Ashwaghanda - hit czy kit?

Znana także jako indyjski żeń szeń lub witania ospała, ashwagandha to roślina, która na fali popularności medycyny ajurwedyjskiej, zyskuje również coraz większą popularność w Polsce. Cenne składniki odżywcze znajdujące się w owocach i korzeniu rośliny znalazły zastosowanie w terapii wielu schorzeń. Wykorzystywane są w trakcie kuracji mężczyzn z problemami dotyczącymi płodności, wspomagają również walkę z wieloma schorzeniami, mają także korzystny wpływ na ogólną kondycję naszego organizmu.

Ajurweda - “wiedza o zyciu”

Ashwagandha, znana też jako witania ospała, to jedna z najczęściej wykorzystywanych roślin w medycynie ajurwedyjskiej. Co to właściwie jest Ajurweda? Zwana również “wiedzą o życiu”, “sztuką życia” i “sztuką zdrowia”. Jest to nurt medyczno-filozoficzny, którego korzenie sięgają aż 3000 lat p.n.e. Jego kolebką są Indie, gdzie Ajurweda rozwijała się i znajdowała uznanie wśród tamtejszej ludności. Głównym założeniem nurtu było osiągnięcie jedności ducha, ciała i umysłu poprzez zharmonizowanie swojego organizmu z naturą.

Ajurweda wykorzystuje naturalne metody leczenia i ziołolecznictwo. Królują w niej rośliny, m. in. ashwagandha, kurkuma, imbir, brahmi (bakopa), gotu kola (wąkrota azjatycka). W naparach i ziołowych mieszankach łączy się często poszczególne rośliny, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt dla zdrowia.

Ashwagandha - co to jest? 

Ashwaganda  to roślina adaptogenna. Znaczy to, że zmniejsza zaburzenia organizmu wywołane stresem, pozytywnie wpływa na układ nerwowy i immunologiczny, zmniejsza również uczucie zmęczenia. Żeń – szeń indyjski to także popularna roślina, która zwiększa libido oraz poprawia płodność u mężczyzn. 


Ashwagandha właściwości 

Roślina ta pochodzi głównie z Indii, gdzie jest niemal tak popularna jak żeń – szeń w medycynie chińskiej. Za surowiec uznawane są części nadziemne, z których wykorzystuje się głównie owoce oraz korzeń. Ashwagandha  zawdzięcza swoje właściwości dwóm grupom związków:

  • witanolidy – to występujące w zielu związki o właściwościach antynowotworowych i przeciwbakteryjnych,
  • glikowitanolidy – obecne są w korzeniu, a odpowiadają za działanie adaptogenne.

Dlatego właśnie Ashwaganda uznawana jest za cudowny środek na wiele schorzeń. Przede wszystkim znana jest jako środek uspokajający. Może ona wspomagać terapię stanów lękowych, depresyjnych, zmęczenia oraz bezsenności. Hamuje także objawy okołomenopauzalne, poprawia żywotność i ruchliwość plemników, przynosi ulgę w zespołach bólowych pleców i szyi, a także w zapaleniu stawów. Sproszkowana roślina stanowi także bogate źródło żelaza i bardzo dobrze stymuluje komórki układu odpornościowego. Jest również silnym antyoksydantem.

Ashwagandha jest również ziołem szczególnie cennym dla sportowców. Przyjęta przed treningiem zwiększa siłę oraz wytrzymałość fizyczną, poprawia napięcie mięśniowe, dodaje witalności i energii. Uzyskujemy po zażyciu efekt anaboliczny. Jako adaptogen pomaga organizmowi przystosować się do stresu wysiłkowego, po treningu natomiast redukuje niekorzystne efekty działania stresu oksydacyjnego, regeneruje mięśnie, działa przeciw ich niedotlenieniu. 

Ashwagandha – skutki uboczne i przeciwwskazania 

Preparaty z ashwagandhą są przeciwwskazane dla kobiet ciężarnych i karmiących oraz dla dzieci. Ostrożność powinny zachować osoby zażywające leki nasenne, na wysokie ciśnienie, cukrzycę, uspokajające, przeciwlękowe – żeń-szeń indyjski może nasilać ich działanie. Warto zatem skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania. Preparaty z ashwagandhą są jednak zazwyczaj dobrze tolerowane, brak jest istotnych działań niepożądanych. 

Ashwagandha – dawkowanie. 

W aptekach stacjonarnych i online dostępne są liczne preparaty doustne z ashwagandhą, często standaryzowane na konkretną zawartość witanolidów. Do wyboru są suplementy diety jedno- lub wieloskładnikowych kapsułek (np. z witaminami, minerałami, kozłkiem lekarskim, czerwoną koniczyną), tabletek, kropli, herbat, proszków. Najlepiej wybrać tą z najprostszym i najkrótszym składem.

Przyjmuje się ją 1 lub 2 razy dziennie, popijając dużą ilością wody. Najbardziej popularne tabletki i kapsułki zawierają od 160 do 300 mg ekstraktu z witanii ospałej.