Nipah – groźny wirus powraca
Nipah od dawna znajduje się na liście Światowej Organizacji Zdrowia najbardziej niebezpiecznych patogenów o potencjale pandemicznym. Nie jest on nowością dla świata nauki - po raz pierwszy pojawił się w 1998r. - ale fakt, że kilka przypadków wirusa wykryto w indyjskim stanie Kerala kilka miesięcy temu, jest powodem do niepokoju.


Wirus Nipah jest jednym z najgroźniejszych patogenów odzwierzęcych.
Nipah to niebezpieczny wirus wywołujący między innymi zapalenie mózgu.

Według WHO wirus Nipah jest znacznie bardziej śmiertelny dla ludzi niż koronawirus, ponieważ powoduje śmierć u prawie 75% zarażonych.
Wirus Nipah po raz pierwszy pojawił się ponad 20 lat temu w Malezji. W tym czasie, w latach 1998-1999, odnotowano 256 przypadków zachorowań wywołanych tym wirusem. W tym czasie zmarło 92 procent zarażonych osób. Następnie przypadki choroby pojawiły się w Australii i Singapurze, w wyniku spożycia przez ludzi skażonego soku z palmy daktylowej. W ciągu ostatnich dziesięciu lat obecność wirusa potwierdzono również w Chinach i Bangladeszu, gdzie w latach 2001-2011 zarejestrowano 11 ognisk choroby Nipah. Jej ofiarami byli hodowcy trzody chlewnej oraz osoby zatrudnione w przetwórstwie i handlu wieprzowiną.

Nipah należy do rodziny paramyksowirusów, tych samych, które wywołują świnkę lub różyczkę. Gdy wirus atakuje świnie, wywołuje u nich zapalenie płuc i zapalenie opon mózgowych. Nipah przenosi się głównie poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi nietoperzami lub świniami i ich wydzielinami (odchodami). Wirus nie przenosi się łatwo z człowieka na człowieka, ale jest to możliwe.

Nipah nieodwracalnie uszkadza mózg i może również powodować niewydolność oddechową. Pierwszymi objawami infekcji są zazwyczaj gorączka, bóle mięśni, nudności, wymioty i zaburzenia neurologiczne.
Nipah jest również niebezpieczny dla psów, koni, kóz i owiec - wywołuje u nich zespół podobny do nosówki.

Źródłem zakażenia dla ludzi jest bezpośredni kontakt z chorymi świniami i ich mięsem, a także z owocami skażonymi śliną lub odchodami zakażonych nietoperzy.

U ludzi atakuje on płuca, uniemożliwiając swobodne oddychanie, oraz mózg, powodując jego stan zapalny i obrzęk. Z kolei w łagodniejszym przebiegu choroby występuje gorączka, ból głowy, wymioty, ból gardła, ból mięśni oraz senność, dezorientacja i zaburzenia świadomości.

Przewlekłe powikłania neurologiczne w postaci zaburzeń osobowości, nawracających drgawek lub pozakaźnego przewlekłego zapalenia mózgu i rdzenia są związane z chorobą.

Objawy zakażenia pojawiają się zwykle między 4 a 14 dniem, ale wirus może również inkubować przez bardzo długi czas, nawet do 45 dni.


Do tej pory nie ma leku o udowodnionej skuteczności przeciwko wirusowi Nipah.