Czy znasz swoją grupę krwi?  Bombay - najrzadsza grupa krwi na świecie.
Bez wątpienia każda osoba powinna znać swoją grupę krwi. Taka wiedza może być bardzo ważna w razie ewentualnego wypadku i konieczności szybkiego zabiegu, operacji. Posiadanie antygenu A lub B wyznacza przynależność do jednej z czterech podstawowych grup czyli A, B, AB i 0. W szkole uczono nas jaka jest krew uznawana za uniwersalnego biorcę i dawcę. Jest jednak krew, która wymyka się wszelkim schematom, więc jeżeli nie znasz swojej grupy, może warto ją ustalić... Okazuje się, że od 1952r. znana jest jeszcze tzw. grupa krwi Bombay. Co warto o niej wiedzieć? Dlaczego jest tak niezwykła?

Znane grupy krwi

Grupowanie krwi to metoda, która pozwala wyznaczyć jaką grupę krwi posiadamy. Często dowiadujmy się o niej dopiero w razie ewentualnej operacji, zabiegu, kiedy to następuje konieczność pobrania krwi, aby w razie ewentualnych komplikacji odpowiednia krew byla do dyspozycji lekarzy. Przy porodzie nie ma obowiązku wykonywania takiego badania dla noworodka, chyba, że nastąpiły jakieś komplikacje, konflikt serologiczny. Taka informacja jest także niezbędna aby bezpiecznie oddać krew lub otrzymać transfuzję. Kiedy mówimy, że ktoś ma grupę krwi A, oznacza to, że osoba ta ma we krwi antygen typu "A" i przeciwciała typu "B". Osoby z grupą AB mają we krwi zarówno antygen A i B, a nie mają przeciwciał. Osoby z grupą krwi O mają tylko przeciwciała A i B, a nie mają antygenów.

Skąd ten „Bombay” ?

Ta grupa krwi została uznana za najrzadszą na świecie. Po raz pierwszy wyodrębniono ją w Bombaju w Indiach - stąd jej nazwa. Ten niezwykle rzadki fenotyp występujący u ok. 4 osób na milion populacji ludzkiej, a w miejscu takim jak Bombaj – 1 na 10 000 mieszkańców. Jest znikome prawdopodobieństwo, że jakaś osoba w Polsce ma taką grupę, jednak jeżeli rzeczywiście by tak bylo to w przypadku pilnej transfuzji krwi nie będzie mogła jej otrzymać. Dawcą może być tylko osoba posiadająca ten fenotyp krwi, a żaden bank krwi w Polsce nie ma jej u siebie. W naszym kraju, na zwykłym druku badania krwi, nie spotkamy się z tą niezwykłą grupą. Zaznaczmy, że dokładne dane na temat liczby osób z grupą krwi Bombay w Polsce mogą być trudne do uzyskania, ponieważ grupa ta jest bardzo rzadka. Szacuje się, że występuje u mniej niż 0,01% ludności na świecie, więc liczba osób z grupą krwi Bombay w Polsce jest prawdopodobnie niewielka.

Co jeśli ktoś z tą grupą krwi otrzyma transfuzję od grupy 0, czyli uniwersalnego dawcy?

W takich okolicznościach u tej osoby rozwinie się silna reakcja hemolityczna. We wszystkich znanych dotychczas grupach krwi jest różnica w obecności antygenów na powierzchni krwinek. Ta nietypowa, nowo wyodrębniona grupa krwi charakteryzuje się brakiem antygenu H w czerwonych krwinkach. W grupie krwi nazwanej Bombay obserwuje się obecność przeciwciał anty-A, anty-B, oraz anty-H co powoduje, że osoby ją posiadające mogą być biorcami tylko tej krwi. Jednym słowem "Bombay" nie ma żadnych antygenów. W rutynowym grupowaniu w przód, przy użyciu anty-A, anty-B i anty-AB. krew Bombay fenotypowałaby jako grupa krwi O. Jednak przetoczenie normalnej grupy O spowodowałoby natychmiastową lizę komórek przez silnie działające anty-H osobników z grupy BombayNależy też wspomnieć o tym, że ta krew może posiadać czynnik Rh +  jak i Rh- co ekstremalnie utrudnia sprawę transfuzji. 


Podsumowując osoby posiadające krew ABRh- już nie mogą szczycić się, że ich krew jest tą najrzadszą. Grupa Bombay wymyka się wszelki schematom i póki co to grupa, którą posiada najmniej osób na świecie.
     
A Ty jaką masz grupę krwi? Może warto ją określić ? A jeżeli masz grupę Bombay - warto rozważyć zostanie dawcą krwi! 
Bardzo dobrą opcją jest posiadanie tzw. Karty Identyfikacyjnej Grupy Krwi, zapewni to właścicielowi szybszy czas działania przy konieczności ewentualnego przetoczenia jej.