, leki przeciwwymiotne i cierpliwość.

Życie z zapaleniem błędnika

- Odpoczynek: Daj sobie czas na regenerację.

- Bezpieczne otoczenie: Upewnij się, że nie ma nic, o co możesz się potknąć.

- Unikaj gwałtownych ruchów: Wolniej to nie znaczy gorzej.

- Hydratacja: Pij dużo wody, to pomoże Twojemu organizmowi w walce z infekcją.

- Konsultacja z lekarzem: Nie lekceważ objawów i śledź zalecenia medyczne.

Zapobieganie

Zapobieganie często opiera się na zdrowym rozsądku – unikaniu miejsc, gdzie łatwo o zarażenie infekcjami, dbanie o higienę, odpoczynek i unikanie stresu. I choć nie zawsze da się temu zapobiec, to zdrowy tryb życia zawsze daje większe szanse.

Podsumowanie

Mimo swojego niewielkiego rozmiaru błędnik pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Zapalenie błędnika to stan, który wymaga uwagi i odpowiedniego podejścia. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek podejrzenia o zaburzeniach w funkcjonowaniu błędnika nie należy zwlekać i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.