Recesja dziąsła

Recesja dziąseł, znana również jako choroba przyzębia, jest stanem, w którym dziąsła się cofają, odsłaniając korzenie zębów. Może to prowadzić do nadwrażliwości na gorące, zimne lub słodkie jedzenie i napoje, a także do zwiększonego ryzyka wystąpienia próchnicy oraz utraty zębów.


Przyczyny 


Przyczyną recesji dziąseł może być między innymi:

  1. Zaniedbanie higieny jamy ustnej - brak regularnego mycia zębów, nitkowanie oraz odwiedzanie dentysty może prowadzić do rozwoju bakterii i stanów zapalnych w jamie ustnej, które mogą prowadzić do recesji dziąseł.

  2. Czynniki genetyczne - niektóre osoby mogą być bardziej podatne na recesję dziąseł z powodu dziedzicznych cech genetycznych.

  3. Palenie papierosów - nikotyna zawarta w papierosach ma negatywny wpływ na zdrowie dziąseł, prowadząc do recesji.

  4. Nieprawidłowy układ zębów - niewłaściwe ustawienie zębów może powodować niewłaściwe obciążenie dziąseł, co może prowadzić do recesji.

  5. Stres - przewlekły stres może obniżyć odporność organizmu i zwiększyć ryzyko rozwinięcia się chorób dziąseł, w tym recesji.

  6. Brak odpowiedniej ilości witamin i minerałów - niedobory witamin i minerałów, zwłaszcza witaminy C i witaminy D, mogą osłabić zdrowie dziąseł i sprzyjać rozwojowi recesji.

  7. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe - nadmierna konsumpcja cukru oraz dietę ubogą w składniki odżywcze może prowadzić do obniżenia zdrowia dziąseł i prowadzić do recesji.


Jak leczyć recesję dziasła?


Leczenie recesji dziąsła można wykonywać różnymi metodami w zależności od stopnia zaawansowania problemu. W łagodniejszych przypadkach zaleca się stosowanie specjalnych past do zębów oraz płukanek nawadniających dziąsła. W przypadku bardziej zaawansowanych recesji konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego, takiego jak transplantacja dziąsła lub przeszczep kości. Najczęściej stosowaną metodą jest zabieg przeszczepu dziąsła, polegający na pobraniu fragmentu dziąsła z innego obszaru jamy ustnej i przeszczepieniu go na obszar dotknięty recesją. Inne metody to m.in. zabiegi chirurgiczne, laserowe lub zastosowanie specjalnych preparatów do regeneracji dziąsła. W każdym przypadku ważne jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty oraz unikanie czynników drażniących dziąsła, takich jak palenie papierosów czy zbyt mocne szczotkowanie zębów. Wszystkie decyzje dotyczące leczenia powinny być podejmowane we współpracy z lekarzem stomatologiem.


Aby zapobiec recesji dziąseł, istotne jest regularne szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznej, unikanie palenia papierosów oraz regularne wizyty u dentysty. W przypadku zaawansowanych przypadków recesji dziąseł konieczne może być leczenie chirurgiczne, takie jak przeszczepianie dziąseł. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z dentystą, jeśli zauważysz objawy recesji dziąseł.