Mycoplasma pneumoniae - co to takiego ?
Mycoplasma pneumoniae jest to bakteria, która nie posiada ściany komórkowej, a rozmiarem przypomina wirusy. Wywołuje ona między innymi zapalenie płuc, a także może dawać objawy grypy. Musimy pamiętać, że mykoplazmę można leczyć antybiotykami.


Co to jest Mycoplasma pneumoniae?


Mycoplasma jest to bakteria, która występuje zarówno u ludzi i zwierząt. Najpopularniejszą odmianą, która występuje u ludzi i jest chorobotwórcza to Mycoplasma pneumoniae. Wywołuje infekcje w układzie oddechowym. Co ważne, nasilenie zakażeń tą bakterią jest cykliczn i pojawia się mniej więcej co 5–8 lat zazwyczaj jesienią. U dzieci natomiast pojawia się głównie poniżej 5 roku życia i wywołuje zakażenie górnych dróg oddechowych, a jeśli chodzi o starsze dzieci oraz osoby dorosłe może nawet doprowadzić do atypowego zapalenia płuc.


Zakażenie mycoplasmą

Do zakażenia Mycoplasmą dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub drogą kropelkową. Okres inkubacji bakterii wynosi mniej więcej od 7 do 14 dni. Istnieje również możliwe pojawienia się epidemii w środowisku zamkniętym. W czasie infekcji Mycoplasmą może również dojść do zakażenia innymi czynnikami chorobotwórczymi. Mycoplasma wywołuje bardzo zbliżone zmiany zapalne w układzie oddechowym, do tych spowodowanych przez inne wirusy, dlatego trudno jest rozpoznać zakażenie tą bakterią.


Objawy zakażenia Mycoplasmą

Pierwsze objawy zakażenia tą bakterią Mycoplasmą mogą przypominać takie objawy jak zapalenie gardła wraz z bólem, pieczeniem oraz zaczerwienieniem śluzówek. Nie występuje wtedy katar, który zazwyczaj pojawia się jedynie w infekcjach wirusowych. Dodatkowo zakażenie to obejmuje stopniowo coraz to niższe piętra układu oddechowego i atakuje:
krtań, tchawicę, oskrzela, oskrzeliki i na koniec płuca.

Pojawiają się również inne objawy takie jak:

  • kaszel z białą wydzieliną,
  • gorączka albo stany podgorączkowe,
  • pogarszenie samopoczucia oraz ogólnego stanu organizmu.

Zdarza się, że przy zakażeniu Mycoplasmą może dojść do zapalenia uch środkowego albo zatok. Bardzo rzadko dochodzi do zapalenia stawów, a jeśli już ma to miejsce to obejmuje jeden staw i bardzo szybko przemija.


W skutek zakażenia Mycoplasmą mogą rozwinąć się także patologie serca, takie jak:

  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zapalenia osierdzia.

Diagnostyka oraz leczenie mycoplasmy

W związku z tym, iż zakażenie M. pneumoniae może dawać objawy bardzo zbliżone do zakażenia wirusem, początkowo leczenie może zostać nieodpowiednio dobrane. Zakażenia górnych dróg oddechowych, które spowodowane są Mycoplasmą pneumonie nie wymagają leczenia przeciwbakteryjnego. W czasie leczenia zapalenia płuc, które wywołane jest tą bakterią powinno stosować się antybiotyki przez mniej więcej 14-21 dni. Jeśli zapalenie lub inna choroba pomimo leczenia antybiotykami nie zaczyna ustępowanie, niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań. Przy infekcji górnych dróg oddechowych wystarczy badanie RTG, które pokazuje przebieg zajęcia płuc. Można również pobrać próbkę krwi do badania i wtedy oznaczyć przeciwciała do bakterii M. pneumoniae wykonując test.
Mycoplasmozę można leczyć antybiotykami z grupy tetracyklin lub makrolidów. Poza antybiotykoterapią stosuje się leki zmniejszające takie objawy jak gorączka czy problemu z odkrztuszaniem wydzieliny.


PAMIETAJ ! Leczenie zawsze należy skonsultować z lekarzem