Niezbędnik położnej - co należy spakować do torby?
Każda położna musi w swojej pracy wielokrotnie, często szybko przemieszczać się z miejsca na miejsce. Musi zabierać ze sobą niezbędny sprzęt i inne pomocne artykuły, tak aby w każdej sytuacji być gotową do pracy. Z pomocą przychodzą jej specjalistyczne torby medyczne, które nie tylko powinny być wygodne, ale również pozwalać na szybki dostęp do konkretnych produktów w środku, tak aby nie tracić czasu na poszukiwania. Co jednak należy spakować do środka? Spróbójmy przygotować listę tego, czego na pewno nie wolno zapomnieć spakować do torby położnej. 


Jaką torbę wybrać


To zależy od sytuacji. Warto mieć przygotowane kilka wariantów, ponieważ inne rzeczy będą potrzebne podczas wizyty u ciężarnej, inne do odebrania porodu w domu, a inne w czasie wizyt patronażowych. Na szczęście, producenci dostarczają szeroki wachlarz toreb i plecaków, więc można wybrać odpowiednie dla siebie i do każdej sytuacji. Różnią się rozmiarami, kolorami, mogą byc wykonane z różnych materiałow, ale zawsze są praktyczne i ułatwiają codzienną pracę. 


Podstawowe produkty 


Wśród wielu, różnych produktów, które muszą znajdować się w torbie położnej, możemy wyróżnić kilka takich, które powinny tam być niezależnie od celu wizyty w domu ciężarnej lub położnicy. Należą do nich termometr, ciśnieniomierz, stetoskop. Są to podstawowe urządzenia, do przeprowadzenia badań, jaie położna wykonuje w swojej praktyce. Mimo rozwoju technologii i szerokiej dostępności wielu produktów, wiele położnych świadomie decyduje się na używanie tradycyjnych ciśnieniomierzy zegarowych, z pompką - tzw. gruszką. Zdaniem wielu, są one bardziej prezyjne, ale przede wszystkim są zawsze gotowe do pracy, nie ma ryzyka utraty zasilania w przypadku rozładowania akumulatorów.


Do porodu!


Hasło "zaczęło się" budzi wiele obaw i lęku u rodzącej i jej najbliższych. Dla położnej oznacza sygnał do startu. Nie ma już czasu na przygotowywanie sprzętu, należy złapać trobę i ruszyć do rodzącej z pomocą. Choć wszyscy liczą na szczęśliwe rozwiązanie, położne muszą być gotowe na każdą ewentualność, dlatego często decydują się na przygotowanie dwóch oddzielnych toreb - jednej ratowniczej i drugiej porodowej. W porodowej znajdą się wszystkie niezbędne do porodu narzędzia i artykuły. Z elektronicznych urządzeń nie może zabraknąć detektora tętna płodu, który z pomocą żelu do USG  pozwala usłyszeć tętno dziecka. Podobnie jak w przypadku ciśnieniomierza, można skorzystać z manualnej wersji detektora - niezawodnego stetoskopu położniczego.  Dodatkowo w torbie porodowej znajduje się zestaw do zakładania szwów i waga ze specjalnym workiem - hamakiem, który umożliwa zważenie nowonarodzego dziecka. Niekiedy, niezbędne okazuje się użycie perforatora to błony owodniowej, dlatego warto również sprawdzić jego obecność w torbie. 

W torbie ratowniczej, znajdują się saszetki segregacyjne, które różnią się kolorami dla łatwiejszego odnajdowania potrzebnych materiałów. W saszetce niebieskiej znadują się produkty związane z powietrzem i oddechem - stetoskop, zestaw ambu, maski do sztucznego oddychania. Do torby pakuje się również butlę z tlenem. W żółtej saszetce powinny znaleźć się cewniki, worek do zbiórki moczu, wszystko co związane z pęcherzem moczowym. Saszetka czerwona kojarzy się z krwią i skrywa w sobie igły, kaniule, przyrządy do przetaczania płynów. Z kolei saszetka w kolorze zielonym stanowi pakiet porodowy z igłami, strzykawkami, narzędziami - wysterylizowanymi ( w tym nożyczkami do nacinania krocza ). Można je sterylizować samodzielnie lub zaopatrzyć się w narzędzia jednorazowe.  Po zakończonej akcji porodowej, z pewnością przyda się zaciskacz do pępowiny. 


Czas patronażu

Wizyty patronażowe mają na celu sprawdzenie stanu kobiety po porodzie, opieka nad nią ale również pomoc w opiece nad dzieckiem. Rodzice, szczególnie w przypadku pierwszego dziecka potrzebują wskazówek i wspracia ze strony doświadczonych osób, choćby w kwestii kąpieli niemowlaka. Położna powinna mieć przy sobie niezbędne kompresy, podkłady chłonne czy środek do dezynfekcji kikuta pępowiny. W czasie wizyt patronażowych, położna dokonuje również pomiaru wzrostu i wagi, dziecka, dlatego z pewnością przyda jej się specjalna, przenośna waga ze wzrostomierzem. 


Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże uzupełnić pielęgniarkom i położnym swoje torby, tak aby nigdy niczego w nich nie zabrakło. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach wymagających spokoju i zdecydowanego działania bez zwłoki. Do takich sytuacji z pewnością należy poród.