Usuwanie wydzieliny z nosa u dzieci

Nieżyt nosa - katar to częsta dolegliwość dotykająca dzieci. Charakteryzuje się obecnością wydzieliny w nosie i uczuciem niedrożności nosa. Do najczęstszych przyczyn nieżytu nosa u dzieci należą infekcje wirusowe i alergie. Przewlekły nieżyt nosa u dzieci może być objawem przerostu trzeciego migdałka lub chorób takich jak niedobór odporności czy mukowiscydoza.


Każdy rodzic, który ma w domu małe dziecko, stara się jak najlepiej chronić je przed wszelkiego rodzaju infekcjami. Noworodki i niemowlęta znacznie gorzej znoszą objawy nawet zwykłego przeziębienia niż starsze dzieci. Ta z pozoru błaha dolegliwość może bardzo łatwo przerodzić się w poważną infekcję. Ważne jest dbanie o odpowiednią higienę noska noworodka - zbierająca się w przewodach nosowych wydzielina może bardzo łatwo doprowadzić do rozwoju poważnego kataru lub uogólnionej infekcji dróg oddechowych.

Jak czyścić nos noworodka i niemowlęcia?
Czyszczenie nosa noworodka powinno odbywać się za pomocą roztworu soli fizjologicznej lub wody morskiej - istnieją preparaty przeznaczone specjalnie dla noworodków i niemowląt. Takie czyszczenie u noworodka powinno być wykonywane profilaktycznie dwa lub trzy razy dziennie, aby błona śluzowa była stale nawilżona.

Jednak gdy tylko usłyszymy, że w nosku zebrała się jakaś wydzielina, powinniśmy natychmiast zakroplić do noska sól fizjologiczną lub wodę morską, odczekać kilka chwil i za pomocą aspiratora odciągnąć zalegającą w nosku wydzielinę.

Istnieją różne rodzaje aspiratorów do oczyszczania nosa dziecka: między innymi te podłączane do odkurzacza lub takie, w których rodzic sam odciąga wydzielinę z nosa dziecka za pomocą ust. Tak naprawdę nie ma znaczenia, z którego typu aspiratora będziemy korzystać - każdy z nich jest skuteczny i nie doprowadzi do podrażnienia wrażliwego noska dziecka.

Aby oczyścić nos noworodka lub niemowlęcia, można także skorzystać z inhalacji roztworem soli fizjologicznej - to rozrzedzi zalegającą w przewodach nosowych wydzielinę. Po inhalacji znacznie łatwiej jest usunąć wydzielinę z nosa dziecka.

Czyszczenie nosa nie jest dla malucha przyjemną czynnością, choć im mniejsze dziecko, tym lepiej toleruje taki zabieg. Starsze niemowlęta znacznie gorzej reagują na czyszczenie nosa, płacząc - czyszczenie wymaga wtedy często obecności dwojga rodziców. Gdy jeden z rodziców trzyma malucha, drugi może odsysać wydzielinę z przewodów nosowych.

Należy pamiętać, że czyszczenie nosa niemowlaka jest czynnością bardzo potrzebną - nie tylko nawilża błony śluzowe przewodów nosowych, ale też chroni przed nadmiernym gromadzeniem się wydzieliny w nosie i rozwojem ewentualnego kataru. 

Kolejnym tradycyjnym sposobem na usunięcie wydzieliny z nosa jest gruszka medyczna.
Gruszka do nosa to przedmiotem, który jest tradycyjnie używany do usuwania wydzieliny z nosa. Gruszki do nosa stosowane są przede wszystkim u niemowląt i młodszych dzieci - maluchy nie są jeszcze w stanie samodzielnie pozbyć się kataru zalegającego w przewodach nosowych.

Gruszki do nosa są wyrobami medycznymi, są wykonane z miękkiej gumy lub silikonu.


Jaka gruszka do nosa dla niemowlaka?
Gruszki do nosa dostępne są przede wszystkim w kilku rozmiarach. Przykładowo, gruszki do nosa w rozmiarach 2 i 7 są odpowiednie dla niemowląt i dzieci, natomiast te oznaczone numerami 9 i 11 polecane są osobom dorosłym.

Warto też zwrócić uwagę na łatwość utrzymania akcesorium w czystości - dobrze, jeśli jest ono wyposażone np. w zatyczkę i oferuje możliwość łatwego umycia. 

Gruszki należy myć i dezynfekować po każdym użyciu, zgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre modele posiadają zdejmowane końcówki, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Gruszka do nosa dla niemowląt, małych dzieci czy noworodków to przydatne akcesorium dla każdego młodego rodzica.
Jak używać gruszki do nosa u niemowlęcia?
Używanie gruszki do nosa wymaga nieco więcej umiejętności niż korzystanie z aspiratora. Konieczne jest:
  • umyć akcesorium pod ciepłą wodą i sparzyć we wrzątku - bezpośrednio przed użyciem;
  • ścisnąć gruszkę i delikatnie włożyć ją do otworu nosowego dziecka;
  • powoli i stopniowo zwalniać ucisk - tak, aby wydzielina była delikatnie zasysana do wewnątrz.
Po użyciu gruszkę należy napełnić ciepłą wodą z mydłem, intensywnie wypłukać, a na koniec ponownie wyparzyć. Zapobiegnie to rozwojowi w niej szkodliwych mikroorganizmów.