Kamerton diagnostyczny - co to takiego i do czego służy?

Kamertony są jednym z podstawowych narzędzi do nieinwazyjnej diagnostyki wykorzystywanej do oceny słuchu, badań neurologicznych i wykrywania wibracji.

Kamerton to narzędzie wykonane ze stali, które można znaleźć w gabinetach fizjoterapeutycznych, a także w wielu innych gabinetach medycznych zajmujących się badaniami przesiewowymi lub oceną słuchu, takich jak gabinety laryngologiczne.

Kamerton diagnostyczny wykorzystywany jest również w terapii, np. muzykoterapii. 



Za pomocą kamertonu diagnostycznego wykonywany jest między innymi test Rinnego.



Na czym polega test Rinnego?


Test Rinnego, który można wykonać z pomocą kamertonu, służy przede wszystkim do oceny obecności i stopnia ubytku słuchu. Badanie to polega na porównaniu czasu słyszenia dźwięków przenoszonych drogą powietrzną z dźwiękami przenoszonymi drogą przewodnictwa kostnego. Test Rinne'a polega na umieszczeniu wibrującego kamertonu o częstotliwości 512 Hz na kostce wyrostka sutkowatego pacjenta. Pacjent musi powiedzieć lekarzowi, kiedy przestanie słyszeć wibracje wywoływane przez kamerton diagnostyczny. Później, wciąż wibrujący kamerton fizjoterapeutyczny jest umieszczany w odległości od 1 do 2 cm od przewodu słuchowego, w którym to momencie pacjent jest pytany, czy słyszy wibracje. Próba Rinniego, stosowana z pomocą kamertonów, została nazwana na cześć niemieckiego otologa Heinricha Adolfa Rinnego. Testowi Rinniego powinien również towarzyszyć test Webera, za pomocą którego można określić charakter ubytku słuchu.


Na czym polega test Webera?

Test Webera, który wykorzystuje działanie kamertonu, polega na przyłożeniu wibrującej trzciny do górnej części czaszki lub czoła pacjenta. Zadaniem pacjenta jest określenie, w którym uchu słyszy on głośniej wibracje wytwarzane przez kamerton diagnostyczny. U zdrowej osoby dźwięk powinien być słyszalny jednakowo w obu uszach. Test Webera, do którego wykorzystywane są kamertony, został nazwany na cześć niemieckiego psychologa Ernsta Heinricha Webera.

 

Rodzaje kamertonów dostępnych na rynku medycznym

Modele różnych kamertonów lub stroików medycznych mogą różnić się przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane. Kamertony mogą być produkowane ze stali nierdzewnej lub aluminium.
Ponadto, kamertony mają różne częstotliwości i różne zastosowania - mogą być specjalnie zaprojektowane dla laryngologów lub neurologów.

 
Jak wygląda badanie za pomocą kamertonów?

Kamerton fizjoterapeutyczny najczęściej przybiera formę wideł. Dzięki odpowiedniemu wyważeniu kamertonu, w momencie uderzenia narzędzie powinno wydawać dźwięk o określonej częstotliwości.
Badanie kamertonem fizjoterapeutycznym ma na celu określenie propagacji określonego dźwięku, która odbywa się w kanałach słuchowych danej osoby, a także przenoszenie dźwięku przez kości czaszki.


Zalety kamertonu diagnostycznego

Zaletą stosowania kamertonów jest to, że jest to całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyki. Ponadto, kamerton diagnostyczny charakteryzuje się również wysoką skutecznością w wykrywaniu chorób słuchu, a także zaburzeń neurologicznych.
Produkcja kamertonu z wykorzystaniem zaawansowanych procesów produkcyjnych przekłada się na wyniki, które są wiarygodne i powtarzalne przez wiele lat.
Wiarygodność badań wykonywanych za pomocą kamertonu fizjoterapeutycznego pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy i umożliwia skuteczną rehabilitację.
Ponadto, kamertony pozwalają na bardzo szybkie wykrycie choroby i dokładne określenie rodzaju schorzenia, dzięki czemu pacjent może zostać od razu skierowany na dalszą diagnostykę lub na odpowiednią dla niego terapię.
Szybkość wykrycia choroby dzięki kamertonowi przekłada się na lepsze efekty, jakie można osiągnąć w jej leczeniu.


 

Zastosowanie kamertonu w diagnostyce i terapii fizjoterapeutycznej

Kamerton diagnostyczny jest przydatny między innymi do oceny słuchu, badań neurologicznych, wykrywania wibracji i muzykoterapii.
Zastosowanie kamertonu sprawia, że narzędzie to jest nie tylko integralną częścią wyposażenia gabinetów fizjoterapeutycznych, ale możemy je znaleźć również w wielu innych gabinetach medycznych.

 

Kamerton jest specjalistycznym urządzeniem medycznym, które powinno być używane wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny, który został odpowiednio przeszkolony w zakresie jego użytkowania i interpretacji wyników.