Światłowody w medycynie - do czego są stosowane?
Światłowody, najczęściej kojarzą nam się z Internetem, w dużej mierze ze względu na ilość reklam w telewizji. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bardziej związane z dziedziną telekomunikacji czy technologią, odgrywają także znaczące role w dziedzinie medycyny. Dzięki ich zdolności do przesyłania światła optycznego na duże odległości przy minimalnej utracie energii, światłowody stały się niezastąpionym narzędziem dla lekarzy i specjalistów medycznych w różnych obszarach opieki zdrowotnej.


Endoskopia 


Jednym z najczęstszych zastosowań światłowodów w medycynie jest endoskopia. Elastyczne światłowody umożliwiają dostarczenie światła do wnętrza organizmu pacjenta, co pozwala lekarzom na precyzyjne oglądanie i diagnozowanie schorzeń przewodu pokarmowego, dróg oddechowych czy innych narządów wewnętrznych. Dzięki endoskopii możliwe jest wykrywanie zmian patologicznych na wczesnym etapie, co z kolei zwiększa szanse na skuteczne leczenie.


Laryngoskop światłowodowy


Laryngoskop jest narzędziem używanym do wizualizacji i oceny struktur anatomicznych gardła, krtani i strun głosowych. Składa się z rękojeści, na której umieszczony jest metalowy lub plastikowy uchwyt z lampą lub źródłem światła oraz wymienną łyżką. Jest stosowany nie tylko w diagnostyce, ale pomaga również przy wprowadzaniu rurki intubacyjnej do tchawicy, np. w czasie operacji. Z tego względu laryngoskop staje się niezbędny na sali operacyjnej, a także w karetce pogotowia. 


Laser w medycynie


Laseroterapia, czyli wykorzystanie światłowodów do dostarczania światła laserowego do obszarów leczenia, znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Od usuwania zmian skórnych, przez terapię fotodynamiczną nowotworów, aż po zabiegi chirurgiczne - laseroterapia pozwala na precyzyjne działanie na tkanki pacjenta minimalizując przy tym ryzyko uszkodzenia otaczających struktur.


ELVT


Szczególnym zastosowaniem lasera może być leczenie żylaków metodą EVLT (EndoVenous Laser Treatment). Stosuje się w niej laser o długości fali 980nm i 1470nm. Dzięki wykorzystaniu lasera, pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków już następnego dnia po zabiegu. Dolegliwości bólowe są znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych metod, a do tego na ciele nie pozostają blizny. Leczenie endowaskularne to nic innego, jak wprowadzenie światła laserowego do wnętrza żyły i wykorzystanie go do obkurczenia i zamknięcia niewydolnej żyły.


Inne zastosowania


Oprócz tego, światłowody są również wykorzystywane w technikach diagnostycznych, takich jak optyczna koherentna tomografia dna oka. (OCT). OCT umożliwia uzyskanie wysokorozdzielczych obrazów struktury tkanek, co jest niezwykle przydatne w diagnostyce chorób oczu, w tym np. jaskry czy zwyrodnienia plamki żółtej.

Dodatkowo, światłowody znajdują zastosowanie w monitorowaniu pacjentów, gdzie mogą być wykorzystane do pomiaru różnych parametrów, takich jak poziom tlenu we krwi czy ciśnienie tętnicze.


W dzisiejszych czasach technologia światłowodowa odgrywa więc kluczową rolę w diagnostyce, terapii i monitorowaniu pacjentów. Jej elastyczność i wszechstronność sprawiają, że światłowody są niezastąpionym narzędziem dla współczesnej opieki zdrowotnej, przyczyniając się do poprawy skuteczności diagnozowania i leczenia schorzeń oraz podnosząc standardy medycznej opieki.