Kontakt do skóry - bliskość i zdrowie
Kontakt noworodka skóra do skóry, znany również jako metoda "kangurowania", to praktyka, która ma głęboki wpływ na zdrowie i rozwój nowo narodzonego dziecka. Ta intymna forma bliskości pomiędzy matką (lub ojcem) a dzieckiem odgrywa kluczową rolę w pierwszych momentach życia i ma długoterminowe korzyści zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Warto przyjrzeć się temu tematowi bliżej i zrozumieć, dlaczego kontakt skóra do skóry jest tak istotny.


Co to test kontakt skóra do skóry?


Kontakt skóra do skóry to praktyka polegająca na umieszczaniu nowo narodzonego dziecka na nagiej klatce piersiowej matki lub ojca tuż po porodzie w zależności od tego czy przyszło świat siłami natury czy przez cesarskie cięcie. Dziecko jest przykrywane jedynie pieluchą i kocem, pozostając w bezpośrednim kontakcie ze skórą rodzica przez pewien czas po porodzie.


Korzyści kontaktu skóra do skóry dla soworodka

  • Regulacja temperatury: Kontakt skóra do skóry pomaga regulować temperaturę ciała noworodka, pomagając mu dostosować się do warunków zewnętrznych, zapobiegając wychłodzeniu lub przegrzaniu się dziecka. Ciepło ciała rodzica jest dla dziecka naturalnym źródłem ciepła.

  • Stabilizacja oddechu: Bliskość z matką lub ojcem może pomóc w stabilizacji oddechu dziecka, obniżając poziom stresu i zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa, co może być szczególnie ważne w pierwszych chwilach życia, kiedy dziecko może mieć trudności z adaptacją do nowego środowiska poza łonem matki.

  • Stymulacja ssania: Dotyk skóry rodzica może stymulować odruchy ssania u noworodka, co ułatwia późniejsze karmienie piersią. Dla noworodka naturalne jest szukanie piersi matki zaraz po urodzeniu, a kontakt skóra do skóry ułatwia ten proces.

  • Regulacja ciśnienia krwi i cukru we krwi: Badania sugerują, że kontakt skóra do skóry może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi u noworodków, co jest istotne dla ich zdrowia i samopoczucia.

  • Więź rodzicielska: Ta intymna forma bliskości pomaga budować więź emocjonalną między rodzicem a dzieckiem od samego początku.


Korzyści dla Rodziców


Po pierwsze jest to poczucie spełnienia. Kontakt skóra do skóry daje rodzicom poczucie bliskości i spełnienia, umożliwiając im nawiązanie pierwszego intymnego kontaktu z dzieckiem. Drugim aspektem jest redukcja Stresu. Bliskość z dzieckiem może pomóc rodzicom w redukcji poziomu stresu i lęku związanego z porodem i nowymi obowiązkami rodzicielskimi. Dla kobiet Poprawa Samopoczucia: Kontakt skóra do skóry może również poprawić samopoczucie rodziców, dając im poczucie spełnienia i radości z pierwszych chwil z dzieckiem. Warto zaznaczyć, że korzyści te dotyczą nie tylko kontaktu skóra do skóry po urodzeniu, ale także kontynuacji tej praktyki przez pierwsze tygodnie i miesiące życia dziecka. Regularny kontakt skóra do skóry może być ważnym elementem opieki nad noworodkiem i budowania zdrowej więzi między dzieckiem a rodzicem.


Kontakt skóra do skóry to nie tylko piękna forma bliskości między rodzicem a dzieckiem, ale także praktyka mająca wiele korzyści zdrowotnych dla noworodka i jego rodziców. Ta intymna forma bliskości pomaga regulować temperaturę, stabilizować oddech i ciśnienie krwi dziecka, jednocześnie budując więź emocjonalną i dając poczucie spełnienia rodzicom. Jest to więc ważny element opieki nad nowo narodzonym dzieckiem, który warto uwzględnić od samego początku.