Puk Puk, to ja - Twoje serce!
Przyspieszone bicie serca zwykle kojarzy nam się z pozytywnymi odczuciami, np. stanem zakochania. Jednak przyczyn takiej sytuacji może być znacznie więcej. Nie każda będzie oznaczała stan zagrożenia zdrowia czy życia, jednak nigdy nie wolno lekceważyć żadnych objawów związanych z sercem, ponieważ mamy je tylko jedno. W tym artykule spróbujemy przeanalizować symptomy, które mogą sugerować ewentualne problemy z tym niezwykle ważnym  organem. 

Chore serce to zły znak

Od lat, choroby serca oraz układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce. Choć wydaje się, że dotyczy to głównie starszych osób, niestety zaczynają dotykać coraz młodszych ludzi. Wśród czynników ryzyka należy wymienić przede wszystkim dużą ilość stresu, niewłaściwą dietę, brak aktywności fizycznej czy choćby palenie papierosów. Najczęściej występującymi chorobami układu krążenia będą choroba wieńcowa, miażdżyca, niewydolność mięśnia sercowego, zapalenie mięśnia sercowego czy zawał serca. Warto wiedzieć, jak rozpoznać pojawiające się problemy, zanim przybiorą na sile. 

Głowa czy serce?

Wbrew pozorom to nie aż tak odległe rejony naszego organizmu. O chorobach serca i układu krążenia, np. nadciśnieniu tętniczym czy arytmii mogą świadczyć powtarzające się zawroty głowy, czy choćby występowanie tzw. mroczków przed oczami, np. po gwałtownym podniesieniu się. Podobnie, jeśli pokonanie schodów na drugie piętro kończy się zadyszką, może to świadczyć o nadciśnieniu lub chorobie niedokrwiennej, w każdym razie jest to jasny dowód na to, że krew nie jest tłoczona przez serce prawidłowo i nie dostarcza wystarczającej ilości tlenu do pozostałych organów. 

Kwestie żołądkowe

Bóle brzucha, zgaga, nudności czy wymioty, szczególnie u kobiet mogą być sygnałem ostrzegawczym przed wystąpieniem zawału serca. Dlatego jeśli czujesz gniotący ból brzucha, szczególnie z prawej strony, w okolicy żeber a do tego masz nudności musisz pomyśleć wizycie u lekarza, który wykona EKG. Szczególnie jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka.

Problemy łóżkowe
Tak! Obniżone libido u obu płci, czy problemy z erekcją u mężczyzn, mogą mieć wiele przyczyn ale nie zawsze muszą oznaczać wyłącznie problemy z seksem samym w sobie. Erekcja może być zaburzona przez nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążeniową lub chorobę wieńcową. Zatem jeśli masz takie kłopoty, może okazać się, że zamiast do seksuologa trafisz do kardiologa. 

Kołatanie serca

Kołatanie serca (zwane tez migotaniem) jest wyraźnym, bezpośrednim sygnałem, że dzieje się z nim coś niedobrego. Jest to przyspieszone i silniejsze bicie serca, nierówne spowodowane występowaniem dodatkowego skurczu mięśnia sercowego, umiejscowionego poza jego naturalnym rytmem. Może pojawić się nawet u zdrowej osoby, pod wpływem dużego stresu czy wysiłku fizycznego. Jednak może też być symptomem niewydolności serca czy kardiomiopatii rozstrzeniowej. 

Ból w klatce piersiowej

Ból pojawiający się w klatce piersiowej i promieniujący do ramion czy szyi może oznaczać dusznicę bolesną. Będzie występował w czasie wysiłku lub zdenerwowania, może mieć ostry charakter, jednak powinien ustąpić po odpoczynku. Jeśli jednak trwa dłużej niż kwadrans, koniecznie należy wezwać pomoc, ponieważ może oznaczać zawał serca. 

Profilaktyka chorób serca ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również życia. W przypadku zawału serca, decydujące mogą być sekundy. Dlatego należy regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia, szczególnie po czterdziestym roku życia. Nawet wcześniej warto regularnie mierzyć swoje ciśnienie a także wykonywać profilaktycznie EKG, echo serca czy badanie metodą Holtera. Jeśli dodatkowo zrezygnujemy ze złych nawyków, używek, siedzącego trybu życia czy niezdrowej, bogatej w tłuszcze diety, z pewnością nasze serce się nam odwdzięczy.