przebarwienie_skora_admed


Przebarwienie – co to właściwie jest?

Skóra to niewątpliwie największy narząd ludzkiego ciała. Mogą się na niej pojawić różnego rodzaju niedoskonałości,  m. in. przebarwienia. Przebarwienia, czyli tzw. plamy pigmentacyjne pojawiają się gdy naturalny pigment tzw. melanina jest podwyższony, daje to nieestetyczny efekt ciemnych plam różnej wielkości. Jest to zmorą wielu kobiet i w mniejszej części mężczyzn. Mogą się one pojawić u osób w każdym wieku. Jednak najczęściej to problem właśnie kobiecy z uwagi na częste zmiany hormonalne, np. w ciąży. Przebarwienia najczęściej pojawiają się na odkrytych częściach ciała, przede wszystkim na twarzy. Niechciane plamy na skórze powoduje promieniowanie UVA oraz UVB. Promieniowanie UVB to rodzaj promieniowania ultrafioletowego. Odpowiada ono za opaleniznę, ale też oparzenia słoneczne. Działa najsilniej właśnie w okresie letnim godzinach 10:00-15:00. Natomiast promieniowanie UVA jest tak samo intensywne cały dzień, ma długą falę i przenika aż do skóry właściwej. Odpowiada ono za przedwczesne starzenie się skóry.


Jakie są rodzaje przebarwień?


* genetyczne, np. piegi -dotyczą najcześciej osób z bardzo jasną karnacją i rudymi włosami. Mogą stawać się jeszcze ciemniejsze pod wpływem słońca, występują zazwyczaj na twarzy, dekolcie.

* hormonalne, np. melasma, która jest bardzo powszechna w czasie ciąży. Jest to choroba skóry objawiająca się brązowawymi plamami. 

* związane z wiekiem, np. plamy starcze

* polekowe, pojawiające się przy stosowaniu np. antybiotyków, leków przeciwcukrzycowych , leków stosowane przy leczeniu padaczki, antydepresantów. 

* pozapalne, spowodowane m.in. trądzikiem młodzieńczym, których przyczyną jest niewłaściwe leczenie lub całkowity brak oraz nadmierna ingerencja w niedoskonałości (wyciskanie, drapanie). Takie miejsce na skórze pozostawione bez ochrony UV być może zmieni kolor na dużo ciemniejszy i utrwali się jako przebarwienie.

* nadmierna ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony co prowadzi do zaburzenia produkcji melaniny.

Jak ich unikać? 

Przede wszystkim ochrona skóry - odpowiedni krem chroniący przed promieniowaniem UV to podstawa. Ważne jest to aby używać kremu cały rok, jednak najważniejszy jest w okresie letnim. Tutaj niestety sprawdza się powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Pozytywnym działaniem promieniowania UVB jest jednak synteza melaniny i witaminy C. Zatem jeżeli chcemy uniknąć przebarwień pamiętajmy o rozsądnym opalaniu i oczywiście aplikacji produktów z odpowiednio wysokim filtrem SPF (najlepiej SPF50). Dodatkowo ważne aby krem z filtrem aplikować co 2-3 godziny, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Zawsze jesteśmy narażeni na promieniowanie, w mniejszym lub większym stopniu. Nawet na krótkim spacerze lub idąc do pracy stosujmy produkty przeznaczone do ochrony. Musimy też mieć na uwadze, że nawet najlepszy krem z filrem nie pomoże jeżeli nie pamiętamy o nakryciu głowy, unikaniu dłuższego przebywania na słońcu w godzinach kiedy jest najsilniejsze, nawadnianiu organizmu. W okresie wysokiego nasłonecznienia można także sięgać po suplementy diety chroniące nas od wewnątrz. W wiekszości takie preparaty znacząco ograniczają produkcję melaniny.  

Jak się ich pozbyć?

