Odpady medyczne, jak z nimi postępować ?

Odpady medyczne to wszelkiego rodzaju odpady zawierające materiał zakaźny (lub materiał potencjalnie zakaźny). Definicja ta obejmuje odpady wytwarzane przez placówki służby zdrowia, takie jak gabinety lekarskie, szpitale, praktyki stomatologiczne, laboratoria, medyczne placówki badawcze i kliniki weterynaryjne.


Do odpadów zalicza się :
  • wszystko, co jest nasączone krwią (rękawiczki, gaza, fartuchy itp.)
  • tkanki ludzkie lub zwierzęce powstałe podczas zabiegów
  • kultury chorób zakaźnych/czynników chorobotwórczych
  • wszelkie odpady powstałe w pomieszczeniach, w których przebywają pacjenci z chorobami zakaźnymi
  • wyrzucone szczepionki

Odpady medyczne mogą zawierać płyny ustrojowe takie jak krew lub inne zanieczyszczenia. Ustawa o śledzeniu odpadów medycznych z 1988 roku zdefiniowała je jako odpady powstające podczas badań medycznych, testów, diagnoz, immunizacji lub leczenia ludzi lub zwierząt. Niektóre przykłady to naczynia do hodowli, szkło, bandaże, rękawiczki, wyrzucone ostre narzędzia, takie jak igły lub skalpele, wymazy i tkanki.

Tego typu odpady były kiedyś zbierane w specjalnych torbach i plastikowych pudełkach w warunkach klinicznych, a następnie wyrzucane jak zwykłe śmieci. Szybko okazało się jednak, że proces ten może powodować rozprzestrzenianie się chorób i wirusów oraz potencjalnie wywoływać epidemie.

Obecnie czerwone pojemniki i worki na odpady niebezpieczne, które można zobaczyć w szpitalach i gabinetach lekarskich, służą do bezpiecznego usuwania ostrych narzędzi, igieł i cewników dożylnych zawierających ludzką krew lub płyn ustrojowy. Odpady medyczne obejmują również ręczniki papierowe, chusteczki, rękawiczki, strzykawki bez igieł, bandaże lub opatrunki z niewielką ilością zaschniętej krwi lub płynu oraz wszelkie inne materiały pochodzące z opieki medycznej. Strzykawki z igłami lub ostrymi przedmiotami, które mogą przebić plastikową torbę, wymagają specjalnego pojemnika do przechowywania dla dodatkowej ochrony.

Utylizacja odpadów medycznych


Utylizacja odpadów medycznych jest jednym z największych codziennych wyzwań, przed którymi stają placówki służby zdrowia. Jest to często skomplikowane przez inne problemy, takie jak HIPAA, epidemiologia, potencjalne procesy cywilne oraz przepisy państwowe i lokalne. 


Odpady medyczne są usuwane po uprzednim zabezpieczeniu ich w procesie sterylizacji. Odpady, które nie mogą być poddane recyklingowi, takie jak gaza czy igły, muszą być jeszcze poddane procesowi sterylizacji, aby nie stanowiły zagrożenia. Proces ten jest zazwyczaj wykonywany przy użyciu autoklawu. Autoklaw medyczny to urządzenie, które wykorzystuje parę wodną do sterylizacji sprzętu i innych przedmiotów. Oznacza to, że wszystkie bakterie, wirusy, grzyby i zarodniki są inaktywowane przy użyciu temperatury tak wysokiej, że żadne bakterie nie mogą przetrwać, a zatem przedmioty są uważane za bezpieczne do recyklingu lub utylizacji.

Niezależnie od miejsca przetwarzania odpadów medycznych, są one ostatecznie przetwarzane przez spalanie, autoklawowanie, obróbkę mikrofalową, biologiczną lub chemiczną. Spalanie, niegdyś było zdecydowanie najpopularniejszą metoda, postęp technologiczny oraz ilość wytwarzanych odpadów medycznych wymusiły wprowadzenie innych metod ich utylizacji.