Synchronia menstruacyjna – czy istnieje?

Synchronia menstruacyjna – czy istnieje?

Synchronia menstruacyjna to zjawisko odkryte w Europie w XIX wieku. Badacze zauważyli, że kobiety, mieszkające razem, w tym samym domu, są współlokatorkami na stancjach w akademikach lub pracują dłuższy czas razem zaczynają miesiączkować mniej więcej w tym samym czasie.

Eksperyment McClintock

W drugiej połowie XX wieku dr Martha McClintock przeprowadziła dokładne badania na ten temat. Ciekawy eksperyment wśród kobiet mieszkającychw tym samym zakładzie karnym okazał się przełomowy. Biolożka zauważyła, że więźniarkisynchronicznie przechodziły cykl miesiączkowy. Aby wykluczyć przypadkowość tej sytuacji, wykonała doświadczenie na 29 kobietach, u których miesiączka wypadała w rozbieżnych terminach. Poprosiła9 z badanych, by pod pachą umieściły na pewien czas małe poduszeczki. Zespół Marthy poddał pobrany materiał działaniu określonych substancji chemicznych, eliminując w ten sposób nieprzyjemne zapachy. W wyniku poszczególnych działań otrzymali cos w rodzaju maści. Pozostałe 20 pań miało wcierać ją sobie pod nosem. W krótkim czasie ich cykle miesiączkowe zsynchronizowały się z cyklem dziewięciu kobiet od których zapachy pochodziły. Badaczka podobne doświadczenie przeprowadziła wśród kobiet mieszkających w tym samym akademiku. Wyniki badań były identyczne, cykle miesiączkowe dziewczyn mieszkających ze sobą uległy synchronizacji.

Badaczka twierdziła, że na początku eksperymentu moment rozpoczęcia cyklu u wspólnie mieszkujących koleżanek różnił się średnio o 8-9 dni. Po kilku miesiącach różnica ta miała zmaleć do około 5 dni.

Feromony

Synchronia menstruacyjna rzeczywiście istnieje! Na to niesamowite zjawisko duży wpływ ma zapach, który wydziela nasze ciało, czyli tzw. feromony. Badania dowiodły że kobiety przebywające razem na ograniczonej przestrzeni wydzielająbezwonny, lotny feromon. To dzięki niemu cykle miesiączkowe dostrajają się do siebie. Okazuje się jednak, że na synchronię menstruacyjną mają wpływ również inne czynniki: poziom stresu, zmęczenie czy kondycja fizyczna. Istotną rolę odgrywają także relacje między mieszkającymi wspólnie kobietami.

Sympatia kontra wrogość

Emocje kobiety, jej sympatie i antypatie jeśli chodzi o otoczeni, bardzo silnie oddziałują na funkcjonowanie jej organizmu. Panie zazwyczaj są bardzo wyczulone na charakter relacji, która łączy je z drugim człowiekiem. Aby między kobietami zaszła synchronia menstruacyjna nie wystarczy tylko mieszkanie razem. Jeśli się nie lubią, zjawisko to nie zaistnieje.

Ważne jest czy kobiety darzą się wzajemną sympatią czy nie mogą na siebie patrzeć. Zjawisko to potwierdziły też specjalne badania. Wyniki były zaskakujące. Współlokatorki z akademika, dzielące jeden pokój, ale szczerze się nie znoszące asynchronizowały swoje miesiączki. Gdy jedna miała miesiączkę, u drugiej w tym samym czasie obserwowano owulację i na odwrót.

Zagadki naszego ciała

Ciało kobiety podejmując decyzje o płodności, stara się zapewnić najlepsze warunki do urodzenia i wychowania dziecka. Organizmy kobiet, które darzą się antypatią, nie chcą być płodne w tym samym czasie co nielubiana współlokatorka. W ten sposób starają się uniknąć ciąży w nieżyczliwym otoczeniu. Działa to podświadomie. Za to perspektywa wspólnego wychowywania dzieci z przyjaciółką lub bardzo dobrą koleżanką – to dla naszych ciał kusząca wizja. Wyczuwając w otoczeniu pozytywne emocje, kobieta zdaje sobie sprawę, że będzie mogła liczyć na pomoc bliskich jej osób.

Mężczyzna w pobliżu

Istotnym faktem jest również, że na synchronię menstruacyjną duży wpływ majeszcze jedno zjawisko, oprócz feromonów i samych emocji kobiety względem otoczenia. Kobiecy organizm, podejmując decyzję o owulacji bierze również pod uwagę pewien zewnętrzny czynnik. Jest nim posiadanie stałego partnera. Kobiety mieszkające z mężczyzną mają bardziej regularne cykle. Na jajniki kobiety oddziałuje natomiast rozkosz. W trakcie udanego seksu w naszym organizmie wydziela się bowiem fala hormonów, które mogą wpłynąć także na przesunięcie owulacji.