Terapia ozonem może być stosowana w leczeniu wielu stanów zapalnych, zakaźnych i nowotworowych. Należy jednak pamiętać, że sam ozon jest gazem silnie toksycznym, który w dużych dawkach może być nawet śmiertelny. Jest to jeden z powodów, dla których ozonowanie jest wciąż metodą niekonwencjonalną. Dowiedz się, kiedy warto stosować ozonoterapię.
Co to jest terapia ozonem?
Terapia ozonem to alternatywna terapia medyczna, która była stosowana w leczeniu wielu chorób, zaburzeń i urazów. Jej istotą jest inaktywacja, czyli wykorzystanie mieszaniny ozonu (O3) i tlenu (O2) do unieszkodliwienia bakterii, wirusów, grzybów i innych patogenów. Irlandzki lekarz George Stoker, uznawany za twórcę ozonoterapii, zaczął leczyć w ten sposób swoich pacjentów w londyńskim szpitalu na początku XX wieku i opublikował to w The Lancet w 1916 roku. wyniki badań. Sam ozon jest znany dłużej – został odkryty w 1785 roku i zsyntetyzowany w 1840 roku.
Gaz ten jest odmianą tlenu złożoną z cząsteczek trójatomowych - stąd wzór chemiczny O3. Występuje naturalnie jako składnik atmosfery ziemskiej, tworząc się na wysokości około 30 000 metrów nad poziomem morza pod wpływem promieni ultrafioletowych. Można go również sztucznie wytworzyć w specjalnych generatorach. Dla ludzi jest toksyczny, a wdychany w dużych ilościach może uszkodzić układ oddechowy i sercowo-naczyniowy oraz zniszczyć układ odpornościowy. Niemniej jednak od dziesięcioleci jest używany w niskich stężeniach do celów medycznych i jako środek dezynfekujący. Wywołało to rosnące kontrowersje. Chociaż ozonoterapia jest reklamowana jako całkowicie bezpieczna i skuteczniejsza niż antybiotyki, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzega przed jej nadużywaniem. Amerykańscy eksperci twierdzą, że nie ma naukowych podstaw na bezpieczeństwo i skuteczność ozonoterapii. Dlatego nie powinien być stosowany w medycynie.
Dla kogo przeznaczona jest ozonoterapia?
Wskazania mimo powszechnych wątpliwości ozonoterapia jest obecnie stosowana w różnych gałęziach medycyny, z których główne to:
stomatologia,
chirurgia ogólna i naczyniowa,
onkologia,
reumatologia,
ginekologia,
diabetologia,
dermatologia i kosmetologia.
Ozonoterapię stosuje się w leczeniu:
zapalenie stawów i kości,
zapalenie jelit
Boreliozie,
żółtaczki zakaźnej,
cukrzycy (stopa cukrzycowa),
próchnica zębów i stany zapalne miazgi,
zwyrodnienie plamki żółtej,
guz,
infekcje wirusowe (w tym HIV i SARS),
rany, które się nie goją.
Lekarze są podzieleni co do stosowania ozonoterapii w leczeniu zmian nowotworowych. Najczęściej ozonoterapię stosuje się przy przewlekłych chorobach zakaźnych i zapalnych. Teoretyzowano, że ozon stosowany w postaci dożylnej może mieć właściwości antyangiogenne, tworzenie nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych.
Jakie inne choroby leczy się ozonoterapią?
Uznaje się, że dobrze sprawdza się w leczeniu miażdżycy. Żadne badania nie dowiodły jeszcze, że ozonoterapia może wyleczyć chorobę, ale może wpływać na powstawanie zmian miażdżycowych. Ozon od lat stosowany jest również w kosmetyce. Stosuje się go w celu nawilżenia skóry, wygładzenia zmarszczek czy poprawy elastyczności skóry.
Inne wskazania do ozonoterapii to:
trądzik,
łuszczyca,
cellulit,
nadmierna potliwość stóp,
usunięcie tkanki tłuszczowej,
korekty estetyczne, takie jak podbródek.
Dostępne są również kosmetyki do twarzy zawierające ozon, takie jak kremy. Ozonoterapia może również poprawić stan włosów. Salony kosmetyczne i niektóre salony fryzjerskie oferują zabiegi z wykorzystaniem ozonu.
Jak wygląda terapia ozonem?
Pacjenci mogą otrzymywać mieszaninę tlenu i ozonu ogólnoustrojowo lub miejscowo, a właściwe dawkowanie ustalane jest na podstawie badań naukowych.
Najpopularniejsze metody aplikacji to: zastrzyk dożylny, iniekcja domięśniowa, podanie dojelitowe, rękawy ozonowe lub buty ozonowe, czyli specjalne opatrunki nasycone leczniczą mieszanką, aplikacja dopochwowa, przepłukać zatoki, podawany do worka spojówkowego, do krążka międzykręgowego, Nasmaruj skórę maścią lub oliwą z oliwek.
Zabieg trwa zwykle około 20 minut. Lekarze zalecają od 10 do 15 wizyt co kilka dni.
Ozonoterapia stomatologiczna, terapia ozonem jest wykonywana przy niskich stężeniach. Ta terapia jest bakteriobójcza, dlatego ozon musi być stale wytwarzany i zarządzany. Ze względu na swoją skuteczność jest coraz częściej stosowany przez dentystów specjalizujących się w chirurgii, periodontologii i medycynie zachowawczej. W chirurgii stomatologicznej i implantologii – najczęściej stosowany jest w ranach pooperacyjnych, gdzie również wspomaga gojenie i przyspiesza proces gojenia.
W periodontologii - przyspiesza leczenie niektórych schorzeń dzięki działaniu przeciwzapalnemu. W uzupełnieniach likwiduje obecną na nich florę bakteryjną, zmniejszając tym samym ryzyko próchnicy zębów pod domniemanym uzupełnieniem. Ozon jest również stosowany w leczeniu kanałowym. Terapia ozonem może skutecznie dezynfekować miejsca trudno dostępne tradycyjnymi metodami, takie jak kanaliki zębinowe, delty korzeniowe czy kanały boczne. Ozonoterapię można stosować w leczeniu zarówno zębów stałych, jak i mlecznych.
Ozonoterapia krwi
Jedną z najbardziej powszechnych i skutecznych metod jest ozonowanie krwi, które polega na dożylnym wstrzyknięciu mieszaniny gazów.
Po wstrzyknięciu gaz ten zostanie przekształcony w nadtlenek wodoru (H2O2) w ciągu kilkudziesięciu sekund, wpływając w ten sposób na aktywność krwinek białych, krwinek czerwonych i płytek krwi. Ponadto neutralizuje lub hamuje rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Ozon powoduje również rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Skutki uboczne ozonoterapii
Stosunkowo niewiele wiadomo na temat skutków ubocznych ozonoterapii, a opinie na ten temat są bardzo zróżnicowane. Zwolennicy tej metody twierdzą, że ma niewiele skutków ubocznych i dlatego można ją uznać za bardzo bezpieczną. Przeciwnicy zwracają uwagę, że ze względu na dużą toksyczność ozonu przekroczenie dopuszczalnej dawki może mieć opłakane skutki. Do najpoważniejszych powikłań należą: kaszel, ból gardła, duszność, trudności w oddychaniu; senność, uczucie zmęczenia lub osłabienia; Szybkie tętno, zaburzenia ciśnienia krwi; Obrzęk płuc, niewydolność oddechowa.
Przeciwwskazania do stosowania ozonoterapii
Głównym przeciwwskazaniem do ozonoterapii jest nietolerancja ozonu. Wiele zależy również od przestrzegania procedury i ściśle określonych dawek. Ponadto należy pamiętać, że ozonoterapii nie można stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Inne przeciwwskazania to: zaburzenia krzepnięcia, niemiarowość, przebyty zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie.
Validate your login