wypadanie_włosów_łysienie_przyczyny_utraty_włosów_admed

Wypadanie włosów to problem ogromnej części społeczeństwa, coraz częściej nie tylko mężczyzn, ale także kobiet. Codzienna utrata sporej ilości włosów daje powód do niepokoju a nawet wywołuje głęboki stres u osób dotkniętych tym problemem. Zauważalne ilości włosów w wannie, pod prysznicem, na podłodze czy na poduszce, a także spora ilość włosów traconych w trakcie czesania to ewidentny dowód na to, że zdecydowanie za dużo włosów wypada. Przyczyn wypadania włosów może być naprawdę sporo, a aby skutecznie leczyć nadmierne wypadanie włosów należy zdiagnozować dokładne źródło tego problemu.

 

Przyczyny wypadania włosów

Stan naszych włosów jest odzwierciedleniem naszego stylu życia, sposobu odżywiania się, pielęgnacji włosów a także całościowego stanu zdrowia. Oczywiście wypadanie włosów w określonej ilości jest czymś zupełnie naturalnym. U każdego człowieka każdego dnia odbywa się wymiana włosów będących w fazie martwej na włosy żywe. Normą jest wypadanie od 50 do 100 włosów dziennie i dzieje się to trakcie mycia bądź czesania włosów. Ponieważ mieszki włosowe są bezpośrednio połączone z krwiobiegiem, do zdrowego włosa dociera wszystko to co jest we krwi, bądź też nie dociera to co powinno dotrzeć, ponieważ organizm z jakiegoś powodu cierpi na pewne niedobory (witamin lub mikroelementów). Przyczyn może być naprawdę wiele:

 • Niewłaściwa, źle zbilansowana dieta, restrykcyjne diety odchudzające, niedostarczanie ważnych pierwiastków takich jak żelazo i cynk;
 • Zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja czy bulimia;
 • Niezdrowy styl życia z nadmiernym stosowaniem używek, małą ilością snu i aktywności ruchowej; 
 • Nieprawidłowa pielęgnacja z nadmiernym suszeniem, farbowaniem, tapirowaniem i obciążaniem włosów chemicznymi kosmetykami do stylizacji;
 • Poród i okres karmienia piersią;
 • Anemia z niedoboru żelaza lub witaminy B12;
 • Zaburzenia hormonalne – mogą dotyczyć obojga płci i sprzyjają łysieniu androgenowemu;
 • Silny stres – czasem jednorazowe traumatyczne przeżycie może doprowadzić nawet do całkowitej utraty włosów. Jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi jakie następują w organizmie na skutek stresu. Codzienny stres także niekorzystnie wpływa na stan włosów, osłabiając je, przez co nadmiernie wypadają;
 • Stan zapalny organizmu;
 • Choroby wewnątrzustrojowe;
 • Schorzenia autoimmunologiczne;
 • Choroby tarczycy – nadczynność i niedoczynność;
 • Niektóre leki takie jak antydepresanty, statyny, leki przeciwgrzywbicze, kardiologiczne, z wysoką dawką witaminy A mogą powodować łysienie polekowe, jednak najczęściej po odstawieniu leków włosy odrastają;
 • Nieleczone łojotokowe zapalenie skóry głowy;
 • Grzybica skóry głowy;
 • Chemioterapia;
 • Obciążenie genetyczne.


W tym miejscu warto zaznaczyć, jak niezwykle ważna jest pogłębiona diagnostyka przyczyn wypadania włosów. Na przykład anemia może być przyczyną wypadania włosów, jednak tu należałoby także, a może przede wszystkim wyjaśnić podłoże powstania samej anemii, upewniając się, że nie cierpimy na poważne choroby.

Rodzaje łysienia

Gdy włosy nadmiernie wypadają przez dłuższy okres czasu, może dojść do łysienia. W zależności od przyczyny wypadania włosów, przerzedzenie włosów lub łysienie przybiera różną formę.

 • Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna wypadanie włosów u mężczyzn, jednak coraz więcej kobiet dotyka ta przypadłość. Przyczyną łysienia androgenowego jest nadmiar androgenów - męskich hormonów płciowych i ich zły wpływ na włosy, prowadzą one bowiem do zaniku mieszków włosowych a także skracają cykl życia włosa. U mężczyzn łysienie to ma często podłoże genetyczne, włosy wypadają w części skroniowej i na środku głowy. U kobiet nadmiarowi androgenów często towarzyszy niedobór estrogenów. Prowadzi to do przerzedzenia włosów na środku głowy jednak rzadko dochodzi do całkowitej utraty włosów (w przeciwieństwie do łysienia androgenowego u mężczyzn).
 • Łysienie plackowate gdzie obszary gdzie doszło do utraty włosów mają postać okrągłych placków o średnicy od 5-10 cm. Przyczyną tego łysienia jest stan zapalny organizmu lub choroby autoimmunologiczne.
 • Łysienie telogenowe często spowodowane jest niedoborami pokarmowymi, stosowaniem niektórych leków lub stresem.
 • Łysienie u dzieci – przyczyną może być grzybica skóry głowy lub też choroba autoimmunologiczną. Czasami silny stres może spowodowac łysienie telogenowe.

 

Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

Utracie włosów można zapobiegać na wiele sposobów. Podstawą jest wprowadzenie odżywczej diety, którą w razie potrzeby należy uzupełniać niezbędnymi witaminami i mikroelementami. Najważniejsze witaminy dla włosów to B complex, A, E, C a także żelazo. Bardzo dobre efekty przynosi stosowanie płukanek z ziół takich jak pokrzywa, skrzyp polny, dziurawiec czy korzeń łopianu. Oczywiście picie tych ziół jest także niezwykle korzystne. Świetnym sposobem na pobudzanie wzrostu włosów jest masaż skóry głowy, który świetnie wpływa na ukrwienie skóry. Dbając o swoje włosy należy patrzeć na ciało całościowo i zdawać sobie sprawę, że jest ono układem łączonym, gdzie jeden czynnik wpływa na szereg innych. Dbając we właściwy sposób o dobrostan całego organizmu możemy uniknąć większości problemów zdrowotnych, które czasem mogą objawiawiać się właśnie wypadaniem włosów.