Ozonowanie: dezynfekcja ozonem - na czym polega i czy  jest bezpieczne ?

Ozonowanie pomieszczeń, powietrza, powierzchni i wody przynosi wymierne korzyści - eliminuje bakterie, wirusy, alergeny, grzyby i ich zarodniki. 


Dlatego dezynfekcja ozonem jest zalecana w mieszkaniach, przedszkolach, hotelach i innych miejscach, gdzie wymagane jest czyste powietrze. Ozonatory wody służą do przygotowywania wody ozonowanej, jej dezynfekcji: wody basenowej (domowej lub sportowej), do picia, płukania żywności - owoców, warzyw, mięs, a także przygotowywania sterylnych opatrunków (nasączania). Ozonowanie poprawia smak, kolor i jakość mikrobiologiczną wody. Degraduje pestycydy z żywności, dezaktywuje antybiotyki, niszczy drobnoustroje chorobotwórcze znakomicie poprawiając jakość spożywanej żywności. 



Cel ozonowania
Celem ozonowania jest dezynfekcja (odkażanie), dezakaryzacja (czyli usuwanie alergenów wziewnych i kontaktowych) oraz dezodoryzacja. 
Dezodoryzacja polega na usuwaniu uporczywych zapachów, podczas gdy dezodoryzacja polega na ich maskowaniu poprzez rozpylanie innego zapachu, np. morskiej bryzy.
Ozon przeprowadza proces dezodoryzacji, czyli eliminuje zapachy, a nie je maskuje.
Dezynfekcja ozonem polega na usuwaniu bakterii, wirusów i grzybów oraz ich zarodników.
Alergeny usuwane w procesie dezodoryzacji są nie tylko przyczyną alergii, ale powodują trwałe zmiany w organizmie człowieka (nerwice, reumatyzm, migreny), a mykotoksyny grzybów są silnymi toksynami ergo są trujące.


Przygotowanie pomieszczenia do ozonowania
Przed właściwym zabiegiem ozonowania pomieszczenie powinno być odpowiednio przygotowane.
Pomieszczenie należy posprzątać, tj. odkurzyć, wytrzeć rozlane płyny, wyrzucić śmieci, wywietrzyć pomieszczenie.
Otwieramy wszystkie szafki, piekarnik, lodówkę - jeśli jest taka możliwość.
Odsuwamy meble przylegające do ścian, a wiszące szafki uchylamy wkładając kołek między ścianę a szafkę. Otwieramy szafy, kredensy, kanapy, rozsuwamy książki. Rozkładamy pościel, zdejmujemy pokrowce z materacy. Pod dywany wkładamy książki, aby ozon mógł się tam dostać.
Gdy mieszkamy w bloku, musimy zasłonić otwór wentylacyjny, bo ozon mógłby dotrzeć do sąsiadów. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, postępujemy odwrotnie - zdejmujemy kratkę, włączamy wentylator, bo najczęściej w kanałach wentylacyjnych rezydują bakterie i grzyby.



Optymalizacja wilgotności ozonowanego pomieszczenia
Drugim krokiem w przygotowaniu pomieszczenia jest optymalizacja wilgotności. Im wyższa wilgotność, tym skuteczniejsze jest ozonowanie. Minimalny próg to 40% wilgotności względnej (aby sprawdzić wilgotność, zaopatrz się w higrometr za kilka złotych). W celu zwiększenia wilgotności można rozpylać wodę do kwiatów lub nawilżacz.



Odizolować ozonowane pomieszczenie
Pomieszczenie powinno mieć zamknięte okna. Podczas samej procedury ozonowania pomieszczenie powinno być zamknięte lub w inny sposób odizolowane od ciekawskich (czyli od ludzi i zwierząt).
Ozon jest gazem drażniącym, a w wyższych stężeniach szkodliwym - dlatego bezwzględnie należy usunąć zwierzęta z ozonowanego pomieszczenia i samemu w nim nie przebywać.


Czas ozonowania pomieszczenia
Przed samym zabiegiem ozonowania, czyli przed włączeniem generatora ozonu, każdorazowo należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do urządzenia.
Znajdziesz w niej czas potrzebny do ozonowania danej kubatury. Jest to czas, na który programuje się timer, czyli włącznik/wyłącznik czasowy znajdujący się z przodu ozonatora.
Po zaprogramowaniu ozonatora na czas zabiegu, stawiamy go w rogu pomieszczenia kierując jego wylot po przekątnej. Uruchamiamy ozonator i opuszczamy pomieszczenie.
Po zakończeniu ozonowania odczekujemy kolejne dwie godziny - wtedy możemy korzystać z pomieszczenia. Jeśli chcemy skorzystać z pomieszczenia bezpośrednio po ozonowaniu, wchodzimy do niego na czczo, otwieramy okno i wychodzimy.



Jakie pomieszczenia ozonujemy?
Do celów nieprzemysłowych ozonujemy wszystkie pomieszczenia, w których przebywają ludzie - salony, biura, przedszkola, żłobki, pokoje hotelowe i inne. Ozonujemy również schroniska dla zwierząt, pomieszczenia hodowlane (szczególnie pomieszczenia dla kotów).
Nieocenione jest usuwanie alergenów z pomieszczeń, szczególnie z sypialni alergików. Ozonowanie jest zalecane przez lekarzy alergologów. Obok prania pościeli niezbędnym aspektem higieny alergika jest odkurzanie odkurzaczami z filtrem HEPA.
Ozonujemy również strychy i piwnice oraz inne pomieszczenia - te, w których panuje stęchlizna. Najczęściej jest ono wypełnione zarodnikami grzybów i mykotoksynami. Rzadko tam wchodzimy i być może samo przebywanie tam nam nie szkodzi, ale przenosimy zarodniki grzybów do przestrzeni mieszkalnej - warto o tym pomyśleć.



Ozonowanie przestrzeni publicznych
Ozonowanie pomieszczeń użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola, żłobki, groty solne, gabinety SPA jest zabiegiem koniecznym. Biobójcze właściwości ozonu sprawią, że pomieszczenia te będą wolne od zarazków i nieprzyjemnych zapachów. Zniknie również problem infekcji bakteryjnych - szczególnie w okresie jesienno-zimowym.


Czy ozonowanie pomieszczeń jest szkodliwe? 
Otóż nie! Gdy proces ozonowania przebiega zgodnie z zasadami BHP, będzie w pełni bezpieczny dla ludzi. Urządzenia do ozonowania są zaprogramowane w taki sposób, aby produkować ozon o stężeniu. Po zakończeniu ozonowania w ramach bezpieczeństwa należy odczekać dokładnie około godziny do dwóch i gotowe, bez obaw.



Podsumowanie
Jak widać - sposobów na dezynfekcję pomieszczeń jest wiele - od najprostszych i niewymagających żadnych środków ostrożności, po skomplikowane metody opracowane na potrzeby szczególnie wymagających placówek medycznych, bazujące na zaawansowanym sprzęcie i preparatach. Ozonowanie wykazuje wysoką skuteczność biobójczą, sam zabieg nie wymaga specjalnych kwalifikacji i przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności jest całkowicie bezpieczny.