RDW - SD o czym informuje w wyniku morfologii?
RDW-SD w morfologii krwi informuje o różnicy objętości poszczególnych krwinek czerwonych u danego pacjenta. Wskaźnik RDW SD – interpretowany łącznie z innymi parametrami morfologii krwi – służy przede wszystkim do ustalenia przyczyny niedokrwistości. Co oznacza niski lub wysoki poziom RDW-SD? Jakie są kryteria tego badania?

Termin RDW-SD jest skrótem angielskiego terminu szerokość rozkładu krwinek czerwonych, odchylenie standardowe. W języku polskim RDW SD definiuje się jako wskaźnik rozkładu objętości krwinek czerwonych. Krwinki czerwone, które krążą w ludzkiej krwi, są podobnej wielkości, ale nie identyczne. Wskaźnik RDW SD w morfologii informuje o różnicy między objętościami erytrocytów badanych pacjentów. Określenie RDW może określić, czy pacjent ma czerwienicę, która jest znaczącą zmianą wielkości czerwonych krwinek danej osoby.

Indeks RDW SD w morfologii - jak to się określa?

RDW określa się podczas morfologii krwi. Badanie opiera się na próbce krwi pobranej od pacjenta. Pacjenci powinni zgłaszać się na badanie na czczo. Należy podkreślić, że u pacjentów zmierzono nie tylko wskaźnik RDW-SD. Aby móc właściwie zinterpretować wyznaczoną wartość RDW SD, konieczna jest analiza tego wskaźnika wraz z innymi parametrami morfologii krwi – z których najważniejszymi są np. liczba krwinek czerwonych, poziom hemoglobiny oraz wskaźnik MCV.

RDW SD - Wskazania testowe
Uważne przyjrzenie się wartości RDW wskazane jest głównie w diagnostyce niedokrwistości – analiza wartości tego wskaźnika (zwłaszcza ocena MCV) może nasunąć podejrzenie możliwej przyczyny niedokrwistości u pacjenta.

Standardowe wartości RDW SD podane są w femtolitrach (fl). Norma RDW SD jest uważana za 36-47 fl.
W przypadku mężczyzn czasami nieco niższa niż podana wartość jest uważana za prawidłową.
Warto zaznaczyć, że poszczególne laboratoria mogą mieć nieco inne standardy dla RDW SD, dlatego przed analizą wyników badań zawsze należy zapoznać się z normami obowiązującymi w danej placówce. Normy RDW podaje się czasem w procentach – wtedy prawidłowa wartość to zazwyczaj 11,5-14,5%. Jeśli wyniki testu są podane w procentach, określany jest indeks CV RDW, a nie SD RDW.


RDW SD zwiększone. Co oznacza wysoki RDW?

Czerwone krwinki we krwi pacjentów z podwyższoną morfologią RDW-SD są większe niż normalnie. Może się to zdarzyć w przypadku niedokrwistości megaloblastycznej (na przykład z powodu braku witaminy B12 lub kwasu foliowego), ale może się również zdarzyć u osób z niedokrwistością z niedoboru żelaza. Wysokie RDW obserwowano również u pacjentów z przewlekłym stanem zapalnym, a także w różnych chorobach nowotworowych, takich jak zespoły mielodysplastyczne lub w przypadkach, gdy nowotwór powstaje w szpiku kostnym.
Jednak nadmierne RDW może być również spowodowane transfuzjami krwi. Wzrosty tego wskaźnika mogą być również spowodowane niedawnym krwawieniem. Na podstawie samych wyników RDW jest mało prawdopodobne, aby wzbudziła podejrzenie np. wywołania u pacjenta niedokrwistości. Z tego powodu RDW-SD jest zawsze analizowane razem z innymi parametrami morfologii krwi, z których prawdopodobnie najważniejszym jest MCV. Podwyższone RDW i niskie MCV mogą wskazywać na niedokrwistość z niedoboru żelaza, podczas gdy podwyższone RDW i wysokie MCV mogą świadczyć o niedokrwistości spowodowanej niedoborem witaminy B12 i kwasu foliowego.

Zmniejszone RDW SD. Co oznacza niski RDW?

Niski RDW SD zwykle nie jest diagnostyczny - jeśli jest to jedyna nieprawidłowość w morfologii krwi pacjenta, prawdopodobnie nie ma się czym martwić. Jeśli jednak obniżonej wartości RDW towarzyszy inne odchylenie (takie jak obniżona wartość hemoglobiny), może to już wskazywać, że pacjent ma niedokrwistość mikrocytarną (tj. postać niedokrwistości, w której pacjent ma mniejsze niż typowe krwinki czerwone ).