Otoskop co to za urządzenia i do czego właściwie służy?
Otoskop jest to jedno z urządzenie, które znaja wielu lekarzy różnych specjalizacji. Z całą pewnością jest obowiązowym wyposazeniem poradni otolaryngologicznej. Dzięki jego nieznacznej wadze, oraz kompaktowym rozmiarom jest przenośny i daje możliwość na szybkie i precyzyjne badanie ucha, gardła oraz nosa pacjenta.


Otoskop, co to takiego?

Otoskop, jak już wcześniej wspomniałam jest narzędziem wykorzystywanym przy badaniach przez wielu różnych specjalitów. Bardzo istotne jest w pracy laryngologa oraz pzostałych speclistów zajmujądych się zarówno diagnozowaniem jak i leczeniem chorób:

  • ucha,
  • gardła,
  • krtani,
  • nosa,
  • zatok przynosowych,
  • jamy ustnej.

Otoskop, co znajduje się w zestawie ?

Otoskop zazwyczaj w komplecie posiada jednorazowe wzierniki do badania w różnych rozmiarach. Gwarantują one bezpieczeństw oraz higiene przy każdym badaniu pacjenta.
Zazwyczaj takie urządzenia działają na baterie alkaiczne lub akulatorki. Dzięki takiemu rozwiązaniu otoskop jest całkowicie moblilny i może być wykorzystywany zarówno w przychodni jak i podczas wizyt domowych u pacjenta. Najpopularniejsze i najlepsze są otoskopy z wbudowanym na stałe źródłem światła, jest on nieco droższy ale zdecydowanie precyzyjniejszy.


Do czego właściwie służy otoskop?

Otoskop głównie wykorzystywany jest do oglądania błony bębenkowej oraz zewnętrzengo przewodu słuchowego. Dzięki takiemu urządzeniu możliwe jest zdjeiagnozowanie stanów pataologicznych ucha zewnętrzengo oraz środkowego. Ponad to pozwala na sprawdzenie czy w nosie lub uchu nie utknęlo ciało obce. Dodatkowo otoskop jest bardzo przydatny przy ocenie w takim stanie jest kanał słuchu.
     


Rodzaje otoskopów

Otoskopy różnią się od siebie budowa oraz stopniem zaawansowania technologicznego, można wyróżnić kilka ich rodzajów. Istnieje możliwość podzielenia ich na dwie kategorie:

  • rodzaj emitowanego światła,
  • rodzaj wykorzystywanej żarówki.

         
W zależności od specjalizacji, lekarz wybiera najlepszy dla siebie otoskop. Inny model otoskopuu będzie dobry dla ratownika medycznego a inny dla lekarza rodzinnego czy pediatry.Natomiast otoskopy specjalistyczne, dedykowane są w szczególności dla otolaryngologów.
W dzisiejszych czasach istnieje bardzo szeroki wachlarz ofert jeśli chodzi o otoskopu. Możemy nawet kupić tzw. wideootoskop, umożliwia on natychmiastowy podgląd obrazu z wnętrza badanego narządu na komputerze. Ponad to można również wykonać zdjęcia w czasie trwania badania i powiększyć je w wysokiej jakości. W takim sposób specjalista ma do dyspozycji szeroką dokumentację, która daje mu możliwość szcególowej i profesjonalnej diagnozy.


Badanie otoskopem - przebieg

Badanie do, którego używa się otoskopu nazywane jest otoskopią. Do wykonania tego badania nie ma konieczności specjalnego przygotowania. Przed każdym badaniem należy na otokop nałożyć nowy jednorazowy wziernik, a po zakończeniu badania niezwłocznie go wyrzucić. Wzierniki mają różne rozmiary: od 2,2 mm do 4 mm (standardowe), można także spotkać modele do 10 mm.



Wiziernik dobiera się indywidualne dla każdego pacjenta. Wielkość wziernika, zeleżna jest od szerokości naszego kanału usznego. Badanie jest bezbolesne, krótki i nieinwazyjne. W pierwszej kolejności lekarz zaklada odpowiedni wziernik na otoskop, następne naciąga delikatnie małżowine uszną, aby rozprostować kanał słychowy. Kolejna czynność to umieszczenie urządzenia w środku. Korzystając ze światła, które daje otoskop oraz bardzo delikatnych ruchów lekarz może dokładnie obejrzeć wnętrze naszego ucha.

Otoskop w każdym domu

Często młodzi rodzice zastanawiają się nad zakupem otoskopu. Urządzenie jest naprawdę prostę w obsłudze ale czy niezbędę w domu? Rodzice chcą przy jego użyciu sprawdzać czy żadne ciało obce nie utknęlo w uchu czy nosie ich pocieczy. Należy jednak pamiętać, że jeśli ciało opcje jest umieszczone głęboko jego wyjęciem musi zająć się specjalista. Natomiast jest wystaje ono z np. nosa to otoskop nie jest nam potrzebny do postawienia takiej diagnozy.

Reasumują nie potrzebujemy otoskopu w domu na własny użytek. Otoskop służy różnych specjalistom do diagnozwania chrób uszu nosa czy gardła.