Rutynowa wizyta u ginekologa
Każda z nas przynajmniej raz w roku powinna umówić się na wizytę u ginekologa. Niestety większość ma wiele obaw przed taką wizytą. Myślimy, że każda kobieta, która umawia się na taką wizytę ma jakiś problem zdrowotny lub jest w ciąży. Należy jednak pamiętać, iż zdrowa kobieta również musi iść na wizytę kontrolną tylko po to aby potwierdzić stan zdrowia.


Rozbieranie się


Dla każdej pacjentki rozbieranie się przed obcą osobą jest krępujące, nie ma na to rady. Natomiast wymyślono kilka sposobów aby nam to nieco ułatwić i zmniejszyć nasz dyskomfort. Nie we wszystkich ale w wielu gabinetach są dostępne spódniczki ginekologiczne w szerokiej gamie kolorystycznej oraz klapki. Oczywiście ubrania są jednorazowe i każda pacjenta otrzymuje swoje.

Dzięki takiej spódniczce jednorazowej nie musimy biegać po gabinecie na pół nago co nieco zmniejsza nasz dyskomfort.


Klapki jednorazowe natomiast pozwalają nam na zdjęcie butów i nie chodzenie na boso po podłodze, która często jest bardzo zimna.





Problemy, schorzenia


Kolejną ważna kwestią z jaką się zmagają kobiety to lęk oraz wstyd przed rozmową z lekarzem na temat schorzeń czy problemów z jakim do niego przychodzimy. Tutaj niestety nie ma dobre rozwiązania, na pewno należy pamiętać, że:

  • dla lekarza to codzienność,
  • wiele kobiet zmaga się z podobnymi schorzeniami,
  • musisz zadbać o swoje zdrowie.

Aby nieco zmniejszyć dyskomfort podczas takiej rozmowy można wybrać sobie lekarza mianowicie wiele z nas łatwiej rozmawia się z kobietą, która mogła zmagać się z tym samym, a niektóre z nas wolą jednak rozmowę z mężczyzną. Do nas należy wybór lekarza, przydatne w tym są opinie koleżanek, znajomych oraz strony internetowe i różne fora.


Ból podczas badania


Badania ginekologiczne zdrowej kobiety jest całkowicie bezbolesne, natomiast jeśli mamy do czynienia z ostrą infekcją intymną może być ono nieprzyjemnie i niestety lekarz nie ma na to wpływu.
Podczas badania cytologicznego, a mianowicie pobierania wymazu do które używa się szczoteczek cytologicznych, możemy odczuwać delikatne drapanie ale to nic strasznego, a na pewno nie bolesnego.


Pytania lekarza


Pytania jakie zada nam lekarz to kolejna obawa z jaką się zmagamy. Jeśli lekarz zadaje nam intymne pytanie to nie z ciekawości a zwyczajnie jest mu to potrzebne do przeprowadzenia wywiadu medycznego przed postawieniem diagnozy.


Wizyty w gabinecie


Jak już wspomniałam w pierwszej kolejności lekarz przeprowadza z nami wywiad medyczny. Po ustaleniu daty ostatniej miesiączki, chorób przewlekłych, przebytych ciąży oraz operacji przechodzi do badania. Należy rozebrać się od pasa w dół, możesz zostać w butach lub skarpetkach. Można oczywiście skorzystać jeśli są dostępne ze spódniczek oraz klapek jednorazowych. Badanie rozpoczyna się od oglądania narządów zewnętrznych płciowych więc jest całkowicie bezbolesne. Następnie przy użyciu odpowiedniego rozmiaru wziernika jednorazowego, który jest plastikowy, a ich założenie jest prawie niewyczuwalne. Na tym etapie lekarz widzi już część pochwową szyjki macicy oraz pobiera cytologie jeśli to wizyta kontrolna. Po pobraniu cytologii, usuwany jest wziernik. W następnej kolejności przechodzimy do badania tzw. dwuręcznego. Jedną ręką, a dokładniej jednym lub dwoma palcami dotyka szyjki macicy, a drugą poprzez brzuch ocenia wielkość oraz położenie i ruchomość macicy, a także jajników. Jeśli w gabinecie znajduje się aparat USG to lekarz może ale nie jest to konieczne, wykonać tzw. USG przezpochwowe. W czasie wizyty kontrolnej powinnyśmy mieć także zbadane piersi. Najpopularniejszą metodą w dzisiejszych czasach jest USG piersi, natomiast badanie dłonią, również jest przeprowadzane.

Po zakończonym badaniu możemy się ubrać i wrócić do biurka. Lekarz przedstawi nam co zaobserwował podczas badania i wypisze potrzebne recepty.