Oczywiście mimo używanych kremów z filtrem i unikania dużej ekspozycji na słońce mogą pojawić się niechciane przebarwienia. Te istniejące należy usuwać przy pomocy kosmetyków zawierających składniki, które działają pozytywnie na rozjaśnienie ich, tutaj liczy się systematyczność. Najlepsze efekty daje regularna pielęgnacja domowa oraz zabiegi w gabinetach kosmetycznych (głębokie przebarwienia). Uzbrojmy się w cierpliwość, proces może być długotrwały. Kluczowa jest też lokalizacja przebarwienia. Jeżeli nasze plamy są typowym przebarwieniem naskórkowym kremy powinny wystarczyć, pamiętajmy systematyczność i dodatkowo zawsze kremy z filtrem. Preparaty zalecane do walki z przebarwieniami to takie zawierające przede wszystkim witaminę C, kwasy witaminy A oraz kwasy owocowe . Dbajmy o skórę i miejmy na uwadze,  że opalenizna powinna być lekka. Naprawdę bardzo często można znacząco przyspieszyć rozjaśnienie przebarwienia stosując odpowiednie kremy do tego przeznaczone lub odpowiednie preparaty złuszczające. W wypadku bardzo nasilonych zmian warto rozważyć wizytę w gabinecie kosmetycznym. Jeżeli chodzi o kremy typowo na odbarwienia na skórze można używać tych, które mają w składzie kwas azelainowy. Jest to kwas, który przede wszystkim znacząco hamuje rozwój bakterii ale też dodatkowo ma działanie złuszczające. Zawsze uwzględnijmy za i przeciw danego preparatu i dostosujmy produkt do wymagań naszej cery. Dobrym wyborem będą także preparaty zawierające retinol. Takie produkty bardzo wspomagają leczenie/wybielanie przebarwień. Retinol jest pochodną witaminy A - złuszcza naskórek oraz znacząco hamuje produkcję melaniny. Jest to silna substacja, dlatego stosujmy ją bardzo rozważnie. Przy używaniu takich produktów zawsze przeczytajmy uważnie ulotkę, bowiem często trzeba zmniejszyć ekspozycję na słońce, lub całkiem jej unikać. 


Polecamy kremy na przebarwienia oraz zapobiegające starzeniu się skóry w naszej ofercie, np.:

YASUMI - Corpo Cream - antyoksydacyjny krem korporacyjny
Zawarty w kremie kompleks antyoksydantów - glutationu, kwasu liponowego i dysmutazy ponadtlenkowej - synergicznie przeciwdziała procesom przedwczesnego starzenia skóry.

YASUMI - Whitening MEDBOX zestaw ampułek
Składniki aktywne zawarte w preparatach wyrównują koloryt skóry, działają przeciwoksydacyjnie i depigmentacyjnie.

YASUMI - Kaishi - Różane serum przeciwstarzeniowe do twarzy - 30 ml
Korzystnie wpływa na kondycję skóry, ograniczając przeznaskórkową utratę wody

YASUMI - Kaishi - Mediset Whitening – Zestaw ampułek dla skóry z przebarwieniami 5x3 ml
Piętnastodniowa kosmetyczna kuracja, którą wykonasz w domowym zaciszu.

Składniki aktywne:
• Kwas glikolowy (5,6%) regeneruje i złuszcza górne warstwy skóry. Hamuje aktywność gruczołów łojowych, oczyszcza i zwęża pory. Przeciwdziała powstawaniu blizn potrądzikowych. Glikol kaprylowy działa oczyszczająco i przeciwzapalnie, ograniczając rozwój bakterii. pH 3,0-4,0.
• Ekstrakt z lukrecji, arbutyna i kwas kojowy ograniczają proces melanogenezy, tym samym redukują plamy i przebarwienia oraz wyrównują koloryt.
• Witamina C w postaci glukozydu askorbylowego (AA2G) przyczynia się do syntezy kolagenu, redukuje zaczerwienienia i rozjaśnia skórę.
• Ekstrakty z grapefruita i cytryny zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry oraz delikatnie złuszczają naskórek wyrównując koloryt.

YASUMI - Azelaic ACID Cream - Specjalistyczny krem z kwasem azelainowym o działaniu złuszczającym, oczyszczającym i biostymulującym – 50 ml
 Specialistyczny krem z kwasem azelainowym o działaniu złuszczającym, oczyszczającym i biostymulującym.