Test Bowie-Dick - czym jest i jak go przeprowadzać?
Wszelkiego rodzaju narzędzia i instrumenty medyczne, po przeprowadzeniu zabiegu muszą zostać poddane procesowi sterylizacji, zwanym również reprocesowaniem.  Jest to bardzo ważny proces, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo następnym pacjentom poddawanych zabiegom w placówce medycznej. Oprócz wykorzystywania specjalnych środków do dezynfekcji narzędzi, należy przeprowadzić autoklawowanie narzędzi. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się sterylizatory parowe. Jako że wysterylizowane narzędzia nie mogą być poddawane żadnym testom czy procedurom kontrolnym (nie można otworzyć koperty lub zgrzanego rękawa z narzędziem aby zachować jego sterylność), należy bezwględnie kontrolować prawidłową pracę autoklawu. Z pomocą przychodzi tutaj test Bowie-Dick.


Sterylizacja parowa


Aby sterylizacja parą wodną była skuteczna, para musi posiadać odpowiednie właściwości - temperaturę i ciśnienie. W przypadku narzędzi i porowatej lub rowkowanej powierzchni, równie ważna jest jej zdolność do penetracji. Wytwarzanie próżni wewnątrz urządzenia jest warunkiem koniecznym do przeprowadzenia skutecznej sterylizacji. Dlatego szczególnie ważne jest codzienne kontrolowanie sprawności i skuteczności w działaniu autoklawu.


Pakiet Bowie-Dick

Pakiety testowe w standardzie Bowie-Dick składają się z karty testowej umieszczonej pomiędzy arkuszami papieru, laminatu i pianki. Taka budowa pakietu symuluje krytyczne warunki sterylizacji przez utrudnienie dostępu do arkusza testowego. Prawidłowy wynik testu informuje o prawidłowej pracy sterylizatora i potwierdza bezpieczeństwo użytkowania urządzenia, oraz przeprowadzania procedur i zabiegów z wykorzystaniem narzędzi.

Jak wykonać test?

Przeprowadzenie testu z wykorzystaniem pakietu Bowie-Dick jest bardzo proste. Pakiet testowy należy umieścić wewnątrz pustej komory autoklawu i uruchomić proces sterylizacji. Niektóre autoklawy są wyposażone w specjalny program testowy Bowie-Dick. Jeśli nie ma takiej opcji, należy uruchomić sterylizację w temp. min. 134°C i i czasie 3,5 minuty. Po zakończeniu pracy urządzenia, należy wyjąć i ostudzić pakiet testowy a następnie odczytać wynik testu z karty testowej. Prawidłowo wykonana sterylizacja jest sygnalizowana przez zmianę koloru karty testowej z żółtego na czarny. Wybarwienie testu daje jednoznaczna informację o prawidłowej pracy autoklawu.

Kiedy wykonywać testy?

Testowanie autoklawu powinno być wykonywane codziennie, przed rozpoczęciem pracy. Kontrola jego działania jest również konieczna po każdym serwisie, przeniesieniu czy nawet dłuższym wyłączeniu sprzętu z użytku.  Jeżeli test da wynik negatywny (arkusz testowy nie zmieni koloru), należy powtórzyć test. W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego w drugim teście, dla potwierdzenia przeprowadza się trzeci. Jeśli ten również da wynik pozytywny, można kontynuować pracę. Jeżeli otrzymamy dwa negatywne wyniki testów, należy bezwględnie wyłączyć autoklaw z użytkowania. Test Bowie-Dick podaje informację jedynie o niesprawności autoklawu, ale nie dostarcza informacji o ewentualnych przyczynach lub rodzaju awarii. Dlatego należy przeprowadzić dalsze testy serwisowe i kontrolę techniczną urządzenia.

Prawidłowy proces sterylizacji zapewnia bezpieczeństwo w czasie wykonania zabiegów z użyciem narzędzi wielokrotnego użytku, zarówno pacjentom jak i pracownikom wykonującym zabiegi, przygotowującym i przechowującym narzędzia. Dlatego nie wolno zaniedbywać procedur testowych, aby mieć pewność że cały proces jest skuteczny.  Konsekwencje niewykrytych błędów w sterylizacji mogą być poważne, dlatego warto sięgnąć po arkusze testowe sprawdzonej jakości, aby zmniejszyć ewentualne ryzyko.