Krwinkomocz – przyczyny, objawy i leczenie krwi w moczu

Krwinkomocz jest jednym z rodzajów krwiomoczu. W tym przypadku krew - a konkretnie czerwone krwinki - są również obecne w moczu, ale mocz nie zmienia koloru na brązowy lub czerwony. W przypadku krwiomoczu krew można wykryć tylko w badaniach laboratoryjnych. 

 

 

Krwinkomocz odnosi się do obecności czerwonych krwinek w moczu. Krwinkomocz jest jednym z dwóch rodzajów krwiomoczu.
Pierwszym rodzajem krwiomoczu jest krwiomocz makroskopowy (makrohematuria). W tym przypadku czerwone krwinki są widoczne w moczu, ponieważ kolor moczu zmienia się na brązowy lub czerwony.
Drugim rodzajem krwiomoczu jest krwiomocz mikroskopowy, zwany inaczej mikrohematurią lub krwinkomoczem. W tym przypadku czerwone krwinki są dostrzegalne jedynie w badaniu mikroskopowym osadu moczu. Przyjmuje się, że w normalnych warunkach w jednym polu widzenia pod dużym powiększeniem mikroskopu mogą znajdować się 2-3 erytrocyty. Przekroczenie tej wartości określane jest już jako krwiomocz. Czerwone krwinki obecne w moczu mogą pochodzić z każdej części układu moczowego, od nerek po cewkę moczową.



Krwinkomocz - przyczyny
Choroby dotyczące kłębuszków nerkowych.

Pojawienie się krwinkomoczu u pacjentów zwłaszcza po 50 roku życia, bez objawów klinicznych, może być spowodowane nowotworem nerki lub dróg moczowych.

  • Nefropatia IgA - jest to najczęstsza postać kłębuszkowego zapalenia nerek. Naturalnym przebiegiem choroby jest krwiomocz, który trwa do kilku dni, a następnie krwiomocz z towarzyszącym białkomoczem
    Choroba „cienkiej błony” (rodzinny łagodny krwiomocz)
    Zapalenie naczyń - to grupa ogólnoustrojowych chorób tkanki łącznej, w przebiegu których dochodzi do zapalenia ścian naczyń krwionośnych i ich martwicy.
    Kolagenozy - to choroby tkanki łącznej
    Zespół Alporta jest chorobą genetyczną, która prowadzi do uszkodzenia kłębuszków nerkowych
    przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek (błoniasto-proliferacyjne, ogniskowe, segmentalne stwardnienie kłębuszków nerkowych)


Stany zapalne obejmujące górne drogi moczowe:

  • Kamica nerkowa może objawiać się kolką nerkową, krwiomoczem, parciem na pęcherz lub przebiegać bez dolegliwości
    Pojawienie się stałego lub nawracającego krwiomoczu u młodej osoby z nadciśnieniem tętniczym jest najczęściej spowodowane nefropatią IgA.
  • Rak nerki - oprócz krwiomoczu chorobie towarzyszy ból, który może przypominać kolkę lub być tępy i pojawiać się w okolicy lędźwiowej. Pacjenci obserwują stany podgorączkowe lub gorączkę, nocne poty, utratę masy ciała, podwyższone ciśnienie krwi
  • wielotorbielowatość nerek - jest chorobą genetyczną, która prowadzi do niewydolności nerek. Najczęściej pacjenci wymagają przeszczepu. Objawy choroby obejmują nadciśnienie tętnicze, osłabienie, ból w okolicy brzucha i lędźwi (ból może być zarówno ostry i krótki, jak i długi i tępy), infekcje dróg moczowych, bóle głowy
  • spondyloza rdzeniowa nerek - jest zaburzeniem rozwojowym nerek o nieznanej przyczynie. Pierwsze objawy mogą pojawić się w wieku 40-50 lat i są związane z kamicą nerkową, krwiomoczem lub infekcją nerek.
  • Hiperkalciuria - to stan chorobowy polegający na zwiększonym wydalaniu wapnia z moczem. Jest to najczęstsza przyczyna powstawania kamieni moczowych
  • Hiperoksaluria - stan charakteryzujący się nadmiernym, przewlekle zwiększonym wydalaniem szczawianów z moczem. Może być również przyczyną kamieni moczowych
  • Gruźlica nerek jest bardzo niebezpieczna, ponieważ przez długi czas nie daje żadnych objawów. Pierwszym jest krwiomocz, ból przy oddawaniu moczu i pieczenie w cewce moczowej, ale to oznacza, że prątki zaatakowały już cały układ. Finałem takiej infekcji jest śmierć z powodu niewydolności nerek

Schorzenia obejmujące dolne drogi moczowe:

U każdego pacjenta należy wykonać badanie mikroskopowe osadu moczu, a także oznaczyć stężenie kreatyniny w surowicy i na tej podstawie oszacować współczynnik filtracji kłębuszkowej.

 

Objawem jakiej choroby może być nietypowy zapach moczu?

  • Zapalenie pęcherza moczowego - pierwsze objawy choroby to lekkie pieczenie podczas oddawania moczu. Następnie pojawia się częste oddawanie moczu (nawet jeśli nie pije się dużo), ale pacjent z trudem wyciska kilka kropel. Towarzyszy temu silne pieczenie i ból w okolicy cewki moczowej
  • Zapalenie gruczołu krokowego - ostre, zakaźne zapalenie gruczołu krokowego objawia się gorączką i dreszczami, pojawiają się również bóle krocza i podbrzusza. Pacjent odczuwa zwiększone parcie i pieczenie oraz ból podczas oddawania moczu, strumień moczu jest przerywany. Przewlekła postać choroby objawia się bólem w dolnej części pleców, podbrzusza, krocza i moszny.
  • zapalenie cewki moczowej - charakteryzuje się szklistym, wodnistym lub żółtym (ropnym) wyciekiem z cewki moczowej, czasami tak obfitym, że napletek przykleja się do bielizny. Można również zaobserwować zaczerwienienie wokół ujścia cewki moczowej.
  • Polipy i rak pęcherza moczowego - najczęstszym objawem raka pęcherza moczowego jest krwawienie z moczu lub krwiomocz. Może ono (ale nie musi) powodować ból podczas oddawania moczu lub być bezbolesne i ustępować po pewnym czasie.
  • polipy i guzy dróg moczowych
  • rak prostaty - pojawia się częste oddawanie moczu, także w nocy trudności w oddawaniu moczu (trudności w rozpoczęciu oddawania moczu, słaby lub przerywany strumień) wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego

Inne przyczyny krwinkomoczu

  • krwiomocz wysiłkowy - krwiomocz po wysiłku występuje zwłaszcza u sportowców
  • skaza krwotoczna - krwawienie z układu moczowo-płciowego jest jednym z objawów zaburzeń krzepnięcia krwi
  • przedawkowanie leków przeciwzakrzepowych (acenokumarol, warfaryna)
  • pseudorrhea (krew nie pochodzi z dróg moczowych, ale z dróg rodnych i jest związana z chorobami tej części ciała)


Jak leczy się krwinkomocz?
Gdy u pacjenta wystąpi krwiomocz, leczenie dobierane jest indywidualnie w oparciu o przyczynę schorzenia. Dlatego konieczna jest wcześniejsza diagnostyka, w tym badanie moczu i USG nerek i dróg moczowych.

Najczęściej stosowane są następujące metody leczenia:
  • Infekcje dróg moczowych i nerek - stosowanie odpowiednio dobranych antybiotyków,
  • Kamica nerkowa i moczowa - zabiegi, np. litotrypsja - rozbijanie kamieni, endoskopowe usuwanie kamieni lub zabieg chirurgiczny, a także leczenie objawowe w postaci leków przeciwbólowych i zmniejszających przekrwienie,
  • Choroby nerek - leki przyczynowe, na przykład leki moczopędne,
  • nowotwory - operacja i chemioterapia, radioterapia w zależności od rodzaju nowotworu.
Należy również pamiętać wtedy o odpowiednim nawodnieniu organizmu, a pomocniczo można stosować preparaty na bazie żurawiny, nasiadówki zawierające rumianek łagodzące dolegliwości.