Kamienie migdałkowe i sposoby ich leczenia
Kamienie migdałkowe mogą powstać gdy zalegające cząstki jedzenia, bakterie i śluz zostaną uwięzione w migdałkach. Nie słyszy się wiele o tym problemie a bywa wyjątkowo dokuczliwy. Jeżeli wyczuwamy u siebie brzydki zapach z ust lub zdarza nam się słyszeć od bliskich, że go mamy to być może cierpimy na tę dolegliwość.


Jak tworzą się kamienie migdałkowe?


Kamienie migdałkowe są nazywane czopami migdałkowymi lub detrytem. Nasze migdałki mają szczeliny” i to właśnie w nich mogą pojawić się te czopy, które mają biało-żółto-szary kolor. Stanowią one zlepek resztek pokarmowych, bakterii, ślinicy i na początku możemy ich w ogóle nie czuć, jednak u większości osób po czasie pojawia się uczucie „czegoś” zlegającego w gardle. Już wspomniany nieświeży oddech stanowi objaw, który wielu z nas zmusza do poszukiwania informacji jak poradzić sobie z tym problemem. Przyczyną powstania tego typu doleglegliwości są częste infekcje (np. angina), przewlekłe zapalenia. Przy powstarzających się chorobach gardła nasze migdałki mogą się poszerzyć i stworzyć uchyłki. Konsystencja takich kamieni jest różna - od bardzo miękkiej do wyjątkowo stwardniałej.


Objawy


Zaznaczmy, że nie zawsze spotkamy się z tymi objawami. Niekiedy jedynym symptomem może być nieświeży odech, dlatego zawsze warto w jego przypadku zasięgnąć opinii lekarza stomatologii. Objawy, które mogą się pojawić to:
  • uczucie „czegoś” w gardle
  • metaliczny posmak niezależny od pory dnia, stały niesmak w ustach
  • przy większym problemie: infekcja, zaczerwienienie migdałka, znaczne powiększenie, napady kaszlu, trudności z przełykaniem nawet śliny
Typowy objaw, który niekiedy pojawia się samodzielnie czyli bardzo nieświeży odech to medycznie zwana halitoza. Przypomina zapach zgnilizny i jest wyjątkowo silny - nie da się go zwalczyć gumą do życia i zwykłą higieną jamy ustnej.


Jak pozbyć się detrytu?


Wielu ludzi samodzielnie podejmuje się usuwania detrytu używając szpatułki lub patyczków  higienicznych i mechanicznie „wyciskają” treść z migdałków. Przy takiej metodzie pojawi się silny odruch wymiotny i najczęściej krwawienie, ponieważ podrażnimy migdałki. Dodatkowo jest to wyjątkowo czasochłonne i niestety problem najcześniej szybko powraca, ponieważ kamienie migdałkowe się odbudowują. Można także posłużyć się strzykawką wypełnioną wodą, która pomoże wypłukać mniejsze kamienie migdałkowe.
Szukając sposobu pozbycia się detrytu na pewno usłyszymy o tzw. Kryptolizie. Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, trwa około 30 minut. Warto zaznaczyć, że ta metoda nie usuwa całych migdałków, a jedynie zmniejsza ich objetość. Efekty są trwałe a zabieg jest bezbolesny i bezkrwawy, wykonać go można w dobrej klinice dermatologicznej.

Warto także stosować specjalistyczne płyny do płukania ust aby zadbać o stan jamy ustnej i oczywiście migdałków, najlepiej wybrać płyny wykazujące właściwości bakteriobójcze (np. Octenident).
Niektóre olejki eteryczne mogą pomóc, ponieważ mają silne właściwosci antybakteryjne i przeciwzapalne np. olejek z trawy cytrynowej. Wybrany olejek należy rozcieńczyć w oleju nośnym i kilka kropel nałożyć na szczoteczkę do zębów. Ze względu na liczbę bakterii zaleca się, aby nie używać tej szczoteczki w przyszłości. Stosowanie olejków zawsze warto omówić z lekarzem.

Pamiętajmy jednak, że jeżeli te metody zawiodą, a problem dalej będzie wyjątkowo dokuczliwy to niestety jedynym, trwałym rozwiązaniem może okazać się chirurgiczne usunięcie migdałków. Będzie on najczęściej przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Dla niektórych to jedyne rozwiązanie problemu, ponieważ dolegliwość lubi nawracać nawet jeśli prawidłowo usuniemy nagromadzone już czopy.


Jak zapobiegać?


Przede wszystkim właściwa higiena zębów i jamy ustnej. Warto używać nici dentystycznej. Palenie tytoniu, spożywanie dużej ilości cukru oraz alkoholu może przyczynić się do powstania tej dolegliwości. Dbajmy także o regularne zabiegi higienizacji u naszego dentysty oraz szybkie leczenie ewentualnej choroby gardła w przypadku jej pojawienia się, ponieważ to częste infekcje przyczyniają się do powstania „kieszonek" w których gromadzą się kamienie migdałkowe.

Na szczęście jednak tworzenie takich kamieni najczęściej przebiega bezobjawowo, u wielu z nas tworzą się i ustępują samoistnie, ale gdy pojawią się niepokojące objawy to warto znać problem i ewentualne metody leczenia.