Kolory nici chirurgicznych - co oznaczają?
Szwy chirurgiczne lub tzw. podwiązki są wykorzystywane w zabiegach chirurgicznych w celu ponownego połączenia przerwanych tkanek. W zależności od potrzeb, lekarz podejmuje dezycję o tym jakich nici użyje. Oprócz podstawowych parametrów, takich jak długość nici, rodzaju i długości igły czy krzywizny koła, pozostaje kwestia wyboru odpowiedniego koloru. Wbrew pozorom, nie ma on znaczenia wyłącznie estetycznego. Najczęściej jest on ściśle związany z cechami charakterycznymi danej nici - konkretnie z materiałem z jakiego została wykonana. Przyjrzyjmy się podziałowi nici chirurgicznych i sprawdźmy czego możemy się dowiedzieć z ich koloru. 


Resorpcja 


W zależności od potrzeb, w czasie zabiegu mogą zostać wykorzystane nici wchłanialne(rozpuszczalne) lub niewchłanialne (nierozpuszczalne).

Nici rozpuszczalne są wykonywane z materiałów, jakie ludzki organizm jest w stanie samodzielnie, w naturalny sposób wchłonąć w określonym czasie. Mogą to być szutcznie wytworzone polimery lub włókna pochodzenia zwierzęcego. Ich wykorzystanie nie wymaga późniejszego usunięcia, co może mieć duże znaczenie np. w przypadku zabiegów wykonywanych na dzieciach. 

Nici niewchłanialne mogą być wykonane z syntetycznych poliamidów, polipropylenu, poliestru czy nylonu. Inną możliwość stanowią naturalnie występujące włókna, np. lniane lub jedwabne. Ich atutem jest zwiększona wytrzymałość, odporność na obciażenia oraz stabilność łączenia tkanek w przypadku długiego czasu zrastania. Należy jednak pamiętać, że po zakończeniu leczenia, takie szwy muszą zostać usunięte.  


Nici bezbarwne


Nici bezbarwne i beżowe są produkowane z takich materiałów jak len, polietster czy kwas poliglikolowy - PGA. Mogą być zatem nierozpuszczalne jak i rozpuszczalne. Wykorzystanie nici bezbarawnych, lub w delikatnym - beżowym kolorze zapewnia wysoki efekt estetyczny zabiegu. Dlatego z powodzeniem wykorzystuje się je w chirurgii dziecięcej, plastycznej a także w otolargyngologii czy stomalogii. Często znajdują zastosowanie w przypadku szycia skóry. Chirurgia plastyczna dodatkowo korzysta z właściwości reserpcyjncych nici wchłanialnych, co poprawia efekt estetyczny po zabiegu i pomaga zmniejszyć powstającą bliznę. 


Nici niebieskie (granatowe)


Niebieskie nici najczęściej sprawdzają sie w zabiegach chirurgii naczyniowej, a także kardiochirurgii dziecięcej. Są produkowane m.in. z poliamidu i polipropylenu. Wytrzymałość i plastyczność tych materiałów znacząco ułatwia tworzenie węzłów, co zwiększa komfort pracy chirurga. Szwy polipropylenowe znalazły szczególnie zastosowanie w chirurgii serocowo-naczyniowej, w tym przy zakładaniu by-passów. 


Nici fioletowe


Kolor fioletowy jest zarezerwowany dla szwów wchłanialnych, wkonanych m.in. z kwasu poliglikolowego, polidioksanonu - PDX , czy poliglaktyny 910. Podobnie, jak szwy niebieskie, zapewniają bardzo dobrą widoczność i są rekomendowane do łączenia tkanek wewnątrz organizmu. Nici wykonane z poliglekapronu służą do zakładania szwów ciągłych, śródskórnych, szczególnie w ginekologii, urologii czy chirurgii przewodu pokarmowego. Nici plecione z kwasu poliglikolowego mogą być wykorzystywane do szwów podskórnych i śródskórnych przy podwiązywaniu tkanek miękkich, zarówno w chirurgii ogólnej, jak i weterynaryjnej.

Nici czarne

Szwy w kolorze czarnym, np. jedwabne będą wykorzystywane wszędzie tam, gdzie występuje konieczność szybkiego zdejmowania szwów. Czarna barwa nici zapewnia doskonałą widoczność w polu operacyjnym. Ta zaleta sprawdza się szczególnie w przypadku neurochirurgii i mikrochirurgii, a także w stomalologi czy okulistyce, np. przy zabiegach usuwania zaćmy czy jaskry

Nici zielone

Produkowane z poliestru zielone nici, wykazują wysoką wytrzymałość i są poręczne. Sprawdzają się w chirurgii okulistycznej, serowo-naczyniowej, neurochirurgii. Sprawdzają się także w zabiegach z zakresu ortopedii, np. przy łączeniu tkanek miękkich z kością. 


Nici chirurgiczne nie są barwione wyłącznie dla uzyskania efektów wizualnych. Ich kolorystyka wiąże się z przeznaczeniem. Niektóre kolory znacząco ułatwiają pracę chirurgia, przez poprawienie widoczności w polu operacyjnym.