witaminy_dla_paznokci_admed

Ładne i zdrowe paznokcie to ozdoba każdego, zarówno kobiety jak i mężczyzny. Bardzo często jednak wiele osób zmaga się z różnymi problemami dotykającymi paznokci, takimi jak ich łamliwość czy rozdwajanie. Paznokcie kobiet są zwykle bardziej narażone na działanie różnego rodzaju chemikaliów, choćby w trakcie prac domowych czy stosując lakiery i zmywacze do paznokci. W jaki sposób można wzmocnić paznokcie i zachować ich zdrowy wygląd?

Domowe sposoby na wzmocnienie paznokci

Dla naszych paznokci możemy wiele zdziałać nie wychodząc z domu. Domowe sposoby wzmacniające paznokcie mogą pomóc, jeśli nasze problemy są krótkotrwałe. Do najczęściej polecanych zabiegów należy wcieranie w płytkę paznokcia olejku – najczęściej polecany jest olej rycynowy lub lniany. Jeśli zabieg ten po kilku tygodniach stosowania nie przynosi oczekiwanych efektów, to znak, że problem jest głębszy niż tylko mechaniczne uszkodzenie paznokci. Wówczas należy zastanowić się nad naszą dietą i ewentualną jej modyfikacją. Dodatkowo, prawdopodobnie niezbędne będą suplementy diety.

Jakie witaminy są najlepsze dla paznokci?

Najważniejsze witaminy mające bezpośrednie działanie na wygląd paznokci to witaminy z grupy B, a zwłaszcza witamina B7, nazywana także biotyną, witamina A, E oraz minerały takie jak krzem, żelazo, wapń, cynk, magnez i kwasy Omega-3.

Witamina A

Witamina A sprawia, że płytka paznokcia jest gładka i wzmocniona. Niedobór witaminy A odpowiadać może za rozdwajanie się paznokci i ich kruchość, Witaminę A w pożywieniu znajdziemy w podrobach, marchwi, dyni, szpinaku i jarmużu a także w batatach.

Witamina E

Witamina E wspomaga paznokcie poprzez dostarczenie tlenu do płytki paznokcia, dzięki czemu jest dobrze odżywiona. Rozdwajanie paznokci może być zatem efektem niedoboru witaminy E. Gdzie ją znajdziemy? Głównie w orzechach i migdałach, nasionach słonecznika, szpinaku, suszonych owocach a także w olejach, maśle i jajkach.

Biotyna

Pogorszenie kondycji paznokci może być sygnałem, że w naszym organizmie brakuje witaminy B7, czyli biotyny. Niedobór biotyny często występuje u osób z nieprawidłowo działającym metabolizmem tłuszczy. Biotyna naturalnie występuje w takich produktach jak żółtka jaj, podrobach, sardynkach, migdałach, marchwi, drożdżach piwnych, pomidorach, szpinaku, kalafiorze czy otrębach owsianych.

Minerały dla zdrowych paznokci

Minerały, podobnie jak witaminy, są bardzo potrzebne naszym paznokciom. Krzem wchodzi w skład kolagenu, który zapewnia prawidłową elastyczność paznokci, zatem jest niezbędny dla utrzymania ich ładnego wyglądu i zniwelowania ich łamliwości. Niedobór żelaza może przyczynić się do rozwoju tzw. paznokci łyżeczkowanych. Cynk z kolei wzmacnia kruchą płytkę paznokcia i zapobiega jej łamaniu się, dzięki niemu unikniemy na paznokciach białych plamek. Jeśli paznokcie się rozdwajają może to być objaw braku magnezu, gdyż on także odpowiada za mocne paznokcie. Bardzo ważne dla mocnych paznokci są kwasy Omega-3., które poprawiają ich kondycję.

 

Jak widzimy, zdrowe i mocne paznokcie wymagają zdrowego, dobrze odżywionego organizmu. Poza modyfikacją diety, warto wprowadzić także suplementy, które jeśli będą stosowane regularnie, z pewnością przyczynią się do poprawy stanu paznokci. W przypadku ich stosowania zaleca się także cierpliwość, gdyż ocenę ich działania można przeprowadzić dopiero po około 3 miesiącach stosowania.