O chorobach płci pięknej
Wśród płci pięknej zdrowie odgrywa bardzo ważną rolę. Choć z pewnością nikt a nas nie lubi chorować, to istnieją schorzenia, które mogą wystąpić wyłącznie u kobiet. Z tego powodu istnieje potrzeba zwiększenia świadomości na temat najczęstszych chorób kobiecych, ich objawów, przyczyn i metod leczenia. Spróbujmy przedstawić kilka  najczęściej występujących schorzeń, z którymi kobiety mogą się zmagać.



Nadżerka szyjki macicy


Nadżerka stanowi niewielki ubytek w nabłonku błony śluzowej, który może powstać w wyniku choroby lub urazu mechanicznego. Kobiety najcześciej dowiadują się o nadżerkach w czasie kontrolnej wizyty. w gabinecie ginekologicznym. Na szczęście, nadżerki szyjki macicy są zazwyczaj łagodne i niezagrażające życiu, ale mogą powodować pewne objawy, takie jak krwawienie po stosunku płciowym oraz ból podczas stosunku płciowego. Wiele przypadków nadżerek szyjki macicy nie wymaga leczenia, ponieważ często same się goją. Jednak pod żadnym pozorem nie należy ich lekceważyć.


Infekcje bakteryjne pochwy


Podobnie jak nadżerki, infekcje bakteryjne pochwy występują dość powszechnie u kubiet i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia.  Jeśli jednak często występują nawroty infekcji, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania, aby poznać przyczyny często pojawiających się infekcji. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii będzie można skutecznie rozwiązać ten problem. 


Endometrioza

Choroba ta jest owaiana tajemnicą, choć naszczęście coraz bardziej zwiększa się świadomość ludzi na jej temat. Jest to chorba przewlekła, dotykająca nawet 10% kobiet. Polega na narastaniu komórek endometrium poza macicą. U zdrowych kobiet, endometrium rozrasta się, złuszcza i zostaje wydalona w czasie miesiączki. Tkanki endometrium, które pojawiły się poza macicą, np. w jajnikach, jajowodach, moczowodach czy ścianach pęcherza, nie zostają wydalone w czasie okresu, ale jak wszystkie komórki endometrialne reagują na zmiany hormonalne w organiźmie, co powoduje ból w czasie menstruacji, oddawania moczu lub wypróżniania. Może również pojawić się bolesność w czasie stosunku płciowego. W trudniejszych przypadkach, endometrioza może prowadzić do bezpłodności.


Zespół policystycznych jajników (PCOS)


PCOS to zaburzenie hormonalne występujące u kobiet, powodujących problemy z cyklami menstruacyjnymi. Pęcherzyk z komórką jajową prawidłowo dojrzewa, jednak nie dociera do jajowodu by umożliwić zapłodnienie. Obumarłe pęcherzyki przekształcają się w małe torbiele, dlatego też często zespół policystycznych jajników nazywa się zespołem wielotorbielowatych jajników. Prowadzi on do rozregulowania cykli menstruacyjnych, zaburzeń metabolicznych a w skrajnych przypadkach do bezpłodności.


Zapalenie przydatków


Zapalenie przydatków jest powodowane przez bakterie dostające się do górnych drog rodnych drągą wstępującą z pochwy. Zapalenie może objąć błonę śluzową macicy, jajowody, jajniki czy otrzewną miednicy. Do rozwinięcia infekcji najczęściej moze dojść po porodzie, zabiegach ginekologicznych, po poronieniu, w trakcie okresu lub po założeniu antykoncepcyjnej wkładki domacicznej. 


Choć przytoczone przez nas choroby nie zagrażają bezpośrednio życiu, i w większości są uleczalne, to niestety nie wszystkie kobiece przypadłości takie są. Dlatego ważne jest aby kobiety regularnie poddawały się kontrolnym badaniom aby zawczasu zadbać o swoje zdrowie. Szczególnie w przypadku raka szyjki macicy, przy którym wczesne wykrycie jest ogromnie ważne i pozwala na przeprwadzenie skutecznej terapii.