omikron_covid_admed

Od pewnego czasu dominującą wariantem koronawirusa na świecie jest Omikron. W większości krajów na świecie to właśnie on odpowiada za sporą część zakażeń. Wiele osób zastanawia się jak odróżnić Omikrona od innego wariantu koronawirusa i jak rozpoznać jego wczesne objawy. Najczęściej występujące u wickości osób objawy, mogą nam pomóc odróżnić wersję korona wirusa. Wariant jest obecny na świecie od listopada 2021 i jest uznawany za łagodną wersje korona wirusa, ponieważ w większości przypadków chorzy opisują go podobnie jak lekką infekcję.

Jakie są najczęstsze objawy Omikrona?

Dotychczas najczęstszymi objawami korona wirusa była utrata węchu i smaku, kaszel a często także gorączka oraz spore osłabienie i bóle całego ciała. W przypadku Omikrona objawy te nie pojawiają się, występują za to inne, mniej charakterystyczne. Dodatkowo Omikron jest dużo bardziej zaraźliwy niż wcześniejsze warianty, dlatego szacuje się, że na Omikrona zachoruje niemal każdy. Na szczęście ta postać koronawirusa ma najczęściej łagodny przebieg a objawy do złudzenia przypominają zwykłe przeziębienie. Do najczęściej zgłaszanych objawów należą:

  • Ból pleców, najczęściej w dolnej części;
  • Ból  lub uczucie drapania gardła;
  • Chrypka;
  • Ból mięśni i całego ciała;
  • Ból głowy;
  • Zmęczenie;
  • Nocne poty;
  • Kichanie i katar;
  • Zaczerwienione oczy.


Ostatni objaw występuje czasami jako jedyny objaw wariantu Omikron, był także obserwowany we wcześniejszych wariantach korona wirusa. Zaczerwienieniu oczu może towarzyszyć pieczenie, dyskomfort czy też obecność przezroczysto – białej wydzieliny w oku. Chory nie odczuwa swędzenia oczu, co jest charakterystyczne dla alergii. Objaw ten jest o tyle kłopotliwy, że rzadko jest kojarzony przez chorego z korona wirusem, co może doprowadzić do rozprzestrzenienia się choroby. Objaw ten zatem jest wskazaniem do przeprowadzenia testu na obecność wirusa Covid-19.

Po jakim czasie pojawiają się objawy zakażenia?

Objawy zakażenia Omikronem pojawiają się szybciej niż w przypadku wcześniejszych wariantów, ponieważ okres inkubacji jest krótszy. Sam czas trwania infekcji jest jednak stosunkowo długi, bo trwa nawet do dwóch tygodni. W nielicznych przypadkach zdarza się, że objawy choroby trwają jeszcze kilka miesięcy po infekcji.