Kręgozmyk - co to takiego?

Kręgozmyk, znany również jako skrzywienie kręgosłupa, to schorzenie charakteryzujące się nieprawidłowym ułożeniem kręgów w kręgosłupie, co prowadzi do skrzywienia i deformacji kręgosłupa. Jest to problem ortopedyczny, który może mieć różne przyczyny i może występować w różnym stopniu nasilenia. W tym artykule omówimy bliżej kręgozmyk, jego przyczyny, objawy oraz metody leczenia.

Przyczyny kręgozmyku

Kręgozmyk może mieć różnorodne przyczyny, w tym:

 1. Zaburzenia wzrostu: Nieprawidłowy wzrost kręgosłupa w okresie rozwoju może prowadzić do powstania skrzywień.

 2. Genetyka: Niektóre rodzaje kręgozmyku mogą być dziedziczone.

 3. Niewłaściwe nawyki posturalne: Nieprawidłowe siedzenie, chodzenie czy unikanie aktywności fizycznej może przyczynić się do powstania skrzywień kręgosłupa.

 4. Inne czynniki: Niektóre urazy, infekcje, choroby lub problemy neurologiczne mogą również prowadzić do powstania kręgozmyku.

Objawy kręgozmyku

Objawy kręgozmyku mogą być różnorodne i zależą od stopnia skrzywienia kręgosłupa oraz jego lokalizacji. Najczęstsze objawy to:

 1. Nierówność linii ramion: Jedno ramię może wydawać się wyżej lub bardziej zwrócone niż drugie.

 2. Nierówność linii bioder: Jedna strona miednicy może wydawać się wyższa lub bardziej zwrócona niż druga.

 3. Dyskomfort lub ból pleców: Pacjenci mogą odczuwać dyskomfort lub ból pleców, szczególnie podczas długotrwałego stania lub siedzenia.

 4. Ograniczenie ruchomości: Skrzywienie kręgosłupa może prowadzić do ograniczenia ruchomości kręgosłupa.

 5. Zmiany w klatce piersiowej: Skrzywienie kręgosłupa może prowadzić do zmian w klatce piersiowej, takich jak tzw. klatka ptasie, czyli wypukłe wybrzuszenie klatki piersiowej.

Metody leczenia kręgozmyku

Leczenie kręgozmyku zależy od stopnia skrzywienia kręgosłupa, wieku pacjenta oraz innych czynników. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy skrzywienie jest łagodne i nie powoduje objawów, leczenie może nie być konieczne. W przypadkach bardziej zaawansowanych, mogą być stosowane różne metody leczenia, takie jak:

 1. Fizjoterapia: Ćwiczenia wzmacniające, rozciągające i korygujące postawę mogą pomóc w poprawie ruchomości kręgosłupa oraz wzmocnieniu mięśni.

 2. Ortopedia: W niektórych przypadkach, lekarz może zalecić noszenie gorsetu lub ortopedycznego aparatu korygującego.

 3. Chirurgia: W przypadkach bardzo zaawansowanych, szczególnie gdy skrzywienie kręgosłupa prowadzi do ucisku na narządy wewnętrzne, może być konieczna interwencja chirurgiczna w celu korekcji skrzywienia.

 4. Inne terapie: Inne formy terapii, takie jak masaż, akupunktura czy osteopatia, mogą być stosowane jako uzupełnienie leczenia kręgozmyku w celu zmniejszenia bólu i poprawy funkcjonowania kręgosłupa.

Kręgozmyk to schorzenie kręgosłupa, które może prowadzić do skrzywień i deformacji kręgosłupa oraz powodować różnorodne objawy, takie jak ból pleców, nierówność linii ramion czy ograniczenie ruchomości. Istnieje wiele różnych metod leczenia kręgozmyku, które mogą być stosowane w zależności od stopnia skrzywienia i indywidualnych potrzeb pacj