Probówki do pobierania krwi i ich rodzaje

Wybór probówek do pobierania krwi zależy głównie od tego, czy chcemy pobrać surowicę czy osocze.

 

Surowica jest produktem krwi, której pozwolono skrzepnąć. Osocze jest produktem krwi, której krzepnięciu zapobiegano za pomocą antykoagulantu, podczas gdy probówki z surowicą zawierają nanocząsteczki krzemionki lub trombinę w celu wywołania krzepnięcia. W przypadku korzystania z probówek z osoczem należy sprawdzić, czy antykoagulant jest zgodny z eksperymentami.


Rodzaje probówek do pobierania krwi


Probówki do surowicy i osocza



Pierwszą rzeczą do ustalenia jest to, czy chcesz pobrać surowicę czy osocze. Zależy to od tego, czy konieczne jest zatrzymanie krzepnięcia krwi.
Nie należy mylić surowicy z osoczem - chociaż oba są płynną, pozbawioną komórek częścią krwi, którą można uzyskać przez odwirowanie - są one bardzo różne:

  1. Surowica jest produktem krwi, której pozwolono skrzepnąć.
  2. Osocze jest produktem krwi, której krzepnięciu zapobiegano za pomocą antykoagulantu.



1. Probówki z surowicą


Surowica krwi jest doskonałym (i stabilnym) sposobem pomiaru białek krwi, lipidów, hormonów, elektrolitów itp. Wiele z tych markerów można przechowywać przez wiele dni w lodówce lub zamrozić i zmierzyć partiami później.

Istnieją dwa główne rodzaje probówek do pobierania surowicy, które różnią się sposobem aktywacji krzepnięcia krwi przy użyciu różnych aktywatorów krzepnięcia.


Probówki na bazie krzemionki

Probówki te zawierają nanocząsteczki krzemionki, które aktywują krzepnięcie poprzez aktywację czynnika krzepnięcia XII. Niektóre z nich mają również żel oddzielający surowicę.

Te bez żelu rozdzielającego są zwykle bardziej przydatne w czułych testach diagnostycznych.

 


2. Probówki z antykoagulantem


Jest to kategoria, którą należy rozważyć, jeśli potrzebne są komórki lub osocze (płyn bezkomórkowy, który nadal zawiera czynniki krzepnięcia).

Probówki z EDTA (fioletowe)
EDTA zapobiega krzepnięciu poprzez chelatowanie wapnia, który jest niezbędnym składnikiem krzepnięcia. 
Probówki do pobierania krwi z EDTA są podstawowymi probówkami hematologicznymi (przez co rozumiem identyfikację i liczenie komórek krwi, typowanie krwi itp.)

Osocze przechowywane z krwi poddanej działaniu EDTA może być również wykorzystywane do pomiaru większości białek, a materiał genetyczny może być łatwo przechowywany z kożuszków EDTA (interfejs między czerwonymi krwinkami a osoczem po odwirowaniu, zawierający białe krwinki i płytki krwi).

Należy pamiętać, że te probówki zawierają K2EDTA (dipotasowy) lub K3EDTA (tripotasowy). Należy pamiętać, że K3EDTA jest bardziej hiperosmolarny ze względu na dodatkowy jon potasu - co oznacza, że będzie bardziej koncentrował próbki krwi niż K2EDTA poprzez efekt hiperosmolarny.


Probówki z cytrynianem sodu (jasnoniebieskie)
Do testów krzepnięcia i funkcji płytek krwi. Podobnie jak EDTA, cytrynian usuwa wapń z krwi poprzez jego chelatowanie. W przeciwieństwie do EDTA, jest odwracalny - wapń może być dodawany z powrotem w celu zbadania krzepliwości w kontrolowanych warunkach. Cytrynian osocza jest również wykorzystywany do pomiaru czynników istotnych dla krzepnięcia.

Warto zauważyć, że probówka z cytrynianem nie powinna być pierwszym rodzajem probówki napełnianej po nakłuciu żyły - pierwsze kilka ml pobranej krwi będzie nieco aktywowane. Jeśli do projektu potrzebne są tylko próbki pobrane do probówek z cytrynianem, należy najpierw pobrać probówkę "odrzuconą".

Należy również pamiętać, że różne stężenia cytrynianu są dostępne w różnych firmach, więc należy to sprawdzić przed zakupem.


Probówki CTAD (również jasnoniebieskie) 
CTAD oznacza cytrynian, teofilinę, adenozynę i dipirydamol. Nie są one powszechne, ale warto o nich wiedzieć - zapobiegają aktywacji płytek krwi ex vivo, dzięki czemu są przydatne w niektórych bardziej czułych badaniach funkcji płytek krwi i krzepnięcia.

Należy pamiętać, że CTAD jest wrażliwy na światło, więc należy je przechowywać w ciemności.

 

Probówki z heparyną (zielone) 
Probówki te mogą zawierać heparynę litową lub heparynę sodową. Są one podobne do probówek z aktywatorem skrzepu w surowicy, ale nadają się do testów w osoczu, a nie w surowicy. Podobnie jak probówki z surowicą, probówki z heparyną do pobierania krwi mogą również zawierać żel rozdzielający. Heparyna działa poprzez hamowanie tworzenia trombiny.



Probówki z fluorkiem sodu
Fluorek sodu jest środkiem antyglikolitycznym (zapobiega metabolizmowi glukozy), więc te probówki są używane do testowania glukozy i mleczanu. Zawierają one również antykoagulant.


Probówki z kwaśnym cytrynianem dekstrozy-ACD (żółte)
Nie są one powszechne, ale są używane do typowania krwi i tkanek oraz analizy DNA.


Probówki Sodium Polyanethol Sulfonate-SPS (żółte)
SPS stabilizuje wzrost bakterii, więc są przydatne w zastosowaniach mikrobiologicznych.



Uwaga:

Należy pamiętać, aby podczas pracy z krwią zawsze nosić sprzęt ochronny, w tym okulary ochronne, rękawice i fartuchy laboratoryjne, a także pracować ostrożnie, aby uniknąć kontaktu z krwią i ekspozycji na krew.

Ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo swoje i innych osób w gabinecie zabiegowym czy w laboratorium.