usunięcie_jajnika_ciąża_admed

Na skutek różnych okoliczności czasem zachodzi konieczność usunięcia u kobiety jednego jajnika. Zazwyczaj decyzja ta wynika z obecności torbieli na jajniku, nowotworu bądź skrajnych przypadków endometriozy. Kobiety w wieku rozrodczym zazwyczaj są przerażone taką decyzją lekarzy, jednak usunięcie jednego jajnika nie musi oznaczać niemożności zajścia w ciążę.

Jakie funkcje pełnią jajniki?

Jajniki są to dwa parzyste organy umiejscowione w jamie otrzewnej. Ich funkcje są niezwykle istotne dla kobiet – dzięki nim możliwe staje się zajście w ciążę. W jajnikach odbywa się proces dojrzewania pęcherzyka Graafa w którym znajduje się komórka jajowa, a następnie jej uwalnianie do jajowodu w trakcie owulacji. Dodatkowo w jajnikach produkowane są żeńskie hormony płciowe takie jak estrogeny, progesteron, relaklsyna i androgeny. Każdy z wymienionych hormonów odgrywa bardzo ważną rolę w cyklu miesięcznym kobiety jak również w procesie zapładniania i utrzymania prawidłowego przebiegu ciąży.

Dlaczego czasem konieczne jest usunięcie jajnika?

Decyzja o usunięciu jajnika zawsze jest podyktowana dobrem pacjentki więc przyczyna nigdy nie jest błacha. Schorzenie, które jest powodem decyzji o usunięciu jajnika może uszkadzać strukturę jajnika, jak w przypadku zaawansowanej endometriozy, i w efekcie utrudnia zajście w ciążę.  

Czy można zajść w ciążę z jednym jajnikiem

Powszechnie panująca opinia o niemożności zajścia w ciążę po usunięciu jednego jajnika nie jest prawdziwa i niepotrzebnie wprowadza niepokój. Po sunięciu jednego jajnika, drugi nadal pracuje i przejmuje funkcje usuniętego. Jeżeli jajnik jest zdrowy, to w nim dochodzi do wytwarzania komórek jajowych oraz do produkcji żeńskich hormonów. Dodatkowo, jajnik który pozostał, wytwarza komórkę jajową w każdym cyklu a nie jak było wcześniej, co drugi cykl (na przemian z drugim jajnikiem). Natomiast sama ciąża z jednym jajnikiem przebiega dokładne tak samo jak ta, do której doszło u kobiety z dwoma jajnikami.

Jak organizm reaguje na usunięcie jajnika?

Po usunięciu jajnika z pewnością mogą się pojawić zauważalne zmiany w funkcjonowaniu organizmu kobiety. Jedną z częściej pojawiających się zmian są nieregularne miesiączki a także cykle bezowulacyjne.

Czy z jednym jajnikiem zawsze można zajść w ciążę?

Bywają sytuację, gdy choroba która przyczyniła się do usunięcia jednego jajnika, zdążyła już uszkodzić także drugi. Najczęściej z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku choroby nowotworowej, gdy chemioterapia uszkadza drugi, zdrowy jajnik. W przypadku kobiet, które chciałyby jeszcze zajść w ciążę, warto pobrać komórkę jajową do zamrożenia, aby w przyszłości można było jej użyć. W przypadku kobiet, które miały usunięty jajnik z powodu endometriozy i nie mogą nadal zajść w ciążę, pomocne może się okazać zapłodnienie In vitro. Co więcej, w przypadku kobiet, które miały usunięte oba jajniki, nadal istnieje szansa na zajście w ciążę i zostanie mamą. Istnieje możliwość In vitro z komórką jajową innej kobiety (dawczyni) a także użycie do In vitro zamrożonych komórek jajowych kobiety. Podobne postępowanie jest w przypadku przedwczesnego wygasania czynności jajników.