Myjka ultradźwiękowa czy wanienka?  Co wybrać?
Prawidłowe przeprowadzenie dezynfekcji zarówno w gabinecie podologicznym, jak i kosmetycznym to podstawa. Dezynfekcja jest procesem polegający na zabiciu drobnoustrojów chorobotwórczych. Dezynfekcja gwarantuje, że po procesie nie można się nabawić infekcji, podczas kontaktu ze zdezynfekowanymi przedmiotami. Procedura oczywiście musi być odpowiednio wykonana, nie tylko w czasie trwania pandemii, ale również w momencie przyjmowania pacjentów. Dlatego właśnie każdy musi wiedzieć jak prawidłowo przeprowadzić proces dezynfekcji oraz jakiego sprzętu do tego użyć aby był jak najbardziej efektywny. Jedynie w taki sposób możliwe jest utrzymanie prawidłowej czystości, oczywiście na najwyższym poziomie oraz zapewnić bezpieczeństwo wszystkich pacjentom/ klientom.


Co wybrać myjkę ultradźwiękowa czy wanienkę?

Wielu podologów jak i kosmetologów boryka się dylemat, który dotyczący zakupu sprzętu do dezynfekcji narzędzi. Najczęstszy problem to wybór pomiędzy myjka a wanienką. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Warto to dokładnie przemyśleć przed dokonaniem zakupu.


Myjka ultradźwiękowa wady i zalety

Myjki ultradźwiękowe cieszą się coraz większa popularnością i ma coraz więcej zwolenników. Urządzenie to jest znane również pod nazwą: wanienka ultradźwiękowa. Myjka działa na zasadzie przenoszenie fal i tworzenie micropęcherzyków jest to tzw. proces kawitacji, które są niewidocznych dla ludzkiego oka. Zawierają one wodę i środki czyszczące. Można mieć całkowitą pewność, iż proces dezynfekcji został przeprowadzony precyzyjnie, a elementy które znajdowały się w wanience są idealnie oczyszczone. To jedna z popularniejszych metod, na którą decydują się właściciele, a także pracownicy gabinetów podologicznych. Kierują się oni wysoką skutecznością dezynfekcji narzędzi.

Po podjęciu decyzji o zakupie myjki ultradźwiękowej, należy zastanowić się jakiego preparatu do niej użyć. Na rynku można znaleźć bardzo szeroką gamę produktów dedykowanych do myjek ultradźwiękowych.



Przed wyborem odpowiedniego środka należy zwrócić uwagę na:

  • wydajność Koncentraty są zdecydowanie bardziej wydajne i dają możliwość na samodzielne przygotowanie roztworu w interesującym nas stężeniu np. 2% albo 4%. W przeciwieństwie do produktów gotowych do użycia, mamy kontrolę nad stężeniem, a poza tym jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie.

  • czas ekspozycji Mianowicie jak długo w określanym stężeniu narzędzia muszą przebywać w naszej zawiesinie. Im krótszy jest czas ekspozycji tym lepiej dla narzędzi. Określa to jak długo narzędzie wystawiane jest na działania chemii do osiągnięcia oczekiwanej czystości biologicznej.

  • czas przygotowywania zawiesiny W przypadku produktów gotowych jest to jeden proces dezynfekcji. Natomiast w przypadku koncentratów jest to od około 2 do 4 dni zanim zawiesina zmętnieje. Zależne jest to od ilości przeprowadzanych procesów, a także od staranności wstępnego mycia.


Wanienka wady i zalety

Jak sama nazwa mówi wanienka, jest pojemnikiem, w którym można odkazić narzędzia oraz sprzęty, które są niezbędne w czasie pracy w gabinecie podologicznym czy kosmetycznym. Każde narzędzie, którego używaliśmy podczas zabiegu, musi zostać niezwłocznie umieszczone w wanience. Zaleca się przeprowadzanie dezynfekcji na zapleczu, w warunkach sterylnych. Wanienka dodatkowa wyposażona jest w sito oraz pokrywę. Trzeba wlać do niej roztwór do mycia i dezynfekcji, który sporządza się w bardzo prosty sposób korzystając z instrukcji znajdującej się na opakowaniu każdego produktu. Poleca się także czyszczenie umieszczonych w wanience przedmiotów specjalna szczotką. Musimy w takim przypadku pamiętać o wszystkich zasadach bezpieczeństwa, które podawane są przed producenta sprzętu. Należy także dobrać odpowiedni rozmiar wanienki do posiadanych przez nas narzędzi. Jeśli wybierzemy za dużą wanienkę, zużyjemy niepotrzebnie większą ilość płynów do dezynfekcji, a to związane jest ze wzrostem kosztów całego procesu. Natomiast jeśli wybierzemy za małą wanienkę, cały proces trzeba będzie powtarzać, co wiąże się z większą ilością czasu, który trzeba na to poświęcić.




O czym jeszcze musimy pamiętać?

Musimy pamiętać, iż dezynfekcja w każdym gabinecie kosmetyczny jest bardzo ważna i należy być do niej dobrze przygotowanym. Dlatego bardzo istotne jest używanie jednorazowych rękawiczek, a także maseczek, które chronią nas przed wdychaniem środków oczyszczających. Konieczne jest także używanie certyfikowanych środków czyszcząco-odkażających.


PAMIĘTAJ ! W czasie procesu dezynfekcji musimy pamiętać także o swoim bezpieczeństwie oraz zdrowiu